Akciger-Nodulleri-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Akciğer Nodülleri


Akciğer Nodülleri

Akciğer nodülleri genel olarak akciğer grafisi ve MR çekimleri neticesinde görülebilen yuvarlak olduğu ve 3 cm yapıdan küçük olduğu gözlemlenmektedir. Nodüllerin küçük çapta olmasından dolayı sadece BT, MR çekimleri ile görülmektedir. Beyaz noktalar şeklinde görülmekte olan nodüllerin genel yapısı itibari ile oluşumları da belirli süreçte büyüyebilmektedir.

Akciğer Nodülleri 2022

Akciğer nodüllerinin genel özelliği iyi huylu olmalarıdır. Bu nedenle herhangi bir tedavi de gerektirmemektedir. Fakat her radyolojik inceleme de aynı boyutta kalan akciğer nodülleri için hekim tarafından tedavi uygulanması şart olmaktadır. Birçok tedavi çeşidi ile birlikte yapılan uygulamalar hastanın normal yaşantısın dönmesi açısından uygulanmaktadır. Belirli aralıklarla kontrolleri yapılan akciğer nodüllerinin büyüyüp büyümemesi de önemli role sahiptir. Özellikle farklı yapılarda ve boyutlarda bulunan akciğer nodülleri için MR ve BT çekimleri yapılması şarttır.


Oluşan nodüllerin kanser içerikli olan bir tümörle aynı olup olmadığı da bu sayede tespit edilmiş olur. Ortalama 3cm olan nodüller bazen 20 cm’ye kadar ulaşabilmektedir. Bu yüzden nodüllerin takip edilmesi ancak radyolojik incelemelerle yapılabilmektedir. Sürekli olarak büyüdüğü fark edilen nodüller için cerrahi tedavi çeşitleri uygun görülmektedir. Çünkü küçük çapta oluşmuş ve giderek büyüyen nodüller kötü huylu kanser hücresi oluşumlarıdır. 20 cm’ye ulaşmış nodüller için ise mutlaka tıbbi müdahale ve tedavi söz konusudur.


Dora İlgi Alanları Bilgi Formu



Akciğer Nodülleri Nedir?

Akciğer nodülleri bulunduğu boyuta göre kanser olarak adlandırılan ve küçük bozuk paralara benzetilen yapısal büyümeler olarak ifade edilmektedir. Akciğerlerde oluşum gösteren bu nodüller genel olarak hastanın yaşamını kısa süre zarfında etkilemeye başlamaktadır. Genellikle küçük çapta olan beyaz noktalar için iyi huylu yani selim terimini kullanılırken 202ye yakın veya ulaşmış olan kitleler içinse kötü huylu tümör denilmektedir.

Nodül denmesinin sebebi ise çoğunlukla ilk evrelerinin tehlikeli olmayışı ve belirli tedavilere hızlı cevap vermesinden kaynaklıdır. Bir diğer ifade ile akciğer nodülleri kanseri temsil eden türde oluşan beyaz nokta oluşumlarıdır. Bazı belirtileri neticesinde hastaneye giden kişilere söylenen nodül kelimesi kısmen anlaşılmaz olabilmektedir. Fakat nodülün boyutu ve takibi çok önemlidir. Aynı seviyede kalan nodüller için kısmen tedavi gerekmeyebilir. Bu durum tamamen hastanın tıbbi anlamdaki geçmişiyle de ilgilidir. Bu yüzden dikkatli inceleme ve zamanında müdahale çok önemli rol oynamaktadır.

Akciğer filmi ve bilgisayarlı tomografi sayesinde tanıları yapılabilen nodüller için geliştirilmiş tedavi çeşitleri mevcuttur. Birçok kişide oluşabilen nodüller bazı durumlara bağlı olarak ta gelişebilmektedir. Özellikle kişinin kullanmakta olduğu yan etkisi yüksek olan ilaçlar ve zararlı alışkanlıklar nodül oluşumlarını tetikleyebilmektedir. Fakat kendiliğinden gelişebilen bir özelliği de vardır. Bu nedenle tam anlamıyla net sebebi yoktur. Net sebebi olmayan nodül oluşumlarında birincil etkenler vücutta yer alan enfeksiyonlar olarak yorumlanabilmektedir. Bakteriyel enfeksiyonlar vücuttan atılamadığı veya geçmişte yaşanan hastalık sebebiyle iyileşme tam olarak görülmediği vakit zamanla akciğerlerin yıpranmasına sebebiyet verir. Böyle bir durumda yuvarlak beyaz noktalar oluşur. Oluşan noktalara da nodül adı verilmektedir.



Akciğer Nodülleri Belirtileri

Akciğer nodülleri belirtileri arasında tam olarak saptanmış bir belirti yoktur. Akciğer hastalıklarına eşlik eden belirtiler esnasında tesadüf olarak çekilen BT ve MR çekimlerinde saptanarak bulunmaktadır. Fakat genel belirtileri arasında sayılabilecek durumlar şu şekilde özetlenebilmektedir.

 • Yara izlerinden kaynaklı oluşan enfeksiyon
 • Sıkça yaşanan enfeksiyon çeşitleri
 • Şiddeti artış gösteren öksürükler
 • Kanlı balgam çıkarılması
 • Göğüs ağrısı
 • Hırıltılı nefes alma veya nefes darlığı çekme

Belirlenen durumlar akciğer nodülleri bakımından net belirtiler olmamakla birlikte görülme oranı yüksek belirtiler olarak ifade edilmektedir. Fakat genel anlamda net belirti göstermeyen beyaz yuvarlak noktalar çoğunlukla akciğer filmi çekilerek tespit edilmektedir. Ayrıca hastanın tıbbi geçmişini dinleyen doktorun tecrübelerine dayanarak tetkikler istemesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Genellikle tıbbi durumlara karşı konusunda uzmanlık yapan doktorlar için nodül tespiti belirtisinden daha kolay olmaktadır. Tespiti yapılan nodüller için hızla tedavi süreci başlatan hekimler, nodülün boyutuna göre takip yapar.



Akciğer Nodülleri Tanı Yöntemleri

Akciğer nodülleri tanı yöntemleri arasında özellikle yer alan iki durum öne çıkmaktadır. İlk olarak MR ve akciğer grafisi çekilmekte ikinci olarak BT çekimleri yapılarak teşhis konulmaktadır. Çoğunlukla farklı şikayetler ile hastaneye gelen bireylerde hekim kararı neticesinde nodül oluşumu saptanabilmektedir. Pek fazla belirti göstermemesinden dolayı tesadüfi tanılar konması en muhtemel durumlar arasında yer almaktadır. Fakat kişinin yaşamını zorlaştıran ve sık tekrarlayan enfeksiyon halleri nodül oluşuma sebebiyet vereceği için hekimler gerekli tahlilleri yapmaktadır. Genel olarak hekimler tarafından uygulanan tanı yöntemleri ise şu şekilde sıraya sahiptir.

 • Bilgisayarlı tomografi
 • PET taraması
 • Biyopsi
 • İğne biyopsisi
 • Bronkoskopik biyopsi

Genel olarak uygulanılan yöntemler dışında akciğer nodüllerinin oluşumuna sebebiyet verebilen bazı riskli durumlar vardır. Bu durumlar ise nodül oluşumunu destekleyici olduğu bilindiğinden şu şekilde sıraya sahiptir.

 • Tüberküloz ve zatürre kaynaklı enfeksiyonlar
 • Akciğer mantarlarının oluşturduğu enfeksiyonlar
 • Akciğer apseleri ve kistler
 • Hücre bozulmaları
 • Romatoit artrit ( iltihaplı eklem romatizması)

Yukarıda sıralanan riskli hastalıklar akciğerlerde nodül oluşumlarına sebep olmaktadır. Bu nedenle bu tarz hastalıklara sahip olan kişilerde ek tahlil ve tanı koyma açısından MR çekimleri yoğun bir şekilde uygulanmaktadır.

Her geçen gün gelişerek ilerleyen sağlık teknolojisinde tanı koymanın hızlılığı açısından birçok yöntem keşfedilmektedir. Kullanılan yöntemler neticesinde hastalığın durumu veya evresi de saptanabilmektedir. Ayrıca oluşan akciğer nodüllerinin kanser kitlesi olup olmadığı da saptanarak erken tedaviye başlatılmaktadır.



Akciğer Nodülleri Tedavi Yöntemleri

Akciğer nodülleri tedavi yöntemleri öncesinde ilk olarak hastanın geçmişte yaşadığı durumlar öne çıkmaktadır. Belirli hastalıkları yaşamış olan hastalar açısından tedavi öncesinde tanı konması çok daha hızlı olmaktadır. Bu sayede nodül oluşumu saptanır saptanmaz hızla tedavi aşamalarına geçilmektedir.

Ayrıca nodülün evresi ve bulunduğu boyuta göre tedavi şekli belirlenmektedir. Özellikle 3cm’den küçük olan ve 3cm civarındaki nodüller için tedavi gerekmeyebilir. Tabii bu duruma hekimler karar vermektedir. Nodülü tetikleyici farklı bir hatalık veya sık ilaç kullanımı da tedavi açısından önemli yer tutmaktadır. Fakat radyolojik inceleme kapsamında giderek büyümeye başlayan akciğer nodülleri için aynı durum söylenmemektedir. Böyle bir durumda gerekli tanı yöntemleri uygulanır. Uygulanan tanı yöntemleri ardından gereğinden büyük boyuta ulaşan beyaz kanser kitlelerinin alınması için cerrahi işlemler yapılmaktadır.

Belirli boyutlara ulaşmış nodüller için cerrahi işlemler tavsiye edilse de farklı olarak uygulanan yöntemlerde vardır. ilk olarak kemoterapi yöntemi tedavisi yapılan hastanın ilaçlı tedavi sonrası kontrolleri yapılır. Kontroller neticesinde tedaviye cevap veriyorsa belirli aralıklarda bu tedavi devam edecektir. Ayrıca radyasyon tedavisi de yapılarak hasta tedavi edilebilmektedir.

Tedaviye cevap vermeyen ve hızla büyüyen kanser kitleleri açısından son tedavi biçimi cerrahi operasyonlardır. Bu sayede oluşan nodüller cerrahi işlemler ile çıkarılarak hasta tekrar normal hayatına dönebilmektedir. Akciğer nodülleri tam anlamıyla belirti göstermediği için öncesinde yaşadığınız mevcut hastalıklarınıza dikkat çekici bir rahatsızlıktır.

Vücudun tüm mekanizması birbirine zincirleme şekilde bağlıdır. Yaşadığınız her rahatsızlık ileride farklı bir hastalığa sebebiyet vermektedir. Bu yüzden kısmi belirtilere ve risk faktörlerine özellikle nodül oluşumu açısından dikkat etmek gerekmektedir.

Zatürre (Pnömoni), Verem (Tüberküloz), Üst Solunum Yolu Hastalıkları, Solunum Yetmezliği, Trakeobronkomalazi





Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp