Tıkanırcasına Yeme Bozukluğu

Tıkanırcasına Yeme Bozukluğu

Tıkanırcasına yeme bozukluğu, kişilerin sürekli olarak oldukça fazla miktardakı yemekleri yiyerek, bu esnada kontrolü kaybettiklerini hissederek sonrasında utanç, sıkıntı ve/veya suçluluk hissettikleri psikolojik bir sorundur. Genelde bu yeme bozukluğuna sahip kişiler yedikten sonra kendini kusturma gibi sağlıksız çözüm arayışına girmezler. Tıkanırcasına yeme atağı olarak da adlandırılan bu tip yeme esnasında kişi kendini fiziksel olarak rahatsız hissedene kadar, yüksek miktarda yemeyi genelde tek başına yeme eğilimi gösterir ve sonrasında suçluluk ve mutsuzluk hissine kapılır.

Tıkanırcasına yeme bozukluğunun bazı belirtileri nelerdir?

  • Çok sayıda yemeğin bir anda ortadan kaybolması; odada veya mutfakta bulunan boş kaplar, ambalajlar
  • Diyet yapma ve aşırı yeme arasında gidip gelen düzensiz yemek alışkanlıkları
  • Gizli yemek yeme davranışı ve bu doğrultuda yenilen yemeğin izlerini saklama
  • Tıkanırcasına yemek için belirli ritüeller veya hayat tarzı oluşturmak

Tıkanırcasına yeme bozukluğuna sahip kişilerde aynı zamanda zihinsel işlevlerde bozukluk, intihar riski ve diğer psikolojik rahatsızlıklarla örtüşmeler görülebilir. Eğer tedavi edilmezse, tıkanırcasına yeme bozukluğu hayati tehlike arz edebilir.Eğer siz veya bir tanıdığınız birisi bu rahatsızlığa sahipse lütfen bir an önce bir uzmana başvurun.

Tıkanırcasına Yeme Bozukluğu ve Tedavisi Hakkında Detaylı Bilgi ve Randevu için Bizimle İletişime Geçin!1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>