Mammografi meme kanserini henüz kitle oluşmadan başlangıç evresinde belirleyebildiği için rutin tarama tetkiki olarak kullanılmaktadır.Ayrıca memede ele gelen kitlenin iyi veya kötü huylu olup olmadığını belirlemede de yardımcı olur.

Yaş gruplarına göre memeye yaklaşım ne olmalı, mammografi hangi yaşta ve ne sıklıkla çekilmelidir?

20 yaş ve üzerindeki her kadın her ay kendi memesini muayene etmelidir. Bu sayede kendi meme yapısını tanıyan kişi olası değişiklikleri de en erken saptayabilecek olan birey olacaktır.

 

30-40 yaş arası kadınlar her 3 senede bir, 40 yaşın üzerindeki kadınlar ise her yıl bir doktor tarafından muayene edilmelidir.

 

40 yaş öncesinde tarama amaçlı mammografi çekimi meme dokusunun yoğun olması nedeniyle önerilmemektedir. Yoğun meme dokusu mammografi tetkikinin lezyon saptamadaki duyarlılığını düşürmektedir. Buna karşılık 35-39 yaş arasındaki kadınların, ileri yaşlardaki mammografi görüntülerinin mukayesesi amacıyla kullanılmak ve temel teşkil etmek üzere, bir kez mammografi çektirmeleri önerilir. 40 yaş altında olası ele gelen kitle benzeri yakınmaları olan kadınlarda mammografiye yardımcı ya da alternatif olarak Meme USG tetkiki kullanılabilir. 

 

40-49 yaş arasındaki kadınlar 1 veya 2 yılda bir mammografi çektirmelidirler.

 

50 yaşın üzerindeki kadınlar her yıl mammografi çektirmelidirler.

 

Her yıl yapılan rutin jinekolojik muayeneler esnasında yapılan meme muayenesinde bir sorun saptanması durumunda veya kadının her ay kendi yaptığı meme muayenesi esnasında bir sorun saptaması ve bu sorunun doktor muayenesiyle doğrulanması durumunda mamografi yenilenir. 

 

Not: Bu takvim Amerikan Kanser Derneği tarafından meme kanseri olmayan kadınlara önerilmiştir. Meme kanseri hastaları için uygun bir takvim değildir. Ailesinde meme kanserli birey bulunan veya meme kanseri geliştirme açısından çeşitli risk faktörleri olan kadınlarda rutin mamografi aralıkları ve ek tetkikler hekiminin belirlediği şemaya göre uygulanır. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>