Tüp Bebek Tedavisinde Son Yenilikler

Kısırlık nedeni ile yapılan başvuruların %50′ sini erkek infertilitesi oluşturmaktadır. En sık nedenleri arasında kromozom bozuklukları (Anöploidi), gen mutasyonu, geçirilmiş enfeksiyonlar (kabakulak vb.), varikosel sayılabilir.

Sadece semen analizleri spermin kromozom yapısı hakkında yeterli bilgi vermemektedir. Normal sperm analizleri ile kromozom hasarları tesbit edilemediğinden bu spermler kullanılarak yapılan denemelerde  gebelik elde edilemeyebilir.Bu nedenle sperm DNA fragmantasyonu infertil çiftlerde önem kazanmaktadır. Yardımcı üreme tekniklerinde de başarısızlığın önemli bir bölümünü spermin genetik yapısına bağlı bozukluklar oluşturmaktadır.

Tüp bebekte DNA hasarlı sperm kullanıldığında; düşük gebelik ve tutunma (implantasyon) oranları, düşükler, yüksek genetik hastalık oranı ve anomalili bebekler elde edilmektedir.  Erkeklerde ileri yaş, sigara kullanımı, hava kirliliği, uzun seksüel perhiz süresi, testislerin anormal sıcak ortama maruz kalması gibi durumların sperm DNA’ sında hasarı arttırdığı gözlenmiştir.

İnfertil çiftlerde erkeğin yaşının da sperm kalitesi için önemli olduğunu göstermektedir. İnfertil erkeklerde spermin genetik yapısına  bağlı bozukluklar fertil erkeklere oranla daha sık görülmektedir.Sperm DNA bütünlüğünü değerlendirmek için en sıklıkla kullanılan teknikler TUNEL ve SCD   testleridir.Bu testle testislerden elde edilen spermin ejakulat spermine göre daha düşük oranda DNA hasarına sahip olduğu gösterilmiştir.

Bu vakalarda ejakülat spermi yerine testiküler sperm kullanımı tercih edilmelidir. Yapılan bilimsel çalışmalarla testüküler spermlerle elde edilmiş gebeliklerin daha az düşükle sonuçlandığı gösterilmiştir.Ağır sperm faktörü olan vakalarda, tekrarlayan düşüklerde, birden fazla  başarısız IVF denemesi ve  nedeni açıklanamayan infertilite durumlarında, spermlerin seçilmesine olanak veren IMSI sistemi; blastosist evresine ulaşabilecek iyi embriyoların gelişimine de imkan vermesi yönünden bu alandaki yeni ve en önemli gelişmelerden birisidir.

 

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni yönetmeliğe göre artık ülkemizde34 yaş ve altı vakalarda ilk iki denemede tek, 35 yaş ve üzeri vakalarda ve üçüncü IVF denemelerinde en fazla iki embriyo transferi uygun görülmektedir. Dolayısıyla iyi kalite ve gebelik şansı yüksek embriyo seçimi için iyi kalitede spermlerin seçilmesi daha da önem kazanmıştır.


1 Comment

  • Kadernur **** says:

    Ben yaklaşık 3 ay önce kurtaj olup ardından spiral taktirdim ve bu spiralin ardından 3 ay sonra kasık agrilarim ve kanamam oluyor ve hala devamlılığı ni sürdürüyor. Ne yapmam gerekiyor.?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>