Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite, çağımızın müzmin hastalıklarının pek çoğunun ortaya çıkmasında öncelikli etkendir. Kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere, diyabet, organ yetmezlikleri, eklem hastalıkları gibi pek çok hayati risk barındıran hastalığın aşırı kilolu kişilerde, diğerlerine göre çok daha fazla görüldüğü artık bir kanı olmaktan öte, kesinlik arz etmektedir. Hatta kanserin dahi obezite nedeniyle tetiklendiğini ortaya koyan bilimsel araştırma raporları bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle aşırı kilolu kişilerin kilolarını vermeleri için çeşitli tedavileri geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam edilmektedir. Tüp mide ameliyatı da bu tedavi yöntemlerinden birisi olup, morbid obezite teşhisi konulan hastalarda sıkça başvurulan bir yöntemdir.

Tüp mide ameliyatı, diğer adıyla sleeve gastrektomi; by-pass ve biliopankreatik diversiyon ameliyatlarına alternatif olarak değil, bu ameliyatlardan önce bir süre öncül tedavi olarak kullanılmak üzere geliştirilmiş bir yöntem olsa da, günümüzde tek başına kullanılıp, diğer yöntemlerin alternatifi olmuş durumdadır.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp Mide Ameliyatı, midenin fundus bölgesini de içeren geniş kenarının kesilerek alınmasıyla mide hacminin %80’e varan ölçekte küçültülmesi işlemidir. İşlem son derece hızlı gerçekleştirilen, tedavi süresi çok hızlı olan bir operasyondur. Operasyon hem midenin fiziksel olarak daralmasından dolayı mekanik olarak az yemek zorunluluğu getirmekte hem de Gherlin ismi verilen bir salgının çok daha az salgılanmasına neden olmaktadır. Gherlin midenin fundus dokusunda yer almaktadır ve bu operasyonla bu doku alınacağından, bu salgı azalmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı laporoskopik olarak yapılabilmekte ve hastanın iyileşme çok hızlı olmaktadır. Bunun yanında mide kapakçığı zarar görmemekte ve ilerideki ortaya çıkacak diğer komplikasyonlar engellenmektedir. Bağırsak by-pass’ı uygulamasından kaçınılacağı için bu durumun ortaya çıkaracağı bazı rahatsızlıklar da engellenmiş olunur. Özellikle Ülserin engellenmesinde büyük rol oynadığı bilinmektedir. Tüm bu avantajlarının yanında, ilerleyen safhada, by-pass uygulamasına dönüştürülebiliyor olması da, bu ameliyatı çekici kılan özelliklerdendir.

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri ve Dezavantajları Var Mıdır?

Elbette her cerrahi müdahalenin riskleri vardır. Tüp Mide Ameliyatı da bir cerrahi müdahale olduğundan bir takım riskleri olacağı aşikardır. Ancak, oldukça düşük komplikasyon seyrine sahip operasyonun, az sayıda risk ve dezavantajı, sağlayacağı faydanın yanında dikkate değer değildir.

Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Merak Ettiğiniz Tüm Sorular İçin Bizimle İletişime Geçin!5 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>