Safra Kesesi

Safra Kesesi

 

Safra kesesinin en sık görülen hastalığı ‘taş’lardır. Kesin tedavisi cerrahidir. Günümüzde ameliyatların tamamına yakını altın standart olan Laparoskopik kolesistektomi yöntemi ile yapılmaktadır.

Safra Kesesi Nedir?

Safra kesesi karaciğerin altına yapışık bir organdır. Ana fonksiyonu sindirim için karaciğerin salgıladığı safrayı depolamak ve yoğunlaştırmaktır. Yemeklerden sonra safra kesesinde bulunan safra bol miktarda barsağa akarak sindirime yardımcı olur.

Safra Kesesi Problemleri

Safra kesesi problemleri çoğu kez safra taşlarına bağlıdır. Ana safra kanalına düşerek sarılığa ve akut pankreatit olarak adlandırılan ciddi bir probleme neden olabilirler. Safra kesesi kanseri %80 oranında safra taşlarıyla birliktedir. Safra kesesi taşı tüm dünyada sık rastlanılan bir problemdir. Batıda erişkin populasyonun %10-15’inde bulunur. Ülkemizde yapılan çalışmalarda da bu oranın %6-7 ‘lerde olduğu gösterilmiştir. Bu taşların çok büyük çoğunluğu herhangi bir belirtiye neden olmamaktadır. Semptomatik olma oranının azlığına rağmen toplumda rastlanma sıklığının çok yüksek olması safra kesesi cerrahisini en sık yapılan ameliyat konumuna getirmektedir.

Safra Kesesi Taşı Nasıl Tanınır ve Tedavi Edilir?

Safra kesesi taşına bağlı şikayetlerin başlıcası karnın sağ üst kadranında ve/veya orta hatta olan ağrılardır. Bu ağrılar sağda omuza, bele, sırt yayılabilir. Tanıda en sık kullanılan yöntem ultrasonografidir. Safra taşları ağrı şikayetlerine veya herhangi bir komplikasyona neden olmuşsa tedavi gerektirirler. Tek kalıcı tedavi yöntemi safra kesesinin cerrahi olarak çıkartılmasıdır. Açık veya kapalı (Laparoskopik Kolesistektomi) olarak yapılabilen bu işlem en sık yapılan ameliyatlardandır. Laparoskopik yöntem daha az ağrıya neden olması, kısa hastane yatış süresi ve hızlı iyileşme dönemi ile her hastada ilk tercih edilecek yöntem olmalıdır.Safra kesesinin çıkartılması sindirim fonksiyonlarında bir bozulmaya neden olmaz.

Safra Kesesi Kanseri ve Taşlar

Safra kesesi kanseri nadir ancak prognozu son derece kötü olan bir tümör tipidir. Safra kesesi taşı ile birlikte olma oranı %30-85 arasındadır ancak taş olan hastaların %1-2’sinde safra kesesi kanseri görülmektedir. Taş boyutu 3 santimden büyükse veya porselen safra kesesi varsa bu risk 10 kat artmaktadır.Safra kesesi kanseri riskini artıran bir başka risk faktörüde safra kesesi polipleridir. Bir santimden büyük adenomatöz poliplerde risk yüksek olduğu içinprofilaktik kolesistektomi yapılmalıdır. Taşa eşlik eden polip varlığında polip çapının ne olduğuna bakılmasızın kolesistektomi önerilmelidir.

Safra Kesesi Rahatsızlıkları ile İlgili Merak Ettikleriniz için Bizimle İletişime Geçin!Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>