Apse-Nedir-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Apse Nedir

Dişlerimiz çene kemiğine kök sistemi ile bağlıdır. Bu kökler bazen eğri, bazen tıkalı olup dişle oluşan kanalların tedavisinin tam anlamıyla yapılamadığı durumlarda diş kökünün tutunduğu noktalarda kistler ve iltihaplar oluşur.

Apse Nedir? 2022

Apse (Kist, Apikal Rezeksiyon) Hangi Durumlarda Oluşur?

Diş etinin, enfeksiyon geçirdiği durumlarda apse oluşur.

Diş apsesi ağız içi florasının ve diş temizliğinin düzgün yapılmadığı durumlarda artık gıda maddelerinin bakteri üremesiyle ve bu bakterilerin diş etiyle dişin arasından köke ulaşması veya tedavi edilmeyen bir kanaldan köke inmesi gibi durumlarda oluşur.


Apse (Kist) Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Apse, tedavi edilmezse bulunduğu dokuda yayılmaya başlar ve kemiği eritici özelliğe sahiptir. Bu sebepten dolayı apse yapan bir dişin yanındaki diş kökleri de tehlike altındadır. Ciddi hastalıklara zemin hazırlar hatta boğaz ve kulağa da sıçramış olduğu vakalar görülmüştür. Genellikle diş baskı gördüğünde ağrı yapar. Kişinin hayatını olumsuz yönde etkiler.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Diş apsesinin türleri de vardır. Değişik nedenlerle ortaya çıkar. Uzmanlar kanser ve alzheimer ve kansere de sebebiyet verdiğini söylerler. Lenf bezlerine de sıçradığı görülmüştür. Bu apsenin içindeki enfeksiyon hücreleri yapısal mutasyona uğrayıp tümörde oluşturabilirler. Diş eti kanserlerine rastlanmıştır. Ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır.  Apse (Kist) Çeşitleri;

  Dişlerin kök ucunda oluşur. Apselere periapikal denir. Ağrılı bir apse çeşidi olup ilerledikçe ağrı şiddeti artar. Diş kökünden bağımsız olarak diş etinde görülen apse çeşitleri de vardır. Bunlara dışarıdan dokunulabilir. Koku ve çene ağrısı yapar. Bu apse türü yanakta da hasara sebebiyet verir. İsmine ise periodontal apse (kist) denir. Dişin ağız içine bakan diş eti kısmında oluşan genelde hasarlanmış diş etlerinde görülür.  Apse ( Kist ) Belirtileri;

  Ağrısı zonklayıcı diye tabir edilir. Diş etinden kulağa ve çeneye vurur. Üstüne baskı uygulandığı zaman hem etraftaki dokuya yayılır, hemde acı verir. Bir enfeksiyon türü olduğundan vücutta SRP yükselişi gösterir. Enfeksiyonu yok etmek için otomatik olarak bu vücut ısı üretir. Ateşlenmeler olur. Diş etinde veya görünmeyen noktalarda yüze bakıldığında simetriyi bozacak şişkinlikler ortaya çıkar. Yemek yemekte güçlük çekilir. Ağız florasını bozar. Ağız kokusu oluşmaya başlar.  Apse Tedavisi;

  Özellikle diş ve ağız içinin düzenli olarak bakımı yapılmalı. Diş ipi, diş fırçası ve ağız gargarasının kullanılması tavsiye edilir. Apse gidermek için antibiyotikten önce ve uzman bir diş hekimine gosterilmesi tavsiye edilir. Bazen cerrahi yöntemlerle apsenin (kistin) boşaltılması en doğrusudur. Antibiyotik kullanımı ile beraber kistte (apsede) sertleşme ve kapsülleşme görülür ve bu süreç uzun sürebilir. Enfeksiyon giderici doğal gıdalar tüketilebilir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp