adetDuzensizligi.jpg


Adet Düzensizliği

Adet görme olayı kadınların genç kızlıktan itibaren yaşadıkları doğal periyotlardan bir tanesidir. Bu düzen her ay belli dönemlerde devam etmeli ve gecikmemelidir. Adet düzensizliği denilen gecikmeler yaşandığında bu bir sorun olduğunu direk olarak işaret edecektir. Adet düzeninin bozulması ya da zaten başından beri bozuk olması hormonsal sorunlar olduğunu göstermektedir.

Adet Düzensizliği Nedenleri 2022


Fakat adet sorunları sonradan ortaya çıkmış ise daha farklı problemlerin oluşmuş olması muhtemeldir. Adet düzensizliği kadınlarda pek çok soruna yol açacaktır. Kişi kendisini rahatsız ve şişkin hissedecek ve psikolojik olarak da çeşitli sorunlar yaşayacaktır. Bu sebeple sorun mutlaka tedavi edilmeli ve altında ne yattığı detaylı bir şekilde araştırılmalıdır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Adet Düzensizliği Neden olur?

  Adet Düzensizliği pek çok sebebe bağlı olarak oluşan olumsuz kadın hastalıklarından bir tanesidir. Bu hastalığın birçok sebebi bulunabilmektedir fakat bunlardan en yaygın olanı hormonal sorunlardır. Kişi adet döngüsü başlangıcından itibaren sürekli olarak adet düzenliği yaşıyorsa ve herhangi bir düzelme yoksa hormonlarda çeşitli sorunların var olması mümkündür. Östrojen denilen kadınlık hormonunun yeterince üretilmemesi bu hormonel bozukluklara en iyi örnektir. Düzensizlik problemine yol açan bir diğer önemli neden ise aniden kilo verme ya da almadır.

  Kişi normal hayatında herhangi bir bozukluk yaşamıyor ise ve kilo verdikten sonra başlayan bir adet düzensizliği durumu mevcutsa bu kilo dengesizliklerinden kaynaklanan bir bozukluk olabilmektedir. Nedenler bununla sınırlı değildir. Stres ya da uzun yolculuk yapmak gibi dış faktörlerde o dönem için düzensizliklere yol açabilmektedir. Fakat bu tarz adet düzensizlikleri geçici olan düzensizliklerdendir.

  Adet düzensizliği kalıcıysa ve her ay yaşanıyorsa sorunun nedeni daha ciddi olabilmektedir. Bu gibi durumlarda en net cevabı kadın hastalıkları bölümü uzmanları verecektir. Bu sebeple gerekli olan tüm tetkikler yaptırılmalıdır.  Adet Düzensizliği Belirtileri

  Adet düzensizliği durumu genç kızlarda ya da yetişkin kadınlarda sıklıkla görülen bir kadın hastalığıdır. Bu tarz düzensizlikler 7 günü aşmamalıdır. 7 güne varan adet gecikmeleri normal kabul edilirken o günü geçen ve sürekli olarak geciken periyotlar kişinin bir sorunu olduğunu göstermektedir.

  Adet düzensizliği ya da gecikmesi durumu kendini yalnızca günü geçen adetler ile belli etmeyecek ve adet olduğunda da diğer kadınlara oranla daha fazla ağrı çekilecektir. Ağrılı adetler ve periyotun sürekli olarak gecikmesi durumunda ilgili sağlık kuruluşlarının kadın hastalıkları bölümüne başvurulmalı ve gerekli incelemeler yaptırılmalıdır. Bu sayede sorunun kaynağı net bir şekilde ortaya çıkacaktır.  Adet Düzensizliği Tedavisi

  Adet düzensizliği probleminin tedavisi ancak jinekologlar tarafından belirlenecektir. Bir jinekoloğa başvurulduğunda ilk olarak kan testi daha sonra ise ultrason çekimi yapılacaktır. Tüm bu tetkiklerden geçildikten sonra sorunun hangi sebepten kaynaklandığı tespit edilecek ve o yönde bir tedavi uygulanacaktır. Adet düzensizliği polikistik over tarzı ciddi kist sorunlarından kaynaklı ise daha farklı tedaviler uygulanacak, hormonlardan kaynaklı bir sorun mevcutsa da ilaç tedavisine başlanacaktır. Bu ilaçlar aslında doğum kontrol haplarıdır.

  Adet düzensizliği olan birçok kadına uygulana tedavi yöntemi budur. Doğum kontrol hapları kişinin hormon durumunu düzenleyecek ve her ay aynı dönemlerde adet olunmasına yardımcı olacaktır. Yalnızca doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmayan ve birçok genç kız tarafından bu tarz sorunlar için kullanılan doğum kontrol hapları son derece etkili olacak ve sorun bir süre sonra giderilmiş olacaktır.

  Fakat adet düzensizliği tümör kaynaklı bir düzensizlik ise yani sorun çok daha ciddiyse ameliyata varan tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekecektir. Bu noktada nasıl bir tedavi uygulanacağı tamamen kişiye özeldir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp