Prematüre Bebek?

Normal gebelik süresi 280 gün (40 hafta) olarak tanımlanır. 37 haftadan kısa olan gebelik süresinde doğum gerçekleşirse prematüre (erken ) doğumdan söz edilir. Prematüre doğumlar kendi içinde gruplanır. Çok düşük doğum ağırlıklı bebekler (1000 gr altı ve 28 haftanın altında doğanlar), düşük doğum ağırlıklı bebekler (1000­1500 gr ve 28­32 hafta arasında doğanlar), geç prematüre bebekler (34­36 hafta arasında doğanlar) olarak sınıflandırılabilir.
 Normal gebelik süresi 280 gün (40 hafta) olarak tanımlanır. 37 haftadan kısa olan gebelik süresinde doğum gerçekleşirse prematüre (erken) doğumdan söz edilir. Prematüre doğumlar kendi içinde gruplanır.
PREMATÜRE BEBEK   OLASI HANGİ SORUNLARLA  KARŞI  KARŞIYADIR?
1­ SOLUNUM: Özellikle doğum haftası küçüldükçe solunum ile ilgili sorunlar daha fazla görülür. Respiratuvar Distress Sendromu (RDS) ya da solunum sıkıntısı hastalığı; prematüre bebeklerin önemli ve sık görülen bir problemidir. Sürfaktan denilen ve akciğerlerin hava kesecikleri hücreleri tarafından yapılan bir maddenin eksikliği sonucu akciğerler yeterince genişleyemez ve bebek akciğerlerini genişletmek için yoğun çaba sonucu yorulur. Solunum kaslarının solunum çabasına yardımcı olmaya çalışması sonucu hızlı ve inlemeli nefes almaya başlar. Bu nedenle bu bebeklerin solunum işine yardımcı olmak için bebek solunum cihazlarına bağlanarak belirli bir süre solunum aletinde izlenir. Gerekli olursa sürfaktan maddesi yapay olarak nefes borusu yoluyla verilir.
2­ APNE (GEÇİCİ NEFES DURMASI): Prematüre bebeklerin solunum merkezi yeterince olgunlaşmadığı için kısa süreli (10­15 saniye) veya daha uzun (20 saniyeden fazla) nefes durması atakları olabilir. Bu atakların sıklığına göre ilaç tedavileri uygulanır. İlaç tedavisi ile düzelmeyen durumlarda ise; ilaç tedavisi ile birlikte solunum aletlerine bağlanarak tedavi edilmeye çalışılır.
3­ ENFEKSİYON: Erken doğan bebekler enfeksiyon geçirmeye daha yatkın olurlar. Bu nedenle prematüre bebeklerde yoğun bakımda yatışı süresince çeşitli testler ile sık sık enfeksiyon kontrolü yapılır.
4­ PDA (PATENT DUKTUS ARTERİOSUS): Kısaca duktus olarak tanımlanır. Duktus anne karnında bebeğin kalbinin dışında anneden gelen kanın akciğerlere gitmesini engelleyen özel bir damar yapısıdır. Doğumdan kısa süre sonra bebek nefes alır almaz kapanmaya başlar. Birkaç saat içinde kapanır. Ancak özellikle düşük ve çok düşük doğumlu bebeklerde daha fazla olmak üzere açık kalmaya devam eder. Açık kalması sonucu bazı sorunlar oluşur. Bu sorunların olmaması için çoğu kez ilaç tedavisi ile nadiren de cerrahi olarak kapatılmaya çalışılır.
5­ NEKROTİZAN ENTEROKOLİT (NEK): NEK barsak duvarının iltihaplanması sonucu oluşan oldukça ciddi bir klinik tablodur. Sıklıkla prematürelerde, daha nadir olarak da zamanında doğanlarda görülür. Antibiyotik ve serum tedavisi ile tablo düzeltilmeye çalışılır. Ağızdan beslenme kesilir.
6­ ROP (PREMATÜRENİN RETİNA HASTALIĞI): Retina gözün en arka tabakasıdır. Prematüre bebek ne kadar küçükse o kadar gelişmemiştir. Bu bölgede gelişen hastalık, tedavi edilmez ise körlüğe kadar gidebilen durumlar söz konusudur. Bu nedenle tüm erken doğanlara, 4­6 haftalık olduklarında deneyimli göz uzmanları tarafından  retina muayenesi yapılır. Bu muayene sonucu gerekirse enjeksiyon tedavisi yapılır.
7­ IVK ( VENTRİKÜL İÇİ KANAMA): Prematüre bebeğin beyninde ventrikül denilen  boşluklar vardır. Bu boşlukların etrafında kanamaya meyilli ince damarlar vardır. Bu kanamalar boşluk içinde tıkanıklığa yol açarak ventriküllerde sıvı birikimine neden olabilirler. Bunları saptamak için beyin ultrasonografisi denilen incelemeler yapılır.
