Posalı Besinler

Posalı Besinler

 

Posa, bitkilerin yapısında bulunan, sindirim sisteminde vücuda emilemeyen ancak organizma için faydalı olan kısmıdır. Doğru miktarda posa tüketimi sağlık için geniş çapta yarar sağlamaktadır.

Yüksek posalı besinler kabızlık, hemoroid, asabi bağırsak sendromu gibi birçok hastalığın tedavisine yardımcı olmaktadır. Ayrıca kolesterol miktarını düşürüp,koroner kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. Tip 2 diyabet ve bir takım kanser türlerinde de posa tüketimi önem kazanmaktadır. Ayrıca yüksek posalı besinler sindirimi kolaylaştırıp besin emilimine yardımcı olurlar ve doygunluk süresini uzatırlar.

Kişinin alması gereken posa miktarı yaşı ve cinsiyetine göre farklılık göstermektedir. 50 yaş ve altı erkeklerde alınması gereken posa miktarı yaklaşık 38 gramı bulurken bu sayı 50 yaşından sonra 30 gram civarına gelmektedir. Kadınlarda ise 50 yaş ve üstünde alınması gereken posa miktarı en az 25gram iken 50 yaşından sonra yaklaşık 20 gram kadardır.

Posa miktarını arttırmak için günde en az 2 porsiyon meyve, 2 – 2.5 porsiyon sebze tüketilmelidir. Posa açısından zengin birtakım sebze ve meyvelere bakalım;

BESLENMEMDE POSA MİKTARINI NASIL ARTTIRABİLİRİM?

Fasulye (yarım kase: 9.5gr)
Enginar (1 adet: 6.5 gr)
Armut (1 Küçük Boy: 4.4 gr)
Bezelye (yarım kase: 4.4 gr)
Ispanak (yarım kase: 3.5 gr)
Elma (1 Orta Boy: 3.3 gr)
Portakal (1 Orta Boy: 3.1 gr)

Rafine edilmiş beyaz ekmekler yerine tam tahıllı ekmekleri tercih edin. Beyaz pirinç yerine esmer pirinç tercih edin. Posa miktarını bir anda arttırmanız hazımsızlık ve gaz şikayeti yapabilir. Bu yüzden diyetinizdeki posa miktarını yavaş yavaş arttırın. Posa miktarını arttırmakla beraber bolca sıvı alın. Aldığınız sıvı posanın sindirimini kolaylaştıracaktır. Günde en az 8 bardak su tüketin.

Beslenme ve Diyet Hakkında Merak Ettikleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>