dahiliye.jpg


Bronşit

Akciğer hastalıkları astım, bronşit, zatiirre, verem ve akciğer tümörleri gibi hastalıklardan oluşur. Akciğer hastalıklarında sık görülen şikayetler şunlardır: öksürük, balgam, nefes alırken hırıltı, nefes darlığı, ateş. Astım allerjik kökenlidir. Hasta allerjcnle temas ettiğinde şikayetler oluşur. Şikayetler hafif öksürükten ileri derecede nefes darlığına kadar allerjenin yoğunluğuna göre değişebilir. Hafif vakalar ayaktan tedavi edilebilirken ağır vakalar yatırılarak tedavi edilir. Tedavi kesinlikle doktorun öneri ve kontrollerine göre yapılmalıdır. Tedavide en önemli basamak allerjenle temasın kesilmesidir. Şikayetler başladığında varsa enfeksiyonun tedavisi, nefes açıcı ilaçlar, gerekirse oksijen ve steroid tedavisi uygulanabilir.

Akciğer Hastalıkları 2022

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH-müzmin bronşit) küçük hava yollarında oluşmuş darlıklar astımdakinden farklı olarak kalıcıdır. Daralmanın şiddetine göre hastanın şikayetleri değişir. Hastalığın tedavisiyle hastanın şikayetleri azalmakla ya da ortadan kalkmakla birlkte akciğerde oluşmuş değişikliler kalıcıdır. Sigarayı bırakmak, tozlu ortama maruz kalmamak, akciğer enfeksiyonuna yol açabilecek davranışlarda bulunmamak ve grip-pnömoni aşıları gibi yöntemlerle korunmak önemlidir. Tedavide varsa enfeksiyonun tedavisi, nefes açıcı ilaçlar ve oksijen uygulanır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Zatürre (pnömoni):

  Akciğerde enfektif ajanların (bakteri, virüs, mantar, parazitlerin) meydana getirdiği bölgesel hastalıktır. Öksürük, balgam, nefes darlığı, ateş, kırgınlık, halsizlik ile karakterizedir. Özellikle kronik hastalığı olanlarda ve yaşlılarda ölüme sebep olabilir. Vücut savunma sistemi zayıflığından oluşur. Yatarak tedavisi gerekir. Uygun antibiyotik tedavisi esastır.  Verem (tüberküloz):

  Akciğerlerin özel bir bakteri (mycobakterium tuberculosis) ile gelişen enfeksiyonudur. Özel antibiyotiklerle uzun süreli tedavisi gereklidir.

  Akciğer Hastalıklarında Tanı

  Akciğer grafısi, kan sayımı, sedimantasyon, CRP, solunum fonksiyon testi yapılmalıdır. İleri tetkik olarak akciğer tomografi ve MR. incelemesi yapılır.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp