Anal-Perianal-Sigil-Makat-Ve-Makat-Cevresi-Sigilleri-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Anal / Perianal Siğil (Makat Ve Makat Çevresi Siğilleri)


Anal / Perianal Siğil (Makat Ve Makat Çevresi Siğilleri)

Anal / perianal siğil oluşumu HPV virüsü nedeniyle oluşan ve makat çevresinde karnabahar görüntüsüne benzer şekilde geliştiği bilinen rahatsızlık olarak tanımlanmaktadır. Genital bölgede oluştuğu bilinen siğillere benzeyen bu hastalık insan papilloma virüsü nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Çoğu zaman kaşıntı şeklinde anlaşılan bu durum içerisinde şişkin bir mukus sıvısı oluşturarak gözlemlendiği bilinmektedir.

Anal / Perianal Siğil (Makat Ve Makat Çevresi Siğilleri) 2023

Sümüksü şeklinde gelişen bu virüsün çeşitli nedenlerle ortaya çıkma ihtimali çok yüksektir. Örneğin; bu virüsü taşıyan biri ile ortak kullanım alanı olan tuvaletinizi paylaştığınız zaman en sık karşılaşılan durum olarak nitelendirilmektedir. Makat ve çevresinde oluşan bu rahatsızlık beraberinde kişide istemsiz olarak oluşan rahatsızlık duygusu da pekişmeye başlamaktadır. Çünkü bu siğiller giderek çoğalabilen ve hızlı bulaşıcılık özelliği taşıyan virüs çeşitleri olarak bilinmektedir.

Anal/perianal siğil hastalığı çok çeşitli şekilde oluşabilmektedir. Makat çevresinin tek bir bölümünde oluşmaya başlayan siğil, giderek büyümeye başlamaktadır. İçi sıvı dolu kabarcıkların yan yana birleşmesi sonucunda ise ortaya karnabahar görüntüsü çıkmaktadır. Oluşan hastalığın neticesinde hastalanmış kişinin kendini aşırı derece de psikolojik olarak kötü hissetmesi normaldir. Çünkü virüs kaynaklı gelişen bir problem olarak bilinmektedir.


Cilt hastalığı olarak tanımlanan bu sorun genel bakımdan incelendiği ve araştırıldığı zaman cinsel temas yoluyla bulaştığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle kişinin hijyenik olmayan bir cinsel ilişki yaşaması sonrasında geliştiği öne sürülmektedir. Kümelenmiş siğil topluğu bu bakımdan genital bölgede çıkmaya başladığı zaman önemli derece de kişiyi strese sokan bir durumu da beraberinde getirmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuAnal/Perianal Siğil Nedir?

Anal/perianal siğil genel bakımdan makat ve makat çevresi siğilleri şeklinde ifade edilen ve HPV virüsünden kaynaklanan hastalık olarak ifade edilmektedir. Oluşumu ardından gözlemlenen durumlar arasında ilk olarak kaşıntı, sümüksü şeklinde sıvı akıntısı gözlemlenmektedir. Şekil bakımında karnabahar görüntüsü oluşturan bu virüs çeşidi cinsel temas edilen kişide var olması ve bulaşması sonucuyla oluştuğu bilinmektedir.

Doğrudan temas yolu nedeniyle bulaşan virüsün nedeniyle çok çeşitli semptomatik durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Fakat bu durum ancak araştırılma sonrasında saptanabilecek bir konu olarak yorumlanmaktadır. AIDS olarak ta ortaya çıkabilen bu virüs kaynağı tam olarak araştırıldığı zaman anlaşılabilen boyuta sahiptir. Bu yüzden mutlaka incelenmesi gereken bir durumu öne çıkarmaktadır.

Anal/perianal siğil kişinin psikolojik bakımdan da sorun yaşamasını sağlayan bir rahatsızlık türü olarak belirtilmektedir. Oluşan rahatsızlık bir başkasının bu virüsü taşıması ve vücut sıvılarının birleşmesi sonucu ortaya çıktığı bilinmektedir. Böyle bir rahatsızlık yaşayan kişinin ilk olarak oluşan duruma yönelik hastalığı nereden kaptığına dair düşünmesi gerekmektedir. Çünkü hastalığın bulaş oranı çok hızlı bir özelliğe sahiptir. Sadece kişinin eşinden kaynaklanabilecek bir durum olmaması nedeniyle ortak kullanılan alanlardan da bulaşabileceği kısmı unutulmamalıdır. Fakat ilk akla gelen durum şüphesiz bir şekilde kişinin birlikte yaşamını sürdürdüğü kişiden kaynaklı bulaştığı düşünülmektedir.Anal/Perianal Siğil Belirtileri

Anal/perianal siğil makat ve çevresinde gelişen mukus içerikli sıvı tabakasının birleşmesi ile karnabahar görüntüsü oluşturan bir çeşit HPV virüsü olarak tanımlanmaktadır. Genital bölgede oluşan siğillere benzetilen bu durum çok çeşitli durumlardan dolayı oluşabilmektedir. Kişinin genital bölgesine yönelik hijyenik kuralları önemsememesi, ortak tuvalet kullanımı yapması veya genital bölgeye yönelik bir ağda uygulaması yaptırması sonrası oluşabileceği bilinmektedir. Hastalığın genel belirtileri ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Makat ve makat çevresinde karnabahar görüntüsüne benzeyen şekilde şişlik oluşması
 • Oluşan şişliklerin birleşerek büyümesi
 • Virüsün oluştuğu yerde kaşıntı başlatması
 • Siğillerin kanama yapması
 • Mukuslu şekilde sıvı akıntısı başlatması
 • Makat bölgesinde ıslaklık hissi oluşturması

