Amelan-Peeling-Dora-Hospital-1200x679.jpg
Amelan Peeling

Amelan Peeling yöntemi farklı türde yapılabilen Kimyasal Peeling çeşitlerinden bir tanesidir ve ciltte oluşan sorunların çözülmesinde kullanılmaktadır. Bu Peeling yöntemi ile cildin üzerine uygulanan kimyasal maddelerle etkileşime girip, istenen katmana kadar soyulması ve bu sayede alt taraftan sağlıklı dokuların gelmesi sağlanmaktadır.

Yine bu Peeling çeşidi deri ve cilt renklerinin çok daha açık hale getirilmesinde de kullanılabilen çeşit olarak da ifade edilebilmektedir. Kimyasal Peeling uygulamaları günümüzde farklı birçok cilt rahatsızlığı, cilt lekesi ve buna benzer deri sorunlarında aktif olarak kullanılabilen uygulamalar olmaktadır. Peeling uygulamaları ile elde edilmek istenen sonuçlar cildin tekrar sağlıklı hale gelmesi, cilt dokularının kendini yenilemesi ve istenmeyen görüntülerin ortadan kaldırılması gibi sonuçlar olmaktadır.Amelan Peeling Nedir?

Amelan Peeling uygulaması diğer bütün Peeling çeşitleri gibi farklı kimyasal bileşenlerin bir araya getirilerek hazırlandığı bir solüsyon ya da karışımın cilt üzerine uygulanması ve bu karışımın etkisiyle cildin tabakalar halinde soyulmasına dayanmaktadır. Peeling olarak adlandırılan cilt dokusunun yenilenmesi ve baştan sağlıklı dokuların oluşturulması işlemleri ise bütün olarak cilde yeni ve güçlü bir doku kazandırmayı da  amaç olarak almaktadırlar.

Buna göre yapılan farklı Kimyasal Peeling türlerinin etki dereceleri ve yol açabilecekleri komplikasyon çeşitleri de birbirleri arasında değişiklikler gösterebilmektedir. Bu noktadan hareketle bu türlü işlemlerin genel olarak bir uzman tarafından ve gerekli incelemelerin yapılmasının ardından uygulanması olumlu sonuçlar almak açısından önem taşımaktadır.

Amelan Peeling işlemlerinde de kişilerin sahip oldukları cildin yapısı, genel sağlık durumları, sağlık öyküleri gibi etmenler göz önüne alınmaktadır. Bu etmenlerden yola çıkılarak yapılan ilk muayene ve tetkiklerin ardından uygulanması gereken dozlar belirlenmekte ve seans sayıları da bu durumların ışığı altında belirlenebilmektedir.

Bu sayede bu işlemlerden alınması hedeflenen olumlu sonuçlara ulaşmak ve etkilerin kalıcı olarak devam etmesini sağlamak da mümkün olabilmektedir. Aksi durumlarda ise olası yan etkiler, kişiler için zararlı ve sıkıntılı sonuçlara yol açıp, durumları daha ciddi seviyelere de getirebilmektedir. Temelde asit ve asit karışımları kullanılarak hazırlanan solüsyonlarla yapılan Peeling uygulamalarında uygun dozun seçimi ve uygulama süreleri gibi unsurlar da son derece fazla önem taşımaktadır.

Amelan Peeling ya da daha derin ve şiddetli veya daha hafif ve yüzeysel olarak seçilebilen Peeling türleri hastalarda ortadan kaldırılmak istenen temel cilt sorununa odaklanarak belirlenmektedir. Cildin kontrollü bir biçimde yakılması işlemleri olan bu uygumlalar öncesinde ise ilk önce mevcut sorunun neden ve kaynaklarının da bilinmesi ve araştırılması gibi konu başlıklarını çıkartabilmektedir.

Bu aşamadan sonra Kimyasal Peeling uygulaması yapılmaya karar  verilmekte ve vaka için en uygun olan uygulama yöntemi seçilip, onunla ilgili işlemler bütününe başlanmaktadır. Bu aşamada özellikle cilt lekeleri, ciltte oluşmuş lezyonlar ve yine cilt renginde meydana gelen koyulaşmalar gibi sorunlarda bu Peeling yöntemi de aktif olarak kullanılabilmektedir.


Amelan Peeling Çeşitleri

Amelan Peeling uygulamasının da içinde bulunduğu farklı uygulama ve işlemler bütünlüğünü tanımlayan Kimyasal Peeling işlemleri ise farklı özellik ve farklı kıstaslara göre çeşit ve alt türlere ayrılabilmektedir. Bu noktada yapılan gruplandırma ise genel olarak cilt dokusunda inilecek derinliğe, soyulacak alana ve kullanılacak asit türlerine göre belirlenebilmektedir.

Yine uygulamanın çeşitleri ayrılması ile hangi hasta için ve hangi vaka türünde hangi Peeling yönteminin net olarak seçilebilmesi de daha kolay bir hale getirilmiş olmaktadır. Ayrıca kişiler çok daha hızlı ve daha sıkıntısız bir şekilde ciltlerinde meydana gelen leke ve benzeri sorunlardan kurtulmuş olmaktadırlar. Devam eden süreçte ise yapılan farklı seanslarla işlemler tekrarlanarak elde edilen sonuçların kalıcı hale getirilmesine de olarak tanınmaktadır.

