Sertleşme Problemi

sertlesme-problemi-dorahospital

Sertleşme Problemi

Sertleşme problemi 40–70 yaş arası erkeklerin yaklaşık 1/3 etkileyen oldukça yaygın görülen bir problemdir. Bireylerin sosyal ilişkilerini oldukça olumsuz yönde etkileyebilmekte, hatta boşanmalara sebep olmaktadır.. Burada sertleşme problemi nedir, sebepleri nelerdir, nasıl tanı konulur ve tedavi yöntemleri nelerdir bu konularda çok sorulan bazı sorulara cevap vermeye çalışacağız .
Sertleşme problemi kısaca başarılı cinsel ilişkiyi sağlayabilecek sertlik düzeyine ulaşamama veya bu sertlik düzeyini yeterince sürdürememe hali olarak tanımlanır. Erkeklerin çoğu belli zamanlarda , özellikle yoğun stres altındayken veya ciddi bir hastalık geçirdiği zamanlarda sertleşme problemleri yaşar.

Sertleşme Probleminin Nedenleri Nelerdir?


A. Psikolojik

B. Vücudun kendisinden kaynaklanan veya her ikisi birlikte olabilir.

bu nedenlerin birbirinden ayrımı tedavi seçimi açısından önemlidir.

1-) Psikolojik Nedenler:
Psikolojik nedenler arasında depresyon ,stres ve endişe başta gelir. ilişkide başarısızlık korkusu sertleşme sorununun bir başka önemli nedenidir. Cinsel ilişkiyi başaramama korkusu yaşayan bir hasta başarılı olamazsa endişesi daha da artar ve sorunun çözülmesi dahada güçleşir.
2-) vücudun kendisinden kaynaklanan nedenler:

 1. Damar hastalıkları: Sertleşme sorununun en sık görülen vücuttan kaynaklanan nedeni damarlarla ilgili hastalıklardır. Aşırı alkol ve sigara kullanımı, hipertansiyon, şeker hastalığı, kalp hastalığı , kanda kolesterol ve diğer yağlarının yüksek olması risk faktörlerindendir.

 2. Sinir sistemi hastalıkları:beyinle ilgili hastalıklar , omurilik yaralanmaları, sayılabilir.

 3. İlaçlar:  tansiyon, kalp rahatsızlıkları ve psikiyatrik hastalıklar için kullanılan ilaçlar sertleşme sorununun nedeni olabilir.

 4. Hormonal nedenler: testosteron ve prolaktin seviyesindeki değişmeler sertleşme problemi yapıp cinsel isteği azaltabilir.

 5. Sertleşme Sorunu Tanısı Nasıl Koyulur?
  Muayane hastanın hikâyesini almakla başlar. . Hipertansiyon, Seker hastalığı, böbrek ,karaciğer ve kalp hastalığının mutlaka sorgulanması gerekir. Hastanın geçirdiği ameliyatlar, ışın tedavisine maruz kalıp kalmadığı . Geçirdiği kazalar, sigara ve alkol tüketimi, ve kullandığı ilaçlar sorulur.

  Hastaya penis sertleştiğinde eğrilik gelişip gelişmediği ağrı duyup duymadığı sorulmalıdır. Normalde erkekler uyku sırasında 3–5 kez sertleşme yaşar. sabah uyandığında peniste sertleşme olur. Eğer sorun vücudun kendisinden kaynaklanıyorsa sertleşmelerin sıklığı ve derecesi azalır. Psikolojik nedenler varlığında hasta bu sertleşmeleri yaşamaya devam eder. Bu bilgi sertleşme probleminin psikolojik olup olmadığı konusunda doktora önemli bilgiler sağlar. Hastada, uykuda sertleşme oluyorsa, neden büyük olasılıkla psikolojiktir. Hikâyeden sonraki basamak fizik muayenedir. Testisler ve penis muayane edilir gerekirse prostat muayanesi yapılır. Vücudun yapısına, kıllanmaya ve göğüslere bakılabilir

Daha sonraki Aşama labaratuvar aşamasıdır.

Testosteron ve Kan yağlarının düzeyi bilinmelidir. bazı vakalarda penil Renkli Doppler Utrasonografı yapılabilir

Sertleşme Sorunu Nasıl Tedavi Edilir?
Tedavi yönteminin seçimi nedenin fiziksel veya psikolojik olmasına bağlıdır. Sertleşme problemi psikolojikse Böyle bir durumda psikologların yardımı alınmalıdır. Hastanın partnerinin de katıldığı görüşmeler yapılabilir. Ağızdan alınan ilaçlar verilebilir.
Diğer nedenlere bağlı sertleşme sorununda sebebe yönelik tedavi uygulanmalıdır.
Genel olarak sertleşme sorunu tedavisinde kullanılan 4 ana tedavi yöntemi vardır:

 1. Ağızdan alınan ilaçlar

 2. Vakum cihazı

 3. Penis içine enjeksiyon (intrakavernozal enjeksiyon)

 4. Penil protez (mutluluk çubuğu)

Sertleşme probleminin birinci basamak tedavisini ağızdan alınarak kullanılan ve fosfodiesteraz tip 5 enzim inhibitörleri olarak adlandırılan ilaçlar oluşturur. Bu ilaçlar güvenilir ve oldukça etkilidir. Hastaların yaklaşık %80′ inde sertleşme sorununu giderir. En sık gözüken yan etkiler kan damarlarının genişlemesine bağlı olarak baş ağrısı, sıcak basması ve kas ağrısı olarak sıralanabilir. Yan etkilerin şiddeti sürekli kullanımla beraber azalır. Halk arasında bu ilaçların kalp krizi riskini artırdığına ilişkin oldukça yaygın ve yanlış bir inanış vardır. Bu ilaçlar kalp hastalığı riskini arttırmamaktadır. Ancak Bu ilaçlar nitrat içeren ilaçlarla örneğin isordil, monoket ,monolong, monodur, nitroderm vs birlikte kesinlikle kullanılmamalıdır. Ayrıca prostat büyümesinde kullanılan ilaçlarla aynı zamanda kullanılmamalıdır.

Vakum Cihazı:
Vakum cihazları plastik bir silindir, vakum pompası ve elastik sıkıştırma bandından oluşur.
Penise kayganlaştırıcı madde uygulanır. Penis silindirin içine sokulur
Silindirden dışarı doğru hava pompalanır. Bu alet kolay öğrenilebilir ve oldukça başarılı sonuçlar almıştır.

Penis İçi Enjeksiyon:
Penis içi enjeksiyon daha önce ağızdan alınan ilaçların denenip başarısız olduğu hasta grubuna uygulanır. Bu tedavi hastalar tarafından kolaylıkla öğrenilebilir. Cinsel ilişkiden 0–15 dakika önce hasta kendine enjeksiyon yapar yaklaşık yarım saat sürecek sertleşme sağlanır. Uzun süreli kullanımda peniste skar dokusu gelişebilir. Bu nedenle hastanın belirli aralıklarla kontrol edilmesi gerekir.

Penil Protez:
Penil protez penis içine yerleştirilen iki adet sentetik silindirden oluşur. boşalma, orgazm gibi cinsel fonksiyonları etkilemez. 2 tip protez kullanılmaktadır. Bükülebilen (malleable) yarı-sert protez ve şişirilebilen protez. Şişirilebilen protezler, penisteki silindirlere ek olarak bir adet pompa ve bir adet rezervuar (depo) içerir. Sıvı rezervuardan silindirlere pompalanır ve böylelikle penis sertleşir. Pompanın altındaki düğmeye basmak suretiyle silindirlerde toplanmış sıvı geri döner ve penis gevşer. Bu protezler daha yüksek haşarı oranlarına sahiptir ve doğal bir görünüm sağlar.bu protezler ayrıca penisin yapısına göre peniste uzama ve kalınlaşmaya olanak sağlar. Penil protezler ilaç ,vakum ve penis içi enjeksiyona cevap vermeyen hasta grubuna uygulanır. penil protez takılan hastalarda %90′a varan iki taraflı memnuniyet oranı vardır.
Sonuç:
Sertleşme problemi rahatsızlığının utanılacak bir durum olmadığı ve yaygın olduğu bilinmelidir. Her hasta iyi bir şekilde değerlendirildiğinde yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır. Unutmayalımki her türlü sertleşme probleminin tedavisi mümkündür.

Not: Bu yazıda verilen içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Doğabilecek sorunlardan Dora Hospital sorumlu değildir. Kesin tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuzla görüşün!

Sertleşme Problemi Tedavisi Hakkında Detaylı Bilgi ve Randevu için Bizimle İletişime Geçin!

 • İletişim numaranızı lütfen ülke kodunuz ile birlikte yazın!
  0
 • Adınız Soyadınız :*
  1
 • E- Mail Adresiniz :*
  2
 • Telefon Numaranız :*
  3
 • 4
 • Mesajınız;*something more
  5