Orta Kulak İltihabı

Orta Kulak İltihabı

Effüzyonlu orta kulak iltihabı seröz veya mukoid bir sıvının orta kulakta 3 aydan daha uzun süre kalmasıdır. Gelişmiş ülkelerde çocuklarda en önemli işitme kaybı nedenidir ve 2-5 yaş arası pik yapmaktadır.

Orta Kulak İltihabı Neden Olur?

Normal kulakta orta kulak mokuzası devamlı sıvı salgılar ve bu sıvı östaki tüpü aracılığıyla genize atılır. Bu sıvının fazla salgılanması veya atılmasındaki herhangi bir problem bu sıvının orta kulakta birikmesine yol açarak effüzyonlu orta kulak iltihabı rahatsızlığına yol açar.
Geçirilen akut orta kulak iltihabı hem sıvı salınımını artırarak hem de boşalımını azaltarak effüzyona yol açar. Östaki tüpündeki herhangi nedenle ortaya çıkan fonksiyon bozukluğuda (genizeti) effüzyona yol açabilmektedir.

Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Effüzyonlu orta kulak iltihabı şikayet yaratmayıp tesadüfen muayene sırasında görülebilir. En önemli şikayet işitme kaybıdır. İleri yaştaki çocuklar işitme kaybından şikayetci olsada genellikle ebeveynler, öğretmenler ve bakıcılar ilk olarak orta kulak iltihabı farkına varırlar. Küçük çocuklarda tek belirti, konuşmanın gecikmesi veya davranış bozukluğu olabilir. Bir diğer bulgu, kulakta tıkanma hissidir, bu durumda küçük çocuklarda kulakları ile oynama belirtisi olur. Muayenede hareketi azalmış mat gri ve sarı renkli kulak zarı izlenir. Bazen de hava-sıvı seviyesi veya küçük hava kabarcıkları görülebilir.

Orta Kulak İltihabı Tedavisi: 

Orta kulak iltihabı tedavisinde, ilk basamak ilaç tedavisidir. Bu amaçla antibiyotikler, kortizon. dekonjestanlar, antihistamnikler kullanılır. Orta kulak iltihabı ilaç tedavisi sonrası hastanın muayenesi ve timpanometrisi yapılarak tedaviye yanıt gözlemlenir. Ayrıca buna neden olan genizeti gibi diğer problemler araştırılır. Orta kulak iltihabı tedaviye yanıt vermez ise cerrahi tedavi düşünülmelidir. Cerrahi tedavi olarak eğer neden olan geniz eti varsa bunun alınması ve kulağın havalanmasını sağlayacak tüplerin kulak zarına takılmasıdır. Bu tüpler kısa süreli tüpler (Grommet) 12 aya kadar zarda kalırlar, uzun süreli tüpler (T-tüp) birkaç yıl kalırlar.

Orta Kulak İltihabı ve Kulak Problemleri Hakkında Detaylı Bilgi ve Randevu için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.1 Comment

  • Hakan **** says:

    Benim kulak cinlamasi problemin var , ayni zamanda yutkundugum zaman kulak içinden vicik vicik diye ses duyuyorum , bunun için tedavinin var mi ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>