Amelan Peeling veya diğer tüm Peeling türleri ise temel olarak Kimyasal Peeling yönteminin farklı derece grupları içinde yer alan uygulamalar olarak açıklanmaktadır. Bu uygulamaların bir kısmı yüzeysel ve cildin en üst katmanı ile alakalı sorunların çözümlerini de kullanılabilmektedir. Kimyasal Peeling işleminin şiddetine göre türleri ise şunlardır;

Derin ve kuvvetli Peeling yöntemleri, bu yöntemlerde temel olarak güçlü ve etkileri kuvvetli olan asit solüsyonları kullanılmaktadır.
Orta derecede etkili Peeling yöntemleri özellikle Glikolik asit ve benzeri asit türevleri ile yapılan işlemlerden oluşmaktadır.
Şiddeti az ve yüzeysel Peeling yöntemleri ise anlatıldığı gibi cildin en üst katmanlarına etki eden, yapılmaları kolay olan ve etkileri hızlı gözlenebilen yöntemlerdir.Amelan Peeling Nasıl Uygulanır?

Amelan Peeling ve genel olarak uygulaması yapılacak Peeling işlemleri öncesinde işlemler sırasında ve işlemlerden sonra belirlenmiş bazı kural ve kaideler de bulunmaktadır. Bu unsurların varlığı ise yapılan işlemlerin sağlığı, güvenliği ve etkinliği için göz ardı edilemeyecek boyutlarda önemli olabilmektedir.

Özellikle kontrollü bir cilt yakma işlemi olan bu yöntemlerde, cildin belirlenen oranlarda yakılması ve cildin altındaki hassas sinir dokularına zarar verilmemesi de çok önemli bir noktayı teşkil etmektedir. Bu bağlamda uygulama şekilleri, uygulama yöntemleri ve uygulandıkları alanlarda çok fazla önem arz edebilmektedir. Aksi durumlarda kişiler için geri dönülmesi zor ve oldukça sıkıntılı farklı hastalık ve rahatsızlıklarında ortaya çıkabilme ihtimali meydana gelebilmektedir.

Amelan Peeling başta olmak üzere diğer tüm Kimyasal Peeling uygulamalarının ayrıca bir de uygulanma aşaması ve uygulama sıralaması gibi unsurları da bulunmaktadır. Bu noktada sıralama, işlemlerin başladığı andan sonlandırıldığı ana kadar yapılacak olan bütün eylemlerin planlaması olarak da kabul edilebilmektedir.

Bu açıdan genel anlamda Peeling uygulamalarında izlenen yollar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Peeling yapılacak cilt bölgesi temizlenir
  • Cilt yüzeyindeki yağ tabakası temizlenir
  • Hazırlanmış olan asit solüsyonu kontrol edilir
  • Hazırlanan karışım cildin belirlenen bölgesine uygun dozlarda ve uygun şekillerde sürülür
  • Cilde uygulama işlemleri bittikten sonra solüsyon karışımları cilt üzerinden temizlenir
  • Yine yapılacak farklı uygulamalar için kişilere gerekli bilgilendirmemeler yapılır


Amelan Peeling Tedavi Yöntemleri

Amelan Peeling ya da benzer cilt temizleme ve cilt onarma yöntemleri ve diğer cilt tedavi ve onarım uygulamaları da temel olarak cilt yenilme işlemleri olarak görülebilmektedir. Bu kapsamda özellikle kişilerin ciltlerinde istemedikleri kırışıklıklar, ya da lekeler gibi durumların ameliyatsız ve uzun tedaviler gerektirmeden çözülebilmesine de bu yöntemlerle olanak bulunabilmektedir.

Ayrıca yapılan yakma ve kazıma işlemleri kontrollü ve kurallara uygun yapıldığı sürece ciddi yan etkiler de meydana getirmemektedir. Olası olumsuz ve sıkıntılı durumlarda ise kişilerin hızlı ve vakit kaybetmeden hemen bir uzman doktora başvurmaları önem arz etmektedir. Bunların dışında ise günümüzde kırışıklık başta olmak üzere, terleme leke ve yara izi tedavilerinde bu yöntemler tercih edilmektedir.

Amelan Peeling, TCA Peeling veya Glikolik Asit Peeling yöntemleri uygulanan farklı tür Kimyasal Peeling tedavi çeşitleri olarak sayılabilmektedir. Bu yöntemlerinin sıklıkla tercih edildikleri farklı sorunlar ve farklı cilt problemleri bulunmaktadır. Genel olarak ise insanların cilt dokularında belirlenen oranlarda, kontrollü bir hasar oluşturulmasına dayanan bu tedavi ve onarım işlemleri sırasında ve sonrasında beklenmeyen etkilerin oluşmaması için kişilerin ayrıntılı bir şekilde sağlık hikâyelerine bakılması da üzerinde ısrarla durulan bir başka konu başlığı olmaktadır.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp