Vajina Daraltma

Vajina Daraltma Estetiği

 

Vajina daraltma operasyonları vajinanın yaş, doğumlar, jinekolojik müdahaleler, kürtajlar ve sık cinsel ilişkiler sonucunda sıkılığı ve darlığının azaldığı durumlarda uygulanır. Vajina sıkılığının azalması, gevşemesi, esnekliğinin azalması cinsel tatminsizliği, hem kadın hem de erkekte duyarlılık ve his kaybını de beraberinde getirmektedir. Genişlemiş vajinaya yeniden sıkılık vermek için yapılan ameliyatlara “vajina daraltma ameliyatları” (vajna sıkılaştırma, vajina yenileme veya vajina daraltıcı operasyon) denir.Vajina daraltma ameliyatları, vajina estetiği ameliyatları kapsamında ele alınmaktadır.

Vajina daraltma ameliyatları; vajina daraltıcı ameliyatlar, vajen daraltma ameliyatları, vajina yenileme ameliyatları, vajen gençleştirme ameliyatı, vajina daraltma operasyonu, vajen düzeltme ameliyatları, vajina sıkılaştırma (sıkılaştırıcı) ameliyatlar, vajina düzeltme (düzeltici) ameliyatlar gibi değişik isimlerle de anılmakta olup ideal “vajina darlığı” için yapılmaktadır.

Vajina Daraltma Ameliyatları Hangi Amaçla Yapılır?

Cinsel haz ve cinsel tatmin amaçlı vajina daraltma ve vajina sıkılaştırıcı ameliyatlar, esas itibari ile gevşek ve genişlemiş vajinayı sıkılaştırmak, vajina darlığını sağlamak, gerginliğini arttırmak ve bu şekilde hem kadında hem de erkekte cinsel ilişki sırasında hazzı arttırmak amaçları ile yapılmaktadır.

Vajinanın sıkılaşması hem kadında hem de erkekte ilişki sırasında duyarlılık hissini arttırarak cinsel hazzı olumlu yönde etkilemektedir. Sıkı bir vagina ilişki sırasında kadına olduğu kadar erkek partnere de keyif vermektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatları Ne Şekilde Yapılır? Vajen Darlığı Nasıl Sağlanır?

Vajina daraltma ameliyatlarının büyük kısmı lokal anestezi eşliğinde (vajina dokusunun lokal anestezik ilaçlarla uyuşturulması sonrasında) yapılmaktadır. Ancak dileyen hastalarımıza anestezi uzmanı eşliğinde hafif yüzeyel uyutma sağlanarak da ameliyatlar yapılabilmektedir.Uyguladığımız vajen sıkılaştırma ameliyatları (vaginoplasty) ortalama olarak 30-40 dakika kadar sürmektedir.

Lokal anestezi ile ameliyatları planlanan hastalarımızın tok, genel anestezi ile planlanan hastalarımızın ise aç karınla gelmeleri uygun olacaktır. Vajina daraltma ameliyatlarında, vajen girişinden başlayarak uzunlaması 3-4 cm içeriye kadarki alan daraltılmaktadır. Bu şekilde vajina girişi, kişinin vajinasının genişliğine göre 1-2 cm daraltılmış olur. Bu şekilde vajen darlığı sağlanmış olur.

Atılan dikişlerin çoğu altta olduğu için görünmemekte, dışarıda ise yalnızca 5-6 dikiş gözükmektedir. Ameliyatın başarısını sağlayan en önemli unsurlardan birisi vajina alt duvarında iki taraflı pelvis tabanını oluşturan “levator” kaslarını birbirine dikiş atılarak yaklaştırılmasıdır. Bu şekilde vajinal sıkılık ideal şekilde artmış olacaktır.

Vajina Yenileme Operasyonu Kimler Tarafından Yapılır?
Vajina yenileme operasyonları bu konuda uzmanlaşmış ve deyim sahibi jinekolog hekimler tarafından yapılmaktadır.

Daha Önce Doğum Yapmamış Kişilerde Vajina Daraltma Ameliyatı Yapılabilir Mi?
Evet.  Daha önceden hiç doğum yapmamış kişilerde sık cinsel ilişkiye bağlı vajina esnemesi basit bir vajina daraltma operasyonuyla düzeltilebilmektedir.

Vajina daraltma ameliyatları ile birlikte labioplasti de yapılabilir mi?
Evet, bu mümkün!.. Aynı seansta hem labioplasti (iç dudak estetiği) hem de vajina daraltma ameliyatları yapılabilmektedir.

Vajina yenileme operasyonunun ne gibi riskleri vardır?
Vajina yenileme ameliyatları genital bölgenin anatomisini bilen, tecrübe sahibi jinekologlar tarafından yapıldığında her ameliyatta görülebilen kanama ve enfeksiyon haricinde riskleri yok denecek kadar azdır.Ancak vajina anatomisine hakim olmayan ve tecrübesiz cerrahlar, estetik plastik cerrahlar tarafından veya hijyenik olmayan ortamlarda yapıldığında oluşabilecek komplikasyonlar (riskler) oldukça fazladır.

Vajina Estetiği Sonrasında Ne Zaman İşime Dönebilirim?
Vajinoplasti, labioplasti gibi vajina daraltma ve vajina estetik ameliyatlarından 2-3 gün sonra işinize dönmenizde bir sakınca olmamaktadır.

Vajina Daraltma Estetiği Sonrasında Nelere Dikkat Etmem Gerekecektir?
Vajina daraltma estetiği ameliyatlarından sonra kişisel hijyeninize dikkat etmeniz, dikişlerinizin pansumanlarını düzenli olarak yapmanız ve tarafımızdan size reçete edilecek ilaçları düzenli olarak kullanmanız yeterli olacaktır.  Ameliyat sonrası yapmanız gerekenler kağıtta yazılı olarak size verilecektir.

Vajina estetiği sonrasında ne zaman banyo yapabilirim?
Vajinoplasti (vajina daraltma) gibi vajina estetik ameliyatlarından bir gün sonra ılık suyla banyo yapmanızda bir sakınca bulunmamaktadır.

Vajina estetiği sonrasında ağrım olacak mı?
Vajen estetiği ameliyatı sonrasında hastalarımızda ciddi bir ağrı olmamaktadır. Verdiğimiz ağrı kesici ilaçlar ile birkaç gün süren hafif ağrı, şişlik (ödem) ve hafif lekelenme tarzı kanamanın olması ise normaldir.

Vajen estetiği sonrasında ne zaman cinsel ilişkide bulunabilirim?
Vajinoplasti, labioplasti gibi vajina estetik ameliyatlarından 1-1.5 ay sonra cinsel ilişkide bulunmanızda bir sakınca olmamaktadır. Yine, bir ay sonra havuz veya denizde yüzmenizde de bir sakınca olmamaktadır.

Vajina Daraltma Estetiği Sonrasında Ne Zaman Tam İyileşme Sağlanacaktır?
Vajinal daraltma ameliyatı sonrasında 15 -20 gün sonra dikişleriniz kendiliğinden dökülecektir. Kliniğimizde yapılan ameliyatlar sonrasında dikiş aldırmanıza gerek bulunmamaktadır. Bir ay sonrasında da dikişleriniz hiç ameliyat olmamış gibi iyileşecektir.Ameliyattan 1-1.5 ay sonra bile değil partneriniz tarafından, bir jinekolog tarafından muayene dahi edilseniz bu tür bir ameliyat geçirdiğiniz siz söylemedikçe anlaşılmayacaktır.

Vajina Daraltma Estetiği Sonrasında Vajinada Yeniden Genişleme Olur Mu?
Vajen estetiği sonrasında normal doğum yapmadığınız sürece yeniden bir vajinal genişlemeniz olmayacaktır.Vajen estetiği sonrası sezaryen ile doğum yapan kişilerde ise vajinal genişleme sorunu olmamaktadır.

Şehir dışından geleceğim. Geldikten hemen sonra işlem yaptırabilir miyim?
Evet. Ameliyat randevunuzu alıyorsunuz,  lokal anestezi ile işlem yapılacaksa TOK karınla Hastanemizde oluyorsunuz. Önce bir muayene edip, sizi ameliyat ile ilgili kısaca bilgilendiriyoruz ve daha sonra hemen ameliyata alıyoruz. Ameliyattan sonra 2 saat kadar sizi gözetim altında tutuyoruz ve daha sonra yeniden yola çıkıp evinize dönebiliyorsunuz..

Ameliyat için randevularinizi bir hafta öncesinden almanız yeterlimidir?

Acil durumlarda öncelik tanınabilir. Ameliyat için geldiğiniz dönemde ve ameliyattan bir iki gün sonra adet olmamanız gereklidir.

Genital estetik ameliyatı sonrasında normal doğum yapabilir miyim?
Vajinoplasti (vajen daraltma) ameliyatı veya labioplasti ameliyatı olmanız ileride normal doğum yapmanızı engellemez.Ancak vajinal daraltma ameliyatı sonrasında normal doğum yaptığınız takdirde vajinanız yeniden genişleyecektir. Sezaryen olmanız halinde ise yeniden genişleme olmaz.

Vajen daraltma operasyonu doğum yapmamış bayanlara da uygulanabilir mi?
Zaman içinde cinsel ilişkinin sıklığına da bağlı olarak bağ dokusu elastikiyeti azalabilir ve bu durum da cinsel ilişkide hazzı olumsuz etkileyebilir.Bu nedenle vajina sıkılaştırıcı ameliyatlar doğum yapmamışlarda da uygulanabilmektedir.

Ameliyat başarısını neler etkiler?
Her ameliyatta olduğu gibi ameliyat başarısındaki en önemli unsur ameliyatı gerçekleştiren jinekoloğun cerrahi tecrübe ve bilgisidir.Ayrıca ortamın hijyenliği, ekipmanın yeterliliği ve modernizasyonu da son derece önemlidir. Vajina yenileme operasyonları hastane haricinde muayenehane ve klinik ortamında dahi yapılabilmektedir.

Vajina daraltmayı sağlayan krem veya ilaçlar var mıdır?
Vajinanın sıkılaşması vajinoplasti gibi basit cerrahi ameliyatlar ile sağlanabilmektedir. Vajina daraltmayı sağlayan kalıcı etkide krem, jel veya ilaçlar bulunmamaktadır.

Vajina daraltma egzersizleri var mıdır?
Vajina daraltma egzersizleri adı altında ve vajinayı daraltıcı bir egzersiz bulunmamakla birlikte, vajina kaslarını güçlendiren, vajinanın kas tonusunu arttıran “kegel egzersizleri” kadınlarda oldukça yararlar sağlayabilmektedir. Kegel egzersizleri hafif düzeyde geniş vajinası olan kadınların tercih edebileceği egzersizlerdendir. Ayrıca 50 yaşından sonra kadınlarda ortaya çıkan idrar kaçırma problemlerini de önlemek açısından kegel egzersizi yapılmasını hastalarımıza önermekteyiz. Kegel egzersizleri vajina sıkılaştıran egzersizlerdir.

Vajina Daraltma ve Genital Bölge Estetiği Operasyonları Hakkında Detaylı Bilgi Almak için Bizimle İletişime Geçin!3 Comments

Comments are now closed.