VARİKOSEL NEDİR NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Varikosel, testisin kan dolaşımının boşaltımını sağlayan venlerin anormal genişlemesi ve yapısının bozulmasıdır. Genel olarak erkeklerin %15’inde , kısırlık nedeniyle başvuran erkek hastaların ise %25 -%40’ında görülebilmektedir. Tek başına sol varikosel görülme sıklığı %90 iken tek başına sağ tarafta görülme sıklığı oldukça düşük, %2 civarındadır. Sağ tarafta varikosel saptandığında böbrek bölgesininde USG ile taranması gerekir.

Varikoselin Testis ve Sperm Üzerine Etkisi

Varikoselin şiddetine göre testis hacminde azalma , sperm sayısının , hızının azalması ve sperm yapılarının bozulmasına neden olduğu ve hastalarda kısırlık ile sonuçlanabileceği düşünülmektedir.

Varikosel Muayenesi ve Tanısı

Varikosel tanısı hastanın muayenesi ve özellikle düşük dereceli varikosellerde Renkli Doppler ultrasonografi ile konulur.

Varikosel Tedavisi Kimlere Yapılmalı?

Kısırlık varikoselin tedavisinde en önemli sebeptir. Ayrıca testis hacminde küçülme ve şiddetli ağrı yapması diğer sebeplerdir.

Varikoselde Tedavi Yöntemleri

Varikoselde uygulanan tedavi varikoselektomidir. Bu ameliyatın birçok çeşidi vardır ama en iyi sonuçların alındığı ameliyat türü mikroskopik varikoselektomi ameliyatıdır. Mikroskobik varikoselektomi ameliyatı ile elde edilen gebelik oranları diğer yöntemlerle kıyaslandığında daha yüksek bulunmuştur.

Varikosel Tedavisi Hakkında Detaylı Bilgi ve Randevu için Bizimle İletişime Geçin!

 • İletişim numaranızı lütfen ülke kodunuz ile birlikte yazın!
  0
 • Adınız Soyadınız :*
  1
 • E- Mail Adresiniz :*
  2
 • Telefon Numaranız :*
  3
 • 4
 • Mesajınız;*something more
  5