Polikistik Over Sendromu

POLİKİSTİK OVER SENDROMU İSENİZ BESLENMENİZE DİKKAT!

Polikistik over sendromu tanısı konulan bayanların obezite sorunundan uzak kalmaları için beslenmelerinde daha dikkatli olmaları gerekiyor.

 

Polikistik over sendromunun en sık görülen belirtileri nelerdir?

  • Adet düzensizliği
  • Sivilce ve yağlı cilt
  • Tüylenmede belirgin artış
  • Kilo artışı
Polikistik over sendromu beyinde hipofiz bezinden salgılanan hormonlarının anormal şekilde üretilmesinden kaynaklanır. Bu dengesizlikler sonucunda, her ay yumurtalıklarda gerçekleşmesi beklenen yumurtlama olmaz. Buna bağlı olarak adet ya görülmez ya da seyrek ve düzensiz görülür. Kilo fazlalığına bağlı olarak insüline karşı bir direnç ortaya çıkabilir. İnsülin direnci sonuç olarak şeker metabolizmasında bozukluk ve şeker hastalığına eğilimin artması şeklinde kendini gösterir.

POLİKİSTİK OVER SENDROMU VE BESLENMEDE UYGULANACAK 5 ALTIN KURAL

1Fazla kiloların verilmesi, insülin direnci, obezitenin neden olacağı diğer risk faktörleri ve tedavinin seyri açısından önemlidir. Mutlaka bir Diyetisyenden yardım alınız.

2Kilo verme sürecinde sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmalı ve ilerleyen dönemlerde yaşam biçimi haline getirmelisiniz.

3Diyetisyen tarafından planlanmış dengeli bir diyet programı uygulamalı, şeker oranı düşük, posa miktarı yüksek karbonhidratları (tam tahıllı ürünler ve kurubaklagiller gibi) tercih etmelisiniz. Hem posa açısından zengin olan, hem de vitamin mineral deposu sebze ve meyvelerin tüketimine ağırlık vermeli; günde en az 4-5 porsiyon sebze ve meyve tüketmelisiniz.

 

4Az ve sık beslenme modelini benimsemelisiniz, kan şekeri dengesi ancak sık öğünlerle sağlanabilmektedir.

5Egzersizin önemini unutmamalı ve düzenli olarak egzersiz yapmalısınız.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>