Yukarıda belirtilen durumlar genel bakımdan anal/perianal siğil bakımından belirtilen semptomlar olarak bilinmektedir. Bu siğillerin oluşumunda virüs taşıyıcısı olan kişiyle cinsel birleşim yaşama durumu rahatsızlığı oluşturan başlıca durumlardan biri olarak bilinmektedir. Vücut sıvısı şeklinde bulaş ihtimali olan rahatsızlığın kişinin vücut yapısındaki ter şekliyle de geçmesi mümkün olmaktadır.Anal/Perianal Siğil Nedenleri

Anal/perianal siğil nedenleri arasında ilk sırada yer alan durum kişinin cinsel ilişki içinde olduğu kişiden bulaştığı düşünülmektedir. Fakat HPV virüsü taşıyan birçok kişi bulunmaktadır. İnsanların birbirleri ile etkileşimde ve temasta bulunmaları sonucunda oluşan siğil nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır.

Cinsel ilişki esnasında virüs taşıyan kişinin vücut sıvılarının diğer kişiye bulaşmasıyla
Kadınların genital bölge temizliği yaptırdığı zamanlar ve hijyenik olmayan yerlerden bulaşmasıyla
Ortak kullanım alanı olarak klozet kullanımlarından bulaşmasıyla

Yukarıda belirtilen durumlar öne çıkmış bazı nedenler olarak bilinmektedir. Anal/perianal siğil çeşitleri makat ve çevresinde geliştiği için çok çeşitli nedenlerle oluşabildiği de bilinmektedir. Tek bir açıdan incelendiği zaman akla gelen ilk konu cinsellik olmasına rağmen farklı nedenleri de öne çıkmaktadır. Bu yüzden uzman hekim tarafından incelenmesi gereken bir konu olarak bilinmektedir. Kadınlar bu tarz konulara yönelik daha duyarlı davranırken erkeklerin geçiştirme özelliği çok öne çıktığı için genel bakımdan erkeklerden bulaştığı düşünülmektedir. Fakat HPV virüs taşıyıcısı olarak sadece erkeklerde olduğunu belirtmek doğru bir neden değildir. Bu yüzden her insanın genital bölge temizliğine özen göstermesi gerekmektedir.Anal/Perianal Siğil Tanı Yöntemleri

Anal/perianal siğil tanı yöntemleri arasında ilk olarak hekim tarafından fiziki muayene yapılmaktadır. Hekimin incelemesi anında gözlemlenen durumun tanısı hızlı bir şekilde konulabilmektedir. Araştırılması adına oluşan siğilden sürüntü örneği alınmaktadır. Aynı zamanda cilt yapısının örneğine bakılmak için biyopsi yapılmaktadır. Bununla birlikte ikinci kısımda yer alan uygulama anüs kısmın incelenmesi gerektiğidir.

Anoskop olarak bilinen tıbbi cihaz ile birlikte anüs bölgesine bakılarak tam bir teşhis yapıldığı bilinmektedir. Kadınlar bu konuda hassas davrandığı için oluşan virüs kaynaklı siğillerin tanısını yaptırmakta geç kalmamaktadır. Fakat erkekler bu durumu zamana yaydığı için ileride daha büyük bir sorunla karşılaştıktan sonra hastaneye gitmektedir. Yapılan tanı yöntemi uygulamasının ardından hekimin belirtiği şekilde tedavisi başlatılmaktadır.Anal/Perianal Siğil Tedavi Yöntemleri

Anal/perianal siğil tedavi yöntemleri arasında birçok uygulama bulunmaktadır. Kişinin yaşamakta olduğu rahatsızlığın çeşidine ve durumuna yönelik tedavi yöntemi değişkenlik gösterebilmektedir. Genel bakımdan incelendiğinde uygulanan tedavi uygulamaları şu sıraya sahiptir.

 • Oluşan virüs kaynaklı siğillerin dondurulması
 • Oluşan siğillerin kimyasal bir şekilde yok edilmesi
 • Lazer ablasyon işlemi yapılması
 • Koterizasyon yapılması
 • Eksizyon uygulanması
 • İlaç tedavisi

Yukarıda belirtilen tedavi şekilleri kişinin sağlık durumunu da göz önünde bulundurarak uygulanmaktadır. Uygulanmakta olan bu tedavilerin lokal anestezi altında yapılırken aynı zamanda rahatsızlığı yaşayan kişinin bağışıklık durumuna göre tedavi önerilmektedir. Herhangi bir yan etki oluşturmaması açısından kişinin sağlık durumu bu yüzden önemlidir.Anal/perianal siğil tedavisini geciktiren kişiler için ev ortamında uygulanılacak bazı adımlar rahatsızlığın kıs süre zarfında geçmesini sağlamaktadır. Öncelikle evli kişiler açısından cinsel birliktelik öncesinde genital bölge temizliği yapılması gerekmektedir. İkinci olarak kişinin bir arada yaşadığı kişiyle ortak kullanım alanı olarak bilinen tuvalet temizliğine ve el yıkama alışkanlığına özen göstermesi gerekmektedir.

Bazı durumlarda oluşan kaşıntıyı önleme amaçlı limon kolonyası kullanıldığı bilinmektedir. Bu uygulamanın tam olarak doğru olup olmadığı bilinmemesine rağmen oluşan kaşıntı hissini yok ettiği kanıtlanmıştır. Bu nedenle kişinin rahatsızlık yaşamasını sağlayan durumlardan kaçınması gerektiğinin unutulmaması gereklidir.

Diyafram Bozuklukları, Gaz – Dışkı Tutamama (Anal İnkontinens), hemoroid (basur), İltihabi Bağırsak Hastalıkları (Crohn Hastalığı Ve Ülseratif Kolit), Kalın bağırsak kanseri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp