Dora Hospital

Saç Ekimi

Sac Ekimi

Saç Ekimi

Saç dökülmesi tarzı sorunların insanların dış görünüşüne doğrudan etki eden sorunlardır. Bu sorunların sağlıksal anlamda bir problem yaratmadığı bilinen gerçekler arasındandır. Fakat sorun kişinin estetik kaygıları ile ilgilidir. Birçok kişi sağlıklı görünen gür ve dolgun saçlara sahip olmanın hayalini kurmaktadır. Saç dökülmesi bu hayalin en büyük düşmanıdır. Türkiye çapında yaygın olarak görülen bu problem en çok erkeklerden görülmektedir.

Erkeklerde görülen saç dökülmesi sorunun en önemli sebebi genetik etkenlerdir. Bir kişinin babasında ya da daha farklı yakın akrabalarında saç dökülmesi problemi görülmesi kendisinde de görüleceğinin en net kanıtıdır. Bunun yanı sıra daha farklı sebeplere bağlı olarak oluşan saç dökülmesi sorunları da mevcuttur. Örneğin; kadınlarda görülen saç dökülmeleri daha çok sağlıksız beslenme sebebi ile oluşmaktadır.

Bu ve bunun gibi daha birçok sebebe bağlı olarak oluşan saç dökülmesi problemi kelleşmelere yol açtığında yanı kafa derisi üzerine açılmalar başladığında geriye kalan tek tedavi yöntemi saç ekimi olacaktır. Saç ekimi, kafa derisinde oluşan boşlukların kişinin kendi saçı ile kaplanmasını sağlayacaktır. Tamamen kalıcı olan bu tedavi sayesinde ekilen saçlar kişinin kendi saçıymış gibi uzun süre kullanılabilecektir.

Saç Ekimi Öncesi Süreç

Saç ekimi operasyonu ciddi ve uzun süreli bir operasyondur. Genellikle tek seansta tamamlanan fakat gün boyu süren bu operasyon kişinin durumuna bağlı olarak 2 seansta da yapılabilmektedir. Bu denli önemli olan saç ekimi uygulaması öncesinde dikkate alınması gereken pek çok önemli detay bulunmaktadır. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken ilk detay alkol kullanımıdır. Operasyonun 1 hafta öncesinde kesinlikle alkol ya da sigara tarzı alışkanlıklar kullanılmamalı ve uzak durulmalıdır. Bu iyileşme süreci için büyük önem taşımaktadır.

Bunun yanı sıra kullanılan ilaçlar varsa saç ekimi uzmanına danışılması ve kan sulandırma ihtimali bulunan her ilaç operasyondan 1 hafta öncesindeki süreçte kullanılmamalıdır.Öncesi süreçte dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli detay ise saçların yıkanmış olması gerektiğidir. Operasyon öncesinde saçlar mutlaka yıkanmalı ve temizlenmelidir.

Bunun sebebi operasyonun sonrasındaki 3 gün boyunca saçların yıkanamayacağı gerçeğidir. Ayrıca temiz saçlara yapılan operasyonlarda komplikasyon oluşma ihtimali çok daha düşük olacaktır. Bu ve bunun gibi detaylar mutlaka göz önüne alınmalı ve doktor tavsiyelerine uyulmalıdır.

Saç Ekimi Özellikleri ve Avantajları

Saç ekimi kendi içerisinde çeşitlere ve kategorilere ayrılan bir tedavidir. Eskiden uygulana fut saç ekimi tekniği yerini fue saç ekimine bırakmış durumdadır. Son dönemlerde birçok sağlık kuruluşunda fut değil fue saç ekimi tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavinin kendine özgü özellikleri ve avantajları bulunmaktadır. Bu özelliklerden ilki operasyonun iz bırakmamasıdır. Fut saç ekimi tekniğindeki gibi kesi açılarak yapılmayan fue saç ekimi ne iz bırakacak ne de cerrahi bir işlem uygulanacaktır.

Tedavi özel cihazlar ile greftlerin çıkartılması ve yeni yerine yerleştirilmesi temeline dayanmaktadır. Genellikle enseden alınan toplu kıl kökleri yeni yerine aktarılacak ve büyümeleri beklenecektir. Bunun için kelleşmenin oluştuğu bölge incelenecek ve kaç adet greft gerektiği belirlenecektir. Bu doğrultuda ekim işlemlerinin yapıldığı uygulama erkek hastalar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Saç Ekimi İyileşme Süreci

Saç ekimi operasyonu sürecinde dikkat edilmesi gereken detaylar öncesi süreç ile kısıtlı değildir Operasyonun sonrasındaki iyileşme sürecinde de bazı detaylarda dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlardan ilki ekim sonrası ilk saç yıkama işlemidir. Bu işlem özel şampuanlar ile yapılmalı ve mümkünse başkasına yaptırılmalıdır. Bunun yanı sıra kabukların kolaylıkla giderilmesi için ilk 2 hafta 2 günde bir yıkama işlemi yapılmalıdır.

Saç Ekimi Kimlere Yapılır?

1- Saçlı bölgesinde genetiğe bağlı saç kaybı veya seyreklik oluşmuş kişilere
2- Travma sonucu oluşan yara izlerine ameliyat sonrası oluşan izlere(skarlara)
3-Yanık izlerine
4-Bayanlarda erkek tipi saç dökülmesi durumunda
5-Saç kıran veya küçük bölgesel dökülmelerde
6-Daha önce geçirilmiş sonucu kötü saç ekimlerinin düzeltilmesinde uygulanabilir.

Saç Ekimi Kimlere Yapılamaz?

1-Kemoterapi, Radyoterapi veya hormonal ilaç alan kişilere yapılamaz.
2–18 yaş altına
3-İleri derecede diyabet veya tansiyon hastalarına saç ekimi yapılması uygun olmayabilir.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız

YUKARI
Estetik ve Diş Bilgi Hattı
Diğer Bölümler Bilgi Hattı