Arpacik-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Arpacık


Arpacık

Arpacık, göz kapağındaki şişmiş ve ağrılı bir yumrudur.

Bu yumrulara göz kapağındaki yağ bezeleri ya da kıl köklerindeki bakteriyel enfeksiyonlar neden olmaktadır. Bu bezler veya kökler ölü deri hücresi ya da toz gibi nedenler ile tıkanabilmektedir. Bazı durumlarda bakteriler içeride kalır ve enfeksiyona neden olur.

Arpacıklar rahatsız edici ve can sıkıcı olabilmektedir. Kişi gözlerine ne kadar dikkat etse de karşılaşabileceği bir durumdur.

Arpacık 2022

Arpacık Nedir?

Arpacık, göz kapağının genelde dış kenarında görülen kırmızı bir yumrudur. Bazı durumlarda gözün içerisinde de görülebilmektedir. Tıkanan bir yağ bezi ya da kıl kökü nedeniyle ortaya çıkar. Bu tıkanıklık genelde bakteriyel enfeksiyon sonucu oluşmaktadır. Arpacıklar, dokunulmaya karşı hassastır ve ağrılı bir süreçtir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuArpacık sivilce gibi görünür. İçerilerinde enfeksiyondan kaynaklı irin bulunmaktadır. Arpacığın tepesinde sarı ya da bej bir nokta görülmektedir.

İki tür arpacık vardır:

 • Dış Arpacık: En yaygın görülen arpacık türüdür. Çoğu dış arpacık kirpik diplerinde ortaya çıkmaktadır. Bazen de yağ bezinde ortaya çıktığı görülebilmektedir. Göz kapağının dış kenarında bulunurlar.
 • İç Arpacık: Dış arpacıktan daha nadir görülmektedir. Çoğunlukla göz kapağı dokusundaki yağ bezinde başlamaktadır. Büyüdükçe gözü iterler, bu nedenle dış arpacıktan daha acı verici bir süreçtir.


Arpacık Nedenleri

Arpacığın oluşmasına stafilokokal bakterileri neden olmaktadır. Bu bakteriler genelde kişinin burnunda bulunur ve kişi önce burnuna dokunup sonrasında ellerini temizlemeden gözüne dokunduğunda arpacığa neden olur.

Bakteriler, kirpik diplerinde ve yağ bezlerinde iltihap oluşmasına ya da enfeksiyona sebep olabilmektedir. Kanallar tıkandığında, yağ tahliyesi yapılamaz ve salgı bezine geri döner. Bu durumda bez şişer ve arpacık oluşumu görülür.

Arpacıkların en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Göze dokunmak ve ovuşturmak,
 • Yaygın göz kapağı hastalıkları (Blefariti gibi)
 • Hijyenik olmayan ya da tarihi geçmiş makyaj malzemesi kullanmak,
 • Makyajı temizlememek ya da yetersiz temizlik yapmak,
 • Strese sahip olmak,
 • Hormonal değişiklikler


Arpacık Belirtileri

Kişi birtakım belirtilere sahipse arpacığı olabilir:

 • Göz kapağının altında veya üstünde yumru,
 • Göz kapağına şişlik oluşması,
 • Gözde ağrı,
 • Gözdeki kırmızılık,
 • Gözlere dokunulduğunda hassasiyet hissetmesi,
 • Göz kapağı kenarında kabuklanma görünmesi,
 • Gözde yanma,
 • Göz kapağında sarkıklık görülmesi,
 • Gözde kaşıntı hissi,
 • Bulanık görme,
 • Gözde akıntı olması,
 • Işığa karşı hassasiyet

Arpacık bir haftadan daha uzun süre devam ederse, kişide görme sorunlarına neden olursa, şişlik oluşursa ve ağrılı hale gelirse, kanama görülürse ve hatta tüm yüz yayılma varsa kişi acil olarak doktora görülmelidir. Arpacık ihmal edilirse geçici görme kaybına neden olabilmektedir.Arpacık Tanı Yöntemleri

Sağlık uzmanı, arpacığa neden olan tıkanıklığı bulmak için gözü inceleyecektir. Tıkanıklığın tespit edilmesi apaçık türünün teşhisinde önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca uzman doktor, gözde yara dokusu, yabancı cisim ya da altta yatabilecek sağlık sorunlarını da araştıracaktır.

Doktor, arpacığın enfeksiyon kaynaklı olabileceğine dair bulgular arayacaktır. Eğer enfeksiyon varsa bunun ne tür bakteriden kaynaklandığını ve bulaşıcı olup olmadığını anlamak için testler yapacaktır.
Arpacığın doğru teşhis edilmesi, doğru tedavi uygulanabilmesi için önemli bir durumdur. Yanlış bir teşhis gözde önüne geçilemeyecek problemlere neden olabilmektedir.

Kişiler enfeksiyon kaynaklı arpacığı önleyebilir.

Arpacık önlenebilmesi için birkaç yol bulunmaktadır:

 • Eller sık sık ve tamamen temiz olana kadar yıkanmalıdır.
 • Gerek duyulmadıkça eller ile göze ve yüze dokunulmaktan kaçınılmalıdır.
 • Kişi kontakt lenslerini çıkartmadan önce ellerini yıkamalıdır. Lenslerin kullanım süresini geçirmemeli ve lens solüsyonlarının hijyenik olduğuna emin olmalıdır.
 • Kontakt lensler günlük ve aylık olarak ayrılmaktadır. Günlük kontakt lensin gözde en fazla 24 saat kalmasına dikkat edilmelidir.
 • Kişi makyaj temizliğini geciktirmemeli ve tamamen temizlediğine emin olmalıdır.
 • Makyaj malzemelerinin kullanım sürelerinin geçmediğine emin olmalı ve süresi dolan malzemeler atılmadır.


Arpacık Tedavi Yöntemleri

Arpacık tedavisi için birkaç yol bulunmaktadır. Kişinin evde kendi kendine yapabileceği tedaviler ve doktorların önerebileceği ilaç tedavileri vardır.

Kişiler için en çok önerilen tedavi yöntemi, sık sık ılık (çok sıcak olmayan) suya hijyeninden emin olunan bir bez ya da pamuğun batırılması ve bununla göze kompres yapılmasıdır. Alternatif olarak mikrodalgalarda ısıtılarak kullanılabilen göz pedleri ve elektrik ile ısıtılabilen pedler de bulunmaktadır. Kişi kendisi için en uygun gördüğü yöntemi tercih edebilir. Ilık kompres günde 4 defa ve her seferinde 15 dakika olacak şekilde önerilir. Tedavinin işe yaraması için talimatlar dikkate alınmalıdır.

Sıcak kompres sırasında arpacığa masaj yapmak iltihabın yumuşamasına ve daha çabuk dağılmasına yardımcı olmaktadır. Kompresin gözü yakmaması için öncelikle bileğin iç tarafı gibi hassas bir alanda denenmesi sonra göze koyulması önerilmektedir.

Arpacık genel olarak bir hafta içerisinde kaybolan bir durumdur. Ancak bazı durumlarda bu süre uzayabilir ya da arpacık hiç geçmeyebilir. Böyle bir durumda kişinin doktoru ile görüşmesi gerekmektedir. Doktor gözdeki arpacığı almak için küçük bir kesme işlemi yapabilir.

Kesi işlemi kesinlikle doktor kontrolünde yapılmalıdır. Doktor göz kapağını uyuşturduktan sonra küçük bir operasyonla iltihaplı dokuyu boşaltır. Doku kanser olma ihtimaline karşı teste tabi tutulacaktır. Kesi işleminden sonra gözde minik bir iz kalır ancak kısa sürede iz geçecek ve kişi normal görünümüne dönecektir.

Bazı durumlarda arpacık tamamen iyileşmez ve kişinin vücudu iltihabın yayılmasını önlemek için onu sınırlar. Bu durum göz kapağında sarkma adı verilen bir yumruya neden olabilmektedir. Bu yumru arpacık gibi görünür ancak acılı ya da hassas değildir. Arpacığın aksine, enfeksiyondan değil iltihaptan oluşur. Bu durum dokto ile konuşularak küçük bir operasyonla çözülebilir.

Enfeksiyon nedenli arpacıklarda doktor gerekli görürse kişiye antibiyotik tedavisi uygulayabilir. Bu vücudun enfeksiyon ile savaşmasına yardımcı olacaktır ve arpacığın kısa sürede kaybolmasına olanak sağlayacaktır.

Doktorlar genel olarak arpacık tedavi edilene kadar hastanın kontakt lens kullanmasını ve makyaj yapmasını yasaklayabilmektedirler. Yapılan bu uygulamalar arpacığın iyileşme süresini olumlu yönde etkileyecektir.Arpacık Komplikasyonları

Arpacıklar normal koşullarda kendiliğinden en fazla bir hafta içerisinde yok olan hastalıklardır. Bir arpacık kendi kendine yok olduğunda nadiren komplikasyona neden olur.

Tedavi için göze yapılan steroid enjeksiyornu, göz kapağında yara izine, deride renk değişikliğine, kanama ve morarmaya, ayrıca çok nadiren de olsa körlüğe neden olabilmektedir.

Arpacığın operasyon ile alınması ve boşaltılması, göz kapağında yara izine, deformasyona, kanamaya veya morarmaya neden olabilmektedir.

Bir arpacıkta sarkma meydana gelirse ve enfekte olursa, enfeksiyon tüm vücuda yayılabilir. Bu komplikasyon için hızlı bir tedavi sürecinin başlatılması gerekmektedir. Böyle bir durumda göz doktoru kişiye antibiyotik ilaç reçete edecektir.
Arpacık çok nadiren tekrarlayan bir göz kapağı kanseri belirtisi olabilmektedir. Bir göz doktoru böyle bir durumdan şüphelendiğinde kişiye gerekli testleri ve biyopsiyi yapacaktır.

Arpacığa neden olabilecek kronik sorunlar ele alınmadığı taktirde kişinin arpacığı tekrar edecektir. Tekrar eden ve tedavisi aksatılan arpacık gözde çeşitli problemler ve hatta görme kaybına neden olabilmektedir. Bu nedenle kişilerin arpacıklarını hafife almaması ve gerekli tedavi için doktoruna başvurması gerekmektedir. Göz doktorları, hatta acil bir durumda acildeki doktorlar arpacığın tedavisi için hataya yardımcı olacaktır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp