Spiral Soru Cevap

Spiral nedir,ne değildir? Spiral ile korunmak ,spiral takılması,çıkartılması ve spiral hakkında merak ettiklerinizi Dora Hospital kadın doğum uzmanı yanıtlıyor.

SPİRALLE GEBELİK OLABİLİR Mİ?

Spiralle birlikte gebelik olabilir. Bayan bu yüzden adetlerinin düzenini iyi takip etmelidir. %1 gebelik ihtimali vardır. Eğer spiral yerinden kaydıysa bu ihtimal daha da artar. Eğer spiral ile birlikte gebelik olduysa ve eğer aile gebelik istemiyorsa küretaj için bebeğin haftası küçük, uygunsa spiral çekilir ve küretaj yapılır. Eğer gebelik isteniyorsa ilk 3 aylık dönemde ultrason ile gebelik ve spiralin yeri değerlendirilir. Eğer spiral alınamaz veya alınmazsa %50 gebelik sonlanabilir. İlk 3 ayda spiral alınabiliyorsa, alınmalıdır. Çünkü alındığında düşük riski %25 olur. Daha ilerleyen haftalarda spiralle gebe kalmış bayan bize başvurduğunda, spiralin ipi rahim ağzında izlenemez, spiral ile plasenta arasında bağ oluştuğundan spiral alınamaz. Bu gebelikte bayan enfeksiyon, suyunun erken gelmesi ve erken doğum yönünde uyarılır.

SPİRALİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Spiral takıldıktan sonra ağrı, kanama, enfeksiyon gibi yan etkiler yapabilir. Spiral kullananlarda adet miktar ve süreleri kullanmayanlara göre artar. Ağrı şikayeti ağrı kesici ile giderilir. Lekelenme tarzı kanamalar ise ilk 3 aylık dönemde olabilir. Kanama üç ay içinde kendiliğinden azalır geçerler. Fakat 3 aydan sonraki dönemde ağrı tedavi ile geçmiyorsa, kanamalar devam ediyor tedaviye cevap vermiyor veya kansızlık yapacak şekilde oluyorsa veya enfeksiyon tedavi ile geçmiyorsa spirali çıkarmak gerekir.

 

SPİRAL TAKTIRTMAK RİSKLİ Mİ?

Spiral taktırtmak, cerrahi müdahale olduğundan ve tıpta her cerrahi müdahale az veya çok risk içerdiğinden, tabi ki spiral taktırtmak da risklidir. Spiral takarken enfeksiyon ve rahimin delinme riski vardır. Tabi ki bu riskleri en aza indirmek için spirali maksimum dikkatle spirali uygularız. Buna rağmen eğer enfeksiyon meydana gelirse, ilaç tedavisi ile çözüm sağlanır. Rahim delinirse bayan kanama açısından takip edilir kanamanın durumuna göre ameliyat düşünülebilir. Rahimin delinmesi ile eğer spiral karın içine geçtiyse, karın zarını iltihaplandırma riskinden dolayı spiral açık veya kapalı ameliyat ile alınır.

SPİRAL ÖNERİLDİĞİ VAKİTTEN DAHA FAZLA RAHİM İÇİNDE DURURSA NE OLUR?

Bu durumda spiralin koruyuculuğu azalır. Gebelik ihtimali yükselir. Aynı zamanda gereğinden fazla rahim içinde duran spirallerin rahim dokusuna organize olma ihtimali artar ve bu spirallerin alınması zor olabilir.

SPİRAL NE ZAMAN VE NASIL ÇIKARILIR?

Spiral, adetli veya adetsiz dönemde, jinekolojik muayene pozisyonunda rahim ağzındaki spiralin ipini görüp, bir alet vasıtasıyla ipinden çekerek, alınabilir. Bayanda enfeksiyon varsa, spirali almadan evvel antibiyotik verilerek, ilaç tedavisi desteği ile birkaç gün sonra çekilebilir. Eğer spirali çekme esnasında ipi koparsa veya zaten muayenede ipi görülmüyorsa, vaginal (alttan) cerrahi bir işlemle ve özel bir alet vasıtasıyla spiral rahim içinde bulunduğu yerden alınır.

SPİRAL NE ZAMAN TAKILMALI?

Spiral, vaginal muayenesi normal olan bayana, gebe olmadığından emin olunduğu her dönemde takılabilir. Eğer gebe doğum kontrol hapını düzenli olarak kullanıyorsa, doğumdan sonra hiç ilişkiye girilmediyse normal doğumdan 6 hafta sezaryenden 8-12 hafta sonra veya kanda gebelik testi negatif ise spiral uygulanabilir. Şüpheli durumlarda adet beklenmelidir. Zaten pratikte, gebe olunmadığından emin olmak ve uygulama kolaylığı için adetin 2-3. günü spiral takılır. Çünkü adet döneminde rahim ağzı, kan geçişinden dolayı biraz açıldığı için spiral, rahim ağzından daha rahat geçer.

SPİRAL NASIL BİR DOĞUM KONTROL ARACIDIR?

Spiral genelde T şeklinde olan bakır veya hormon içeren cerrahi olarak rahim içine yerleştirilen gebelikten uzun dönem koruyan araçtır. Kullanım süreleri takılan spirale göre değişir. 5 veya 10 yıllık olabilir. Gebelik riski %1’dir. Spiral takıldığı andan itibaren korumaya başlar. Çıkartıldığı andan itibaren veya kayıp, düştüğü durumlarda gebe kalınabilir. Spirali olan bayanların, diğer yöntemlerle korunan bayanlara göre ilişki öncesi ve sırasında korunmak için ek özel bir işlem yapmalarına gerek yoktur.

SPİRAL KULLANMAK AVANTAJLI MI?

Eğer bayanın eşi condom kullanamıyorsa, bayanın doğum kontrol hapını unutma riski veya doğum kontrol hapını kullanmaması gereken durumlar mevcutsa spiral avantajlıdır. Aynı zamanda spiral takıldıktan sonra çıkarılması gerekmiyorsa uzun dönem koruyucu olduğu ve de çıkarıldıktan hemen sonra gebe kalınabildiği için avantajlıdır. Eğer bayan spiral ile birlikte yaşamayı tolere edebiliyorsa, kullanması diğer yöntemlere göre daha kolay olduğu ve de ilişki öncesi veya sırasında ek işlem gerekmediği için avantajlıdır.

SPİRAL HANGİ DURUMLARDA TAKILAMAZ?

Spiral rahimde doğuştan anomali varsa takılamaz. Son 3 ay içinde aktif cinsel yolla bulaşan hastalık veya pelvik enfeksiyon geçirildiyse, düşük veya doğumdan sonra sepsis (enfeksiyonun vücuda yayılması) olduysa, tanısı konulmamış vaginal kanama varsa, tedavi edilmemiş rahim,yumurtalık, rahim ağzı kanseri varsa, pelvik tüberküloz ve gebelik varsa spiral takılmamalıdır.

9 Comments

 • LEMAN **** says:

  merhaba ben 36 yaşındayım.bir tane 11 yaşında erkek çocuğum var.29 haziran 2015 de 10 senelik spiralimi çıkarttırdım.adetlerim çok düzenli oluyordu spirali çıkarana kadar.spirali çıkattığım günden 26 temmuza kadar kanamam olmadı .26 temmuz günü sadece 1 gün kanamam oda sancılı bir ağrıydı.ve bugün 4 ağustos daha hiç kanamam olması hamile olabilirmiyim yoksa normalmi spiral çıktktan sonra olağan şeymi (test yaptırmaya korkuyorum :)) ) teşekkürler

 • sema **** says:

  ben sipral taktırdım sürekli ilişkiye girdim acaba kaç defa ilişkiye girdiğim belli olurmu

 • Hilal says:

  Hacam merhabalar ben 4 ay önce spiral taktirdim ve esinle bi hafta öncesinde beraber oldum ama ertesi gün kanamam oldu ne yapmaliuim

 • Tugba says:

  Adetim in ikinci günü spiral çıkartıcam ama adetim çok düzensiz 4 gün oluyorum ve çok az az geliyo bu durum da çıkarmı spiral

  • admin says:

   Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun. Konu ile ilgili kadın doğum uzmanımızdan randevu oluşturmanızı ve kontrole gelmenizi öneririz. Online formlar aracılığıyla bizimle iletişime geçerek randevu oluşturabilirsiniz.

 • Irmak says:

  mrb ben hamile kalmadan spiral taktırdım doktor zarar verip vermiceği hakkında bişi sölemedi fakat çok korkuorum hamile kalmak istiorum zararı olmuşmudur

 • Hidayet says:

  Spiral 10 senedir kullanıyorum. Son 3 4 aydir ayda 2 defa adet oluyorum acaba sebebi nedir ?

  • admin says:

   Merhabalar. Konu ile ilgili bir uzman doktora muayene olmanız gerekmektedir. Dilerseniz web sayfamızdaki randevu formları ve iletişim numaraları ile bizimle iletişime geçebilir ve ilgili bölümümüzün uzman doktorundan randevu talep edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>