8­ SARILIK: Sarılık, yenidoğan döneminde alyuvarların parçalanması sonucu ortaya çıkan bilüribin denilen maddenin, deride birikmesi sonucu oluşur. Yüksek değerlere ulaştığında, fototerapi denilen ışık tedavisi ile düşürülmeye çalışılır. Bu tedavi ile düşürülmez ve yüksek seyreder ise, kan değişimi ile tedavi edilmeye çalışılır.Normal gebelik süresi 280 gün (40 hafta) olarak tanımlanır. 37 haftadan kısa olan gebelik süresinde doğum gerçekleşirse prematüre (erken ) doğumdan söz edilir. Prematüre doğumlar kendi içinde gruplanır. Çok düşük
  • Çok düşük doğum  ağırlıklı bebekler (1000 gr altı ve 28 haftanın altında doğanlar),
  • Düşük doğum ağırlıklı bebekler (1000­1500 gr ve 28­32 hafta arasında doğanlar)
  • Geç prematüre bebekler (34­36 hafta arasında doğanlar)
olarak sınıflandırılabilir.
PREMATÜRE BEBEK OLASI HANGİ SORUNLARLA  KARŞI  KARŞIYADIR?
1­. SOLUNUM: Özellikle doğum haftası küçüldükçe solunum ile ilgili sorunlar daha fazla görülür. Respiratuvar Distress Sendromu (RDS) ya da solunum sıkıntısı hastalığı; prematüre bebeklerin önemli ve sık görülen bir problemidir. Sürfaktan denilen ve akciğerlerin hava kesecikleri hücreleri tarafından yapılan bir maddenin eksikliği sonucu akciğerler yeterince genişleyemez ve bebek akciğerlerini genişletmek için yoğun çaba sonucu yorulur. Solunum kaslarının solunum çabasına yardımcı olmaya çalışması sonucu hızlı ve inlemeli nefes almaya başlar. Bu nedenle bu bebeklerin solunum işine yardımcı olmak için bebek solunum cihazlarına bağlanarak belirli bir süre solunum aletinde izlenir. Gerekli olursa sürfaktan maddesi yapay olarak nefes borusu yoluyla verilir.
2­. APNE (GEÇİCİ NEFES DURMASI): Prematüre bebeklerin solunum merkezi yeterince olgunlaşmadığı için kısa süreli (10­15 saniye) veya daha uzun (20 saniyeden fazla) nefes durması atakları olabilir. Bu atakların sıklığına göre ilaç tedavileri uygulanır. İlaç tedavisi ile düzelmeyen durumlarda ise; ilaç tedavisi ile birlikte solunum aletlerine bağlanarak tedavi edilmeye çalışılır.
3­. ENFEKSİYON: Erken doğan bebekler enfeksiyon geçirmeye daha yatkın olurlar. Bu nedenle prematüre bebeklerde yoğun bakımda yatışı süresince çeşitli testler ile sık sık enfeksiyon kontrolü yapılır.
4.­ PDA (PATENT DUKTUS ARTERİOSUS): Kısaca duktus olarak tanımlanır. Duktus anne karnında bebeğin kalbinin dışında anneden gelen kanın akciğerlere gitmesini engelleyen özel bir damar yapısıdır. Doğumdan kısa süre sonra bebek nefes alır almaz kapanmaya başlar. Birkaç saat içinde kapanır. Ancak özellikle düşük ve çok düşük doğumlu bebeklerde daha fazla olmak üzere açık kalmaya devam eder. Açık kalması sonucu bazı sorunlar oluşur. Bu sorunların olmaması için çoğu kez ilaç tedavisi ile nadiren de cerrahi olarak kapatılmaya çalışılır.
5­. NEKROTİZAN ENTEROKOLİT (NEK): NEK barsak duvarının iltihaplanması sonucu oluşan oldukça ciddi bir klinik tablodur. Sıklıkla prematürelerde, daha nadir olarak da zamanında doğanlarda görülür. Antibiyotik ve serum tedavisi ile tablo düzeltilmeye çalışılır. Ağızdan beslenme kesilir.
6­. ROP (PREMATÜRENİN RETİNA HASTALIĞI): Retina gözün en arka tabakasıdır. Prematüre bebek ne kadar küçükse o kadar gelişmemiştir. Bu bölgede gelişen hastalık, tedavi edilmez ise körlüğe kadar gidebilen durumlar söz konusudur. Bu nedenle tüm erken doğanlara, 4­6 haftalık olduklarında deneyimli göz uzmanları tarafından  retina muayenesi yapılır. Bu muayene sonucu gerekirse enjeksiyon tedavisi yapılır.
7­. IVK ( VENTRİKÜL İÇİ KANAMA): Prematüre bebeğin beyninde ventrikül denilen  boşluklar vardır. Bu boşlukların etrafında kanamaya meyilli ince damarlar vardır. Bu kanamalar boşluk içinde tıkanıklığa yol açarak ventriküllerde sıvı birikimine neden olabilirler. Bunları saptamak için beyin ultrasonografisi denilen incelemeler yapılır.
8­. SARILIK: Sarılık, yenidoğan döneminde alyuvarların parçalanması sonucu ortaya çıkan bilüribin denilen maddenin, deride birikmesi sonucu oluşur. Yüksek değerlere ulaştığında, fototerapi denilen ışık tedavisi ile düşürülmeye çalışılır. Bu tedavi ile düşürülmez ve yüksek seyreder ise, kan değişimi ile tedavi edilmeye çalışılır.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>