Prostat Kanseri

Prostat Kanseri Nedir? Risk Faktörleri Nelerdir?

Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Günümüzde PSA nın keşfi ve görüntüleme yöntemleri sayesinde erken dönemde tanı konulabilmektedir.. Tanıda rektal muayane şarttır . Rektal muayenede prostatta şüpheli herhangi bir sertlik ya da düzensizlik olup olmadığına bakılır. Sadece PSA düzeyine bakılmamalıdır çünkü Prostat kanseri teşhis edilen hastaların bir kısmında PSA düzeyi normal sınırlarda olmasına rağmen teşhis parmakla muayenede saptanan sertlik ve düzensizlikle konulur. PSA yükselmesi sadece prostat kanserine özgü değildir. Prostatın iyi huylu büyümelerinde, prostat iltihaplarında, cinsel ilişki sonrası, üretral sonda takılması, by pass ameliyatları vs sonrasında da PSA yükselebilmektedir.

Prostat Kanserinin Belirtileri

Hastalık hiçbir belirti vermeyeceğigibi, hastalar; idrar yapma ile ilgili problemler (idrar yapamama, idrar yapmaya başlama ya da durdurmada zorlanma, sık sık idrara çıkma vs) menide veya idrarda kan gelmesi, ilerlemiş dönemlerde ise sırt, bel, kalça ve uyluk ağrıları ile başvurabilirler.

Prostat Kanseri Risk Faktörleri

Prostat kanseri için risk faktörleri; yaş, aile öyküsü ve ırk’tır. Yaş kuvvetli risk faktörüdür. Yaş ilerledikçe prostat kanserinin görülme sıklığı artmaktadır. Aile öyküsü çok önemlidir. Örneğin, babası prostat kanseri olan bir kişinin prostat kanserine yakalanma riski normalin iki katına, kardeşi prostat kanseri ise normalin 3 katına çıkmaktadır . Bu nedene ailede Prostat kanseri öyküsü olanlar daha sık kontroller yaptırmalıdır. Ayrıca artmış yağ tüketimi ve şişmanlıkta görülme oranı artmaktadır.

Domates ,yeşil çay ,soya ve D vitaminin Prostat kanserinden koruyucu etkileri vardır.

Prostat Kanseri Hakkında Detaylı Bilgi ve Muayene Randevusu için Bizimle İletişime Geçin!Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>