Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum Dişler Zirkonyum porselen köprü dişler de metal yerine beyaz bir renk olan zirkonyum alaşım kullanılır. Metalsiz Köprü ya da Metal desteksiz Köprüler diye de adlandırılan Full Porselen köprü diş sistemin en büyük avantajı ulaştığı çok yüksek dayanılılıkla, arka bölgedeki köprülerde tam estetik bir görünüm sağlamaktır.IPS Porselen dişler, güçlendirilmiş porselen yapısı ve ışık geçirgenliğinin çok iyi olmasından dolayı özellikle ön dişlerde, tercih edilmektedir. “Çürük kırık veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan dişlerin küçültülüp kaplanması işlemine kuron ( kron ) adı verilmektedir.

Köprü
Köprü ise Bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınılarak ara boşlukların doldurulması işlemidır.

Metalsiz Porselen Kuron Köprüler:
Dişlerden herhangi birinin madde kaybına maruz kalması sonucu dişte boşluklar meydana gelir. Ve komşu diş bu boşluğa doğru bir hareket eder. Böylece ağız içi diş yapısı ve şekli bozulur. Buna bağlı olarak ağız kapanışı ve çiğneme kuvveti de bundan etkilenir. Bu boşluklar uzun süre doldurulmaz ise boşluk artar ve çevre dişler de bundan etkilenir.

Bu nedenle boşluğun büyüklüğü ve sayısına göre kuron ya da köprü ile bu boşluklar doldurulur. Bu işlemlerde metal destek kulanılmaktadır. Ancak günümüzde kozmetik diş hekimliği estetik çözümlerle metal desteksiz full porselen kuron köprüler ile hiç metal kullanmadan ağız içi boşlukların giderilmesini sağlanabilmektedir.

“Zirkonyum Porselen Kuron Köprü”

Metal Desteksiz Full Porselen Kuron Köprülerin Özellikleri: Güçlendirilmiş porselenden yapılırlar. Kuronların görüntüsünü pek çok şey etkilese de en önemlisi ışığa verdikleri tepkidir. Doğal dişler ışığı geçirir. Bunun sonucu olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Metal desteksiz porselen kuronların (full porselen) ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları daha fazladır böylece doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir.

Full porselenler ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer bir estetik oluştururken, çok iyi yapılmış bile olsa metal porselenlerde bir donukluk ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde full porselenler tercih edilir.Metal destekli porselenler bazı ışıklarda (disko, fotoğraf makinası flaşı vb) ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verirler. Full porselenler ise aynı doğal diş gibi her türlü ışığı geçirirler.

Metal destekli porselenler mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Full porselenler ise mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur. Bu yüzden metal desteklilere göre tutuculukları çok daha yüksektir.Alt yapısında metal olmadığı için kuron – diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır.Diş eti çekildiğinde, full porselenler estetik görünümlerini korurlarken, metal porselenler diş ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluştururlar.Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel vb.) oluşabilecek allerji riski full porselenlerde yoktur.

Metal Desteksiz IPS Köprüler:
Güçlendirilmiş porselenin özel makinalarda sıkıştırılması ile elde edilir. Özellikle ön dişlerde, ışık geçirgenliğinin çok iyi olmasından dolayı tercih edilir. Arka bölge için çiğneme kuvvetlerine karşı yeterince dayanılıklı değildir.

Metal Desteksiz Zirkonyum Köprüler:
Zirkonyum Köprü Dişler de metal yerine beyaz bir renk olan zirkonyum alaşım kullanılır. Sistemin en büyük avantajı, ulaştığı çok yüksek dayanılılıkla, arka bölgedeki köprülerde tam estetik bir görünüm sağlamaktır.

12 Comments

 • merve **** says:

  Ön dişlerini bir kac sene önce yapdirdim ama hiç hoşuma gitmiyor 20 yaşındayım ve çocuk dişlerine benziyorlar.. ve gülmeye utaniyorum yaşıma göre değil dişinin biri tamamen porselen o diğeri yarısı kendi disim diğeri porselen..ve bunları yapdirmak istiyorum bana yardim ici olabilirmisinz :(((
  Şimdiden çok teşekkür ederim :)

 • Aylin **** says:

  Merhaba benim metal porselen kaplamalarim var onlari deyistirmek istiyorum ,bana ulasirsaniz cok memnun olurum ben new yorkta oturuyorum numaram 718 2854164

 • Alev **** says:

  Selam ben Alev
  Ben ön dislerime Böyle bir Kaplama yapmak isdiyorum ve Frankfurt daki Hospital da yapmak isderim fiatlar konusunda bilgi isderim lütfen?

  • Candan **** says:

   İyi günler;

   Periodentitis dolayısıyla diş eti ve kemik kaybım var. Anladığım kadarıyla zirkonyum dişler sorunumun çözümü.

   Böyle bir çözümün azami maliyeti nedir acaba?

   Cevabınız için peşinen teşekkürler.

 • Çiğden **** says:

  Selam ben Almanyadan.. Ön dişlerimi yeniletmek istiyorum dört sene önce ön dişlerimi küçültüp kaplama yaptırdım.Gülünce kendimi cok kasiyorum ve yaplmş olan dişleri yüzüme hiç yakıştramıyorum.Bana bilgi verirseniz cok sevinirim

 • arzu **** says:

  Adapazari dora dis hst.ni bulamıyoruz..Telf ve adres lütfen..535 ****** neşe ****

 • Recep yildiz says:

  Merhaba, üst ve alt ön dislerimi kaplatmat istiyorum kac gün buna ayirmam gerek ve tedavi masraflari hakkinda bilgi almak istiyorum.
  Iyi günler

 • Ülkü Cifci says:

  Merhaba, benim Dogustan Dislerim aralikli. Yukaridaki iki ön Dislerimde yanlardan kirilmalar ve catlamalar olustu. Ben Dislerimi bir Bakim dan gecirtip, belki yeni sistem kaplama yaptirabilirim.
  Ne Kadar bir Zamana ihtiyac var. Dislerimin hepsi genelde Saglam. Fazla kurcalatmak istemiyorum.
  Beni bilgilendirebilirmisiniz? Cok Tesekkürler ! Basarilar diliyorum. Ülkü Cifci

 • Havva Özkulaber says:

  Kaplamarım var ve değişmesi gerekiyor. Fiyat ve tedavi yöntemlerini öğrenmek istiyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>