Antikor Testi Randevu 2022

Antikor Testleri (IgG)

IgG antikor testi geç cevap antikor testi olarak tanımlanmaktadır. IgG + sonuç vermesi, COVID-19’a karşı bağışıklığın geliştiğini gösterir.ONLINE RANDEVU

Antikor Testi randevusu için form doldurmanız ya da bizleri aramanız yeterlidir.


Antikor Testi Bilgi Formu


Korona ( Covid-19 ) Hastalığı

COVİD -19 hastalığına neden olan virüs solunum yolu virüsü olup SARS-CoV-2 olarak adlandırılır. Bulaştığı kişilerde yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı, kas ve eklem ağrıları, halsizlik, koku ve tat alma duyusu kaybı, ishal, deri döküntüsü gibi belirtiler görülebilir. Bazı kişiler virüsü almış olsalar bile bu belirtileri göstermeyebilir.

Covid-19’un Bulaşma Yolu

Virüsü taşıyan kişinin öksürme, hapşırma, veya konuşması sırasında ortaya saçılan damlacıklar yoluyla aynı ortamda bulunan kişilere bulaşır. Ayrıca virüs bulaşmış yüzeylere kişinin elleri ile temas sonrasında ellerini ağız, burun veya gözlerine götürmesiyle de bulaşır. Damlacık yoluyla bulaştığı için hastalık hızlı ve kolay yayılır.


Antikor Testi Randevu 2022
Antikor Testi Randevu 2022

Covid-19 Tanısı

Covid-19 Antikor Testi

Antikor, kişinin vücuduna giren antijene (SARS- CoV-2) karşı yanıt olarak bağışıklık sistemi tarafından üretilen immunglobülinler (IgM ve IgG) dir. Antikor testi virüs bulaştıktan sonra , kanda koruyucu antikorların (IgM ve IgG) ortaya çıkıp çıkmadığını gösterir.

Antijen testinin kişinin hasta olup olmadığını yani akut infeksiyonu ortaya koyan bir test olmasına karşın, antikor testi kişinin daha önce hastalığı geçirip geçirmediğini ve virusa karşı bağışıklık olup olmadığını belirler.

Antikor yanıtı infeksiyonun şiddeti ve karşılaşmadan itibaren geçen gün sayısı ile doğru orantılıdır. Antikor testinin negatif olması infeksiyonu dışlamaz.

SARS-CoV-2 total antikor testlerinde hastalık belirtisinin yedinci gününden önce %30’larda pozitiflik bildirilirken, ikinci haftadan sonra duyarlılık %85’in üzerine çıkmaktadır. Üçüncü hafta içinde artarken 21. Günde %100’e varan duyarlılık tanımlanmıştır. RNA saptanmasının %60’ın altına düştüğü ikinci haftadan sonra antikor testleri tanı algoritmasına eklenebilir. Ancak, antikor testlerinin duyarlılık ve özgüllüğü yüksek olmalı (> %95-99) . Yine de tek başına değil, tanıya yardımcı olarak kullanılmalıdır.

Virusun nukleokapsid ve S proteinine karşı oluşan antikorları saptayan testler kullanılmaktadır. Laboratuvarımızda da duyarlılığı oldukça yüksek olan nükleokapsid proteinini ve S proteinini saptayan antikor testi yapılmaktadır. Antikor testi damardan alınan kan ile yapılır, test 2 saat sürede tamamlanır.

Covid-19 Antijen Testi

Antijen testinde, virüse özgü proteinler saptanır, duyarlılık ve özgüllüğü PCR testinden daha düşüktür, Kişideki virüs miktarının fazla olduğu belirtilerin başlamasından önceki bir iki gün ve sonrasındaki 5-7 gün içinde doğru sonuç alınabilir.

Antijen testinin doğruluğu RT- PCR testinden daha düşük olduğu için ,sonuçların PCR ile doğrulanması gerekir.

Antijen testleri için solunum yolu örneği alınır.

PCR testlerine ulaşılamadığı ve hızlı ön tanı değerlendirmesinin gerekli olduğu durumlarda yapılabilir.

Ülkemizde antijen testleri COVID-19 tanısında önerilen ve tanıyı doğrulayan testler arasında henüz yerini almamıştır.

Antikor Testi Randevu 2022
Antikor Testi Randevu 2022

RT-PCR Testi

COVİD-19 hastalığı tanısında altın standart yöntem virüsün genetik materyali olan RNA’sının saptandığı gerçek zamanlı PCR (rRT-PCR), PCR yöntemidir.

PCR testi için özel pamuklu ince çubuklarla burnun arkasından (nazofaringeal) ve/veya boğazın arkasından (orofaringeal) sürüntü alınır. Tercih edilecek örnek türü nazofaringeal sürüntü olup hastalığın ilk haftası içinde alınmalıdır.

PCR testinin özgüllüğü yüksektir, virüs miktarının az olması, örneğin doğru alınmaması, hastalığın erken ya da geç dönemlerinde örnek alınması, örneğin uygun olmayan koşullarda transportu, PCR inhibitörlerinin varlığı veya virüs mutasyonu gibi testin doğasında bulunan teknik nedenler, virüsün hastalık belirtisi gösteren veya belirti göstermeyen kişilerde dalgalı saçılım göstermesi gibi nedenlerle %5-35 oranında yalancı negatiflik gösterebilir.

Pozitif PCR testi kişinin virüsle enfekte olduğunu gösterir . Hastalık belirtileri düzelmiş kişilerde uzun süre PCR pozitifliği devam edebilir ,fakat bu hastanın bulaştırıcı olduğu anlamına gelmez. Ancak hastalığı ağır seyreden kişilerde bulaştırıcılık süresi daha uzun olabilir.

Negatif PCR genellikle kişinin negatif olduğu anlamına gelir . Ancak klinik olarak COVID-19 belirtileri varsa ilk negatif testten 24-48 saat sonra testin tekrar edilmesi gerekir. Kişide alt solunum yolu enfeksiyonu belirtileri varsa ikinci test örneği olarak balgam, endotrakeal aspirat (ETA), bronkoalveolar lavaj (BAL) alınmalıdır. 2. test sonucu negatif olmasına karşılık hastalık şüphesi devam eden hastalarda COVID -19 tanısı belirtilerin başlangıcından itibaren en erken 14 gün sonra yapılacak şekilde antikor testleri ile desteklenmelidir. PCR testi sonucu , sürüntü örneği alındıktan 12-24 saat sonra verilebilir .

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp