Anne-Sütünün-Önemi.jpg


Anne Sütünün Önemi

Dünyaya gözlerini açan bebek ilk olarak dünyaya uyum sağlamaya başlar.

Dünyaya uyum sağlamaya çalışırken de yaptığı ilk şey ise içgüdüsel olarak emecek bir şey aramak olur. İşte bu noktada en önemli besin kaynağı anne sütü devreye girer.

İşte 8 Soruda Anne Sütünün Önemi;

8 Soruda Anne Sütünün Önemi 2022

Bebeği doğar doğmaz emzirmenin ne gibi faydaları var?

Bebeği doğar doğmaz emzirmenin en önemli faydası; emzirmenin sürekliliğini sağlamak oluyor. Dolayısıyla doğar doğmaz biz bebekleri annesine veriyoruz, hatta doğum odasında bile göğsüne koyup annesinin memesini bulmasını sağlıyoruz ki bebek-anne ilişkisi erkenden başlasın ve bebek erkenden emmeyi öğrenebilsin.


Annenin tükettiği besinler sütün içeriğini değiştiriyor mu?

Annenin tükettiği besinler doğrudan süte geçebiliyor. Baklava yediyse sütü tatlı oluyor, sarımsaklı bir yemek yerse sütünün tadı değişebiliyor. Özellikle ilk üç ay çok önemli. Bu ilk üç ayda günde iki bardaktan fazla çay içilmemesini, bir fincandan fazla kahve tüketilmemesini öneriyoruz.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Süt arttırmak için annelere ne gibi tavsiyelerde bulunabiliriz?

  Sütü arttırmak için her şeyden önce annenin emzirmeyi istemesi lazım. Bu çok önemli; çünkü sütün artmasını sağlayan hormonlar, beynimizde yapılanıyor. Eğer beynimiz emzirmeyi istiyorsa o zaman hormonlar sütün devamlılığını sağlıyor. Öte taraftan annenin stresli olmaması gerekiyor. Anne ne kadar stresli olursa o kadar süt yapımını sağlayacak hormonların miktarı da azalıyor. Dolayısıyla önce annenin istemesi, rahat olması, etrafından da destek görmesi sütün artması konusunda büyük önem taşıyor.  Sezaryen doğumda bebeğin emmeye başlaması gecikiyor mu?

  Sezaryen doğumlarda emzirme konusunda anne sütü konusunda bazen sıkıntılar olabiliyor. Özellikle doğum sancıları başlamadan sezaryen gerçekleşirse vücut henüz tam emzirmeye hazır olmayabiliyor.

  Dolayısıyla da ilk günlerde sütün gelmesinde biraz sıkıntı yaşanabiliyor; ama ısrarla emzirmeye devam edilirse 2-3 gün içerisinde bu sorun ortadan kalkar.

  Sezaryenin da bir ameliyat olduğunu düşünürsek anne ameliyat sonrası yaşadığı sıkıntılar nedeniyle emzirme konusunda bazı zorluklarla karşı karşıya kalabiliyor. Bu nedenle annenin emzirme pozisyonuna geçmesi zaman alabilir; ama yakın çevresi ve sağlık personelinin desteği ile bu sorunlar çok kolay bir şekilde atlatılabilir ve anne sütü başarıyla verilebilir.  Bebeğin kaç yaşına kadar anne sütü alması gerekir?

  Dünya Sağlık Örgütünün önerisine göre en az iki yaşına kadar emzirmeyi öneriyoruz. İki yaşından sonra eğer çocuk ve anne emzirme konusunda istekliyseler devam edebilirler; ama ek gıdaları tüketmek şartıyla.  Çalışan anneler sütlerini nasıl korumalılar?

  Aslında burada sağlık personeline çok önemli bir görev düşüyor. Hem hemşireler hem de çocuk hekimleri annelere mutlaka elle ya da pompayla sütlerini nasıl sağacaklarını, nasıl saklayacaklarını ve bunu bebeklerine nasıl verecekleri konusunda eğitim vermeleri gerekiyor. Çalışan anne bebeğini emziremese bile sağarak anne sütü verebilir.

  Yeter ki bunu nasıl yapacağını bilsin, nasıl uygulayacağını bilsin ve bu konuda iş yerlerinin de bir parça anlayışlı olması gerekiyor. Sonuç olarak çalışan anneleri yönlendirecek olan sağlık personeli, anneye sütü nasıl sağacağını derin dondurucuda ne kadar süre saklayabileceğini, sütü bebeğe nasıl vereceğini anneye ayrıntılı olarak öğretmesi gerekiyor.  Mamayla beslenen bebekler ne gibi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir?

  Mama alan bebeklerde karın ağrıları, gaz sancıları, kabızlık, ishal gibi sorunlar zaten çok sık yaşanıyor. Anne sütü alan bebeklerde ise böyle sorunlar hemen hemen hiç görülmüyor. Onun dışında anne sütü alan bebeklerin en önemli özelliği hastalıklara yakalanma riskinin çok düşük olması.

  Çünkü mamalar ne kadar anne sütüne yakınlaştırılsa da anne sütü tamamen canlı bir sıvı. İçerisinde pek çok koruyucu hücreler var. Dolayısıyla bebek ne kadar uzun süre anne sütü alırsa o kadar uzun süre enfeksiyonlardan korunmuş oluyor. Buna karşılık mama ile beslenen bebek anne sütündeki doğal maddeleri alamadığı için enfeksiyonlara daha açık hale gelebiliyor.  Emzirmenin anneye faydaları neler?

  Emzirmenin hem bebeğe hem de anneye çok büyük faydaları var. Emziren annede yumurtalık kanseri, meme kanseri gibi kanser türleri çok daha az görülüyor. Anne, doğumdan sonra çok daha hızlı forma kavuşabiliyor. Ayrıca ruhsal olarak da mama veren ve emziren anne arasında ciddi farklar ortaya çıkabiliyor.

  Emziren anne salgıladığı hormon nedeniyle de daha dinç ve ruhsal anlamda da daha güçlü olabiliyor. Emziren anne gece sık sık emzirmek için uyansa da salgıladığı hormonlar nedeniyle ertesi gün daha dinç bir şekilde hayatına devam edebiliyor.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp