Acik-Nefrektomi-Nasil-Yapiliyor-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Açık Nefrektomi Nasıl Yapılıyor


Açık Nefrektomi Nasıl Yapılıyor

Açık nefrektomi genel bakımdan alıcı ve verici eşliğinde yapılan uygulama şeklinde bilinmektedir. Böbrek hastalıklarına yönelik yapılan bu uygulama böbrek yetmezliği dâhilinde yapılan bir cerrahi yöntem şeklidir. Alıcı ve verici kişiye yönelik yapılan değerlendirmeler sonucu olumlu veya uyumlu olması halinde açık nefrektomi uygulaması gerçekleştirilmektedir.

Açık Nefrektomi Nedir 2022

Böbrek yetmezliği halinde nakil işlemi gerekli görülüp verici kişiden çıkarılarak alıcı kişiye yerleştirilmesi işlemi olarak bilinen bu yöntem böbrek nakli konusunda çok önemli bir paya sahiptir. Çünkü yapılan organ nakli açısından gerekli bir yöntem olarak bilinmektedir. Nefrektomi ise böbrek yetmezliği veya böbrek hastalıklarını simgeleyen ifade olarak bilinmektedir.

Böbrek operasyonları ortalama 60 yıllık süre zarfında aynı sistem ile gerçekleştirilmektedir. Ayrıca açık nefrektominin kapalı nefrektomi yöntemine göre farkı acil bir durumda müdahalenin daha kolay olmasıdır. Kapalı yöntemde oluşabilen bir risk durumunda açık nefrektomi cerrahisine geçilmesi gerekli olabilmektedir. Bu nedenle en baştan güvenli ve kullanışlı yöntem şeklinde belirlenmektedir.

Açık nefrektomi uygulamasında vericiden alınan böbrek, alıcının sol veya sağ kasık tarafına konulmaktadır. Gerekli görülen yerdeki alana yönelik yapılan bu uygulama sayesinde böbrek yetmezliği yaşayan birçok kişi tekrardan sağlığına kavuşabilmektedir. Böbrek yetmezliği beraberinde pankreas sorunu da gözlemlenmiş ise böbreğin konulması gereken yer sol kasık olarak bilinmektedir. Kalan sağ kasık bölümüne de pankreas yeri ayrılmaktadır.


Normal böbrek rahatsızlığı yaşayan kişilerde ise bu uyumlama sağ kasık olarak bilinmektedir. Çünkü ekstra olarak belirtilen pankreas rahatsızlığı bulunmamaktadır. Yapılan uygulama da hastanın sağ kasık tarafından 15-20 cm’lik kesi yapılarak J harfine benzeyecek şekilde işlem uygulandığı bilinmektedir. Karın zarı kısmının arka tarafına gelecek şekilde yapılan operasyon sonrasında atardamar, toplardamar ve idrar yolu bağlantıları yapılmaktadır. Böbreğin işlevini aynı düzende sürdürebilmesi açısından uygulanan cerrahi işlemin bu şekilde olması gerekmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuAçık Nefrektomi Yöntemi Nedir?

Açık nefrektomi böbrek yetmezliği yaşayan hastalara yönelik cerrahi şekilde yapılan tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Gerekli görülen böbrek ve pankreas nakillerinde kullanılan önemli bir yöntem olan açık nefrektomi ortalama 60 yıldır yapılan bir tedavi şekli olarak bilinmektedir. Yapılması gereken böbrek nakillerinde önemli bir uygulama olan açık nefrektomi uygulaması öncesinde verici kişi ile alıcı kişi arasında uyumluluk yapısı araştırılmaktadır.

Uyumlu olması dâhilinde vericiden alınan böbreğin alıcı kişinin karın zarının arka tarafındaki sağ alana yönelik konulduğu bilinmektedir. Yapılan uygulamada hastanın sağ kasığından 15-20 cm’lik kesi açıldığı bilinmektedir. Fakat hastanın hem böbrek hem de pankreas nakline ihtiyacı varsa bu durumda pankreas için sağ kasık bölümü ayrılması gerekmektedir. Konulacak böbrek nakli için ise kişinin sol kasık tarafı ayrılmaktadır.

Açık nefrektomi uygulamasına yönelik sadece böbrek yetmezliği ile mücadele eden hastalar için sağ kasık tarafından J harfi şeklinde kesik açıldığı bilinmektedir. Ardından vericiden alınan böbreğin sağ kasık tarafından konulduğu bilinmektedir. Karın zarının arka tarafına yerleştirilen böbrek nakli sonrasında atardamar, idrar yolu ve toplardamar bağlantılarının yapıldığı bilinmektedir.

Operasyon sonrasındaki 4 gün sonunda kişiye dren takılması gerekli görülen bir kısmıdır. Beraberinde idrar yolu çıkışı açısından hastaya stent takılmaktadır. Takılan stent ise yaklaşık 3-4 aylık süre sonunda geri çıkarılmaktadır. Düşük anestezi altında yapılan bu yöntem tedavinin olumlu yanı olarak bilinmektedir.

Üroloji ekibi tarafından gerçekleştirilen bu yöntem ile hastaya doğru bir uygulama yapılmış olmaktadır. Yapılan operasyon dâhilinde açılan kesik bölüm stapler ve dikiş ile kapatılmaktadır. Kişinin iyileşmeye başlaması ardından 3 hafta sonrasında da telle kapatılan kısmın telleri polinik operasyon eşliğinde çıkarılmaktadır.Açık Nefrektomi de Hastalıklı Böbrek Alınır mı?

Açık nefrektomi uygulamasına yönelik merak edilen konulardan biri de kişinin hasta böbrek yapısına sahip olmasıdır. Özellikle nakil öncesinde şüphe edilen durumlara yönelik kontrol yapan hekimler gerekli inceleme sonucunda kişiye yönelik böbrek yapısı hakkında bilgi vermektedir.

Hastalıklı bir böbrek yapısına sahip olan kişiler bakımından tercih edilen durum nakil öncesi veya nakil esnasında yapılması şeklinde bilinmektedir. Fakat hastalıklı böbrekler aynı zaman kanser riski taşıma olasılığına da sahip olması bakımından hastanın mevcut böbreklerinin alınmasına yönelik cerrahi uygulama yapılmasına gerek duyulmamaktadır.Açık Nefrektomi Hangi Durumlarda Yapılmaktadır?

Açık nefrektomi uzun yıllardır yapılan tedavi şekli olarak bilinmektedir. Böbrek veya pankreas rahatsızlıkları dâhilinde uygulanan bu yöntem genel açıdan böbrek nakli şeklinde bilinmektedir. Her hastaya uygulanmayan bu yöntem oluşan soruna yönelik uygulanması gerekli olan tıbbi bir tedavi seçeneğidir. Uygulanması gerekli görülen durumlar ise şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Böbrek kanseri oluşması halinde uygulanması gereklidir.
  • Böbrek yetmezliği halinde verici ve alıcı eşliğinde yapılmaktadır.
  • Pankreas nakli sırasında gerekli duyulmaktadır.

Yukarıda sıralanan açık nefrektomi uygulamaları genel bakımdan böbrek hastalığına yönelik bir nakil şeklinde değerlendirildiği için kişide oluşan önemli bir böbrek sorunu bulunması gereklidir. Her hastaya yönelik uygulanmayan bu yöntem sadece böbrek hastalarına yapılmaktadır.Açık Nefrektomi ve Parsiyel Yöntemi

Açık nefrektomi parsiyel yöntemi eşliğinde de yapılabilmektedir. Bu yöntemde kanserleşmiş böbrek yapısı incelenmektedir. Ayrıca kanserli olan kısmını ve böbreğin sağlıklı olan bir kısmı çıkarılmaktadır. Bu nedenle açık parsiyel nefrektomi şeklinde belirtilmektedir. Bu yöntemdeki amaç kişinin sağlıklı olan böbrek yapısından tümörü çıkarmak ve sağlam olan kısmı içerde bırakmaktır.

Böbreklerin çalışma işlevi bakımından vücutta filtre görevi görmesi önemli rol oynamaktadır. Dolaşımdaki kan yapısını süzerek idrara dönüştüren böbreklerin hastalanması halinde giderek ilerleyen böbrek rahatsızlıkları da geliştiği bilinmektedir. Çünkü sağlıklı böbrek yapısı kemik metabolizması ve kan üretimi bakımından önemli rol oynamaktadır. Açık nefrektomi parsiyel uygulaması genel bakımdan sağlıklı böbrek kısmının içerde bırakılması bakımından çok önemli bir seçenek olarak bilinmektedir. Parsiyel nefrektomi uygulamasının yapılmasına yönelik gerekli durumlar şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Enfeksiyon oluşması
  • Kanser oluşması
  • Böbrek taşları nedeniyle hasar oluşması
  • Travma nedeniyle oluşan yaralanma
  • Doğuştan olabilen anormallik sebebi ile uygulanması
  • Böbreklerin kan üretimi konusunda hasar alması

Açık nefrektomi kapsamında parsiyel olarak belirtilen bu kısım genel bakımdan açık nefrektomi uygulamaları kapsamında incelenmektedir. Fakat yapılan ameliyat şekli direkt olarak açık nefrektomi şeklinde değildir. Yapılan uygulama da böbreğe giriş ve çıkışı bulunan kan damarları klemplenmektedir.

Böbrek işlevinin bozulmaması açısından yoğun buzlu bir yerde tutulmaktadır. Anormal doku yapısı çıkarılması sonrasında soğukta bekletilen böbrek, kişiye en sağlıklı şekilde tekrardan yerleştirilmektedir. Doku çıkarılması sonrasında kan damarlarına takılan klemplerde çıkarılmaktadır.Açık Parsiyel Nefrektomi Uygulamasının Riskleri

Açık nefrektomi uygulamasının parsiyel yöntemine yönelik bazı riskler oluştuğu bilinmektedir. Nadir şekilde oluşabilecek durumların başında kan nakli gerektirecek boyutta kanama başlama olasılığı bulunmasıdır. Bununla birlikte geciken iyileşme yapısının öne çıkması olarak bilinmektedir.

Gecikme yaşanmasına bağlı olarak ta kişide düzenli bir şekilde oluşan idrar kaçırma problemi meydana gelmektedir. Yapılan ameliyat eşliğinde kullanılan anestezi nedeniyle alerjik reaksiyonda oluşturabilmektedir. Tümör kısmı çıkarılma sonrasında yarım sayılan böbrek yapısında böbrek yetmezliği sorunu da oluşabilmektedir. Ayrıca yapılan ameliyat sonrası akciğer hastalıklarından pnömoni de oluşabilmektedir. Son olarak bacaklarda bulunan kan damarlarının pıhtılaşma durumu oluşabileceği bilinen riskler arasında yer almaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu, İdrar Kaçırma ve Mesane Sağlığı, Hpv Aşısı, Frengi, Hematüri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp