Akne-Dora-Hospital-1200x679.jpg
Akne

Akne ya da halk arasında daha yaygın olarak bilinen ismiyle sivilce her yaştan kişinin yaşayabileceği bir cilt ve deri sorunu olarak tanımlanmaktadır. Sivilceler ya da akneler farklı birçok sebebe bağlı olarak gelişebilen ve yine etkileri de kişilere göre oldukça fazla farklılık gösterebilen oluşumlar olmaktadırlar. İnsanların hayatlarının bazı dönemlerinde ise bu cilt problemleri çok daha fazla ve aynı sıklıkta görülebilmektedir.

Özellikle yetişkinlik öncesi dönemi kapsayan ergenlik çağında sivilce ya da akneler oldukça fazla görülebilmektedir. Bu dönem yaşanan sivilce sorunları daha ziyade hormonlarla ilgili olabilmektedir fakat ileri yaşlarda görülen sivilcelerin tedavileri daha zorlu olabilmektedir. Özellikle yetişkin bireyler arasında da sıklıkla görülen akneler erkeklere oranla kadın bireylerde daha fazla yaşanan bir sorun olabilmektedir.Genel Tanıtım

Akne oluşumları insanların vücutların çok farklı yerlerinde ayrı ayrı ya da aynı zamanlar içinde de görülebilen cilt problemleri olarak da ifade edilmektedir. Bu kapsamda vücudun bazı bölgelerinde çok daha yoğun oluşabilirken bazı bölgelerde ise ortaya çıkma durumları daha düşük olabilmektedir. Sivilceler genel anlamda ise yağ oranı artmış cilt bölgelerinde çok daha rahat oluşup, ortaya çıkabilmektedirler.

Aknelerin belirli bir şekilleri olmamakla birlikte yine de genel olarak kırmız ya da sarının tonlarında ve içleri iltihaplı ya da kuru şekillerde de meydana gelebilmektedirler. Kişilerin özellikle yüz bölgelerinde çok daha fazla ortaya çıkan bu cilt sorunları bu alan dışında ise boyun bölgesinde, kol ve omuzlarda, sırt ve boynun arka kısımlarında, kafa bölgesinde de görülebilmektedirler.

Akne ya da sivilcelerin özellikle farklı türleri ağrı yapabilmekle birlikte geride cilt üzerinde izler de bırakabilmektedir. Bu nedenle özellikle sayıca fazla ve tekrarlayan sivilce sorunlarında bir uzmana başvurulması her durumda önerilen bir konu olmaktadır. Bu cilt hastalıkları ise temel olarak deri gözeneklerinin farklı nedenlerle tıkanması sonucu meydana gelebilmektedir.

Bu noktada oluşan bu yapıların tipleri ve türleri ise nasıl bir tedavi uygulanması gerektiği konusunda belirleyici önemlere sahip olmaktadır. Bu durum bakımından oluşan farklı tip akneler olabileceği için etkenleri ve nedenlerine göre farklı tip tedavi seçenekleri de uygulanabilmektedir. Sivilcelerin genel olarak tümünün tedavi edilmesi gerekebilmektedir çünkü farklı tür rahatsızlıkların ön belirtileri arasında da yer alabilmektedirler.


Akne Bilgi FormuAkne (Sivilce) Nedenleri

Akne oluşumuna ve ilerlemesine neden olabilecek nedenler farklılık ve çeşitlilik gösterebilen özellikler de taşıyabilmektedir. Bu durumda sivilce yapılarının farklı gruplara ayrılması ve incelenmesi gibi durumları da ortaya çıkarmaktadır. Bu noktada sivilce sorunu yaşayan kişilerin hastalık öyküleri ve yaşam şekilleri gibi konu başlıklarına da bakılabilmektedir.

Sivilceler kişilerin hayatları boyunca karşılaştıkları bir cilt sorunu olma özelliği de taşımaktadırlar bu durumda bazen belirtilerin görmezden gelinmesi sorununa yol açtığı da bilinmektedir. Bu kapsamda etkili bir tedavi için nedenlerin belirlenmesi ve ona göre yol alınması da son derece fazla önem taşıyan bir konu olmaktadır. Bu şekilde cilt üzerinde kalıcı iz ve bozulmalar bırakmadan bu cilt hastalıkları kolaylıkla tedavi edilme şansı da yakalanabilmektedir.

Akne ya da sivilcelerin oluşmasına zemin hazırlayan her ne kadar insanlar arasında farklılıklar gösterse bile yine de ortaya koyulmuş bazı genel geçer sebepler de bulunmaktadır. Bu sebeplerin bazıları direk bu oluşumların meydana çıkmasını sağlarken bazıları ise oluşumlar için farklı unsurları tetikleyebilmektedir. Bu nedenlerden bazıları kişilerde aynı anda etkili olabilirken bazı durumlarda ise tek bir neden de sivilce oluşumları için yeterli olabilmektedir.

Sivilce ve aknelerin oluşması için sebep olarak kabul edilen bazı unsurlar ise şunlardır;

  • Aşırı stres
  • Kalıtsal ve genetik unsurlar
  • Aşırı derece de kullanılan kozmetik malzemeler
  • Hormonlara bağlı olan sebepler
  • Bazı ilaçların yol açtığı yan etkiler
  • Sağlıksız ve yağ içerikli beslenme


Akne (Sivilce) Belirtileri

Akne ya da sivilce olarak tanımlanan bu cilt hastalığının en belirgin ve karakterize belirtisi oluşan cilt üzeri lezyon ya da oluşumlar olmaktadır. Rahatsızlık sonucu ortaya çıkan sivilceler ise yapıları gereği kişinin hangi neden bağlı olarak bu sorunu yaşadığına dair de ipuçları verebilmektedir. Yine bazı durumlarda sivilce oluşumları dışında farklı etki ve semptomlarda görülebilmektedir.

Bu durumda ise sivilce oluşumu ile birlikte farklı hastalık durumlarının da taraması yapılabilmektedir. Bu açıdan bakılan farklı belirti ve öncüllerde genel olarak bulunmaktadır. Cilt üzerinde oluşan siyah noktalardan çok daha büyük ve iltihaplı lezyonlara kadar çok farklı formlarda da sivilce oluşumları meydana gelebilmektedir.

Akne oluşumu ile birlikte meydana gelen farklı sorunlar da olabilmektedir, böyle vakalarda ise asıl nedenler genel anlamda farklı organ ya da bölge hastalıkları olabilmektedir. Bu durumlarda ise yapılan tetkiklerle varsa bu sorun ya da hastalıkların da ortaya çıkarılması hedeflenmektedir.

Bu bağlamda özellikle sivilce ve akne oluşumları ile birlikte görülen, aşırı kıllanma sorunu, adet dengesizlikleri, saç dökülmeleri kilo alımı ve yağlanma gibi belirtiler ve daha farklı semptomlar bir arada incelenmektedir. Bunların sonucunda ise hem sivilce için tedavi yöntemleri uygulanırken hem de varsa diğer rahatsızlıklar teşhis edilmiş olabilmektedir. Bunlar dışında kişilerin ciltleri üzerinde hemen her bölgede oluşan bu tür oluşumları takip etmeleri ve gereken durumlarda uzman doktorlara başvurmaları gerekmektedir.Akne (Sivilce) Tanı Yöntemleri

Akne tanısı konulması gereken aynı zaman da farklı yollarla araştırılıp en uygun yollarla tedavisinin yapılması gereken bir cilt problemidir. Bu nokta da tanı koyma işlemlerinde en önemli yöntemlerinden bir tanesi uzman doktorların yapacakları fiziki muayeneler olmaktadır. Bu muayeneler ile oluşan sivilce yapılarının türleri ve oluşum şekilleri gibi hususlar ortaya çıkarılabilmektedir.

Ayrıca yine farklı hastalıklarla bağlantılarının araştırılması içinde farklı tetkik ve testlerinde yapılması gerekebilmektedir. Sivilce sorunu yaşayan kişilerin yapılan muayene ve gözlemleri sonucu ise ortaya çıkan sebeplere de dayalı olarak tedavi uygulamalarına geçilebilmektedir. Aknelerin ve sivilcelerin fiziksel etkileri kadar kişiler üzerinde psikolojik etkileri de olmaktadır bu yüzden tedavi edilmeleri her açıdan olumlu sonuçlar doğurabilmektedir.Akne (Sivilce) Tedavi Yöntemleri

Akne tedavisi ve tedavi yöntemleri farklılık gösteren uygulamalar ve işlemlerden oluşabilmektedir. Bunun en önemli nedenleri ise sivilcelerin farklı birçok alt nedene ve sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilmeleri olmaktadır. Sivilcelerin çok fazla çeşidi olmasının dışında genel olarak kişilerde bu alt tiplerin birçoğu da aynı zaman da ve birlikte görülebilmektedir.

Temel olarak kistleşmiş sivilcelerin ortadan kaldırılması için geliştirilen tedavi işlemleri ile tedaviye başlanabilmektedir. Bu tür sivilceler tedavilerinin yapılmadığı durumlarda genel olarak cilt üzerinde kalıcı izler bırakma etkileri de gösterebilmektedir. İçleri dolu olan iltihaplı sivilceler var ise bunlar içinde ufak çaplı operasyonel müdahaleler yapılabilmektedir. Yine oral yol ile alınan ilaçlarda tedavi aşamalarında uzmanlardan tarafından uygulanan yöntemler arasında bulunmaktadır.

Akne rahatsızlığının kalıcı olarak ortadan kaldırılması için ayrıca uzmanlar gereken durumlarda özellikle Kimyasal Peeling gibi uygulamaları da tercih edebilmektedirler. Beraberinde yine hastanın ve rahatsızlığın durumuna göre cilt yüzeyi ve cilt altı temizleme işlemleri de yapılabilmektedir.

Tedavi programları ise genel anlamda hastalara özel olarak ve belirli bir plan dâhilinde hesaplanan uygulamalar bütünü olarak da tanımlanmaktadır. Ayrıca hastanın cildinde sivilcelere bağlı izler kalması durumlarında ise bunların da giderilmesi için farklı tedavi seçenekleri de uygulanabilmektedir.

Bişektomi, Doğum Lekesi, Uçuk, Terleme Tedavisi, Siğil


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp