Uluslararası Kalite standartlarında sağlık hizmeti veren Dora Hospital, konuklarına üst düzey sağlık hizmeti sunmak için İstanbul Fulya’da 2009 yılından itibaren hizmet vermektedir.
0850 460 32 32
info@dorahospital.com.tr

Bizden Haberler

dorahospital
dorahospital

Blog

orta kulak iltihabı

Orta Kulak İltihabı

Orta Kulak İltihabı
5 (100%) 7 votes

Orta Kulak İltihabı

Orta kulak, kulak zarının içe doğru olan kısmından başlayan kemikçik sistemi içinde bulunduran, içi hava ile dolu, kulağın üç bölümünden biridir. Orta kulağın hava alması ve dış hava basıncı ile orta kulak hava basıncını dengelemek için östaki borusu ile bağlantılı bir şekildedir. Orta kulakta östaki borusundan ya da diğer sebeplerden kaynaklı birçok hastalık meydana gelmektedir. Orta kulakta en sık oluşan hastalık ise orta kulak iltihabıdır.

 ORTA KULAK İLTİHABI NEDİR?

Orta kulak iltihabı, orta kulağı çevrelemiş olan mukozanın iltihaplanması olayıdır. Orta kulak iltihabı çocuklarda yetişkinlere oranla çok daha fazla görülür. Çocuklarda daha sık görülmesinin asıl sebebi, kulaktaki havayı dış hava ile dengeleme görevi olan östaki borusunun yetişkinlerde eğri iken çocuklarda ise yetişkinlere göre çok daha yatay, düz ve uzunluğunun kısa bulunması bu nedenle enfeksiyonun orta kulağa çok daha kolay ulaşabilmesidir. Orta kulağa enfeksiyon sebepleri kulak zarında yırtık ya da delik gibi hasarların bulunmaması halinde giremez.

Orta kulak iltihabı nezle, grip ve benzeri enfeksiyon hastalıklarından sonra ortaya çıkar. Orta kulak iltihabına sadece bakteri ya da virüsler neden olmaz. Bazı alerji durumlar ya da geniz etinin büyüyüp östaki borusuna dayanması sebebi ile de orta kulak iltihabı görülebilir. Çocukların biberon ile beslenmesi, sigara kullanılan ortamlara maruz kalması veya kreş gibi çocukların toplu bulunduğu ortamlarda bulunmaları da orta kulak iltihabına neden olabilmektedir.

ORTA KULAK İLTİHABININ BELİRTİLERİ VE YAŞANAN BULGULAR NELERDİR?

Orta kulak iltihabında orta kulakta biriken sıvı kulak zarına dışa doğru bir basınç yaparak dışa doğru iter. Bu kulak zarının itilmesi sonucu bir ağrı oluşur. Yetişkinlerde ya da büyük çocuklarda ağrının tarifi yapılabilirken küçük çocuklarda ise huysuzluk oluşur. Orta kulak iltihabı sırasında çiğneme ya da emme gibi östaki borusunda değişikliğe neden olan hareketler ağrıyı daha çok arttırır. Emme ve çiğneme durumlarında orta kukla basıncının aşırı artması sonucu kulak zarının dışa doğru çekilmesi ve sonunda yırtılması durumu gözlenir. Bu durumda orta kulaktaki birikmiş sıvı kan ile birlikte bir akıntı oluşturur. Kulak zarının yırtılması ile şiddetli ağrı hafifler. Bu durumda ateş, mide bulantısı ve kusma, baş dönmesi ve en önemlisi işitme kaybı meydana gelebilir. Bazı orta kulak iltihapları 3 gün içinde kendiliğinden kaybolabilmektedir.

 ORTA KULAK İLTİHABI TEDAVİSİ NASIL OLMAKTADIR?

Orta kulak iltihabının tedavisinde, orta kulak iltihabına neden olan mikroorganizma belirlenir. Hekim tedaviyi belirlemek için iltihabın süresi, hangi tip enfeksiyon olduğunu, hastanın yaşını, işitme kaybı sorunun bulunup bulunmamasını, orta kulak enfeksiyonu geçirme sıklığını göz önünde bulundurur. Orta kulak iltihabının tedavisinde doktorun belirlediği uygun antibiyotik ve ağrı kesici kullanılır. Eğer enfeksiyona virüs neden olmuş ise antibiyotik yerine farklı ilaçlar kullanılacağı için hekime danışmadan tedavi yöntemi belirlemek ciddi sıkıntılara sebebiyet verir.

Ağır vakalarda orta kulakta biriken sıvının boşaltılma işlemi de gerçekleşir. Seröz tip orta kulak iltihabında ise kulak içerisine tüp yerleştirilerek sıvı boşaltılır. Hasta 6 ay içerisinde 3 kez ya da daha fazla orta kulak iltihabı geçirmiş ise orta kulak iltihabının altında yatan neden araştırılmalıdır. Yarık damak, yarık dudak, perde damak, alerjik hastalıklar, geniz eti şişmesi durumları sıklıkla orta kulak iltihabına neden olur. Sık yaşanan orta kulak iltihabı tehlikelidir. Altında yatan nedenin belirlenememesi halinde de hekim tarafından geniz etinin aldırılması, kulak zarına bir tüp takılması ya da duruma göre uzun süre kullanılması için düşük dozlu antibiyotik ilaç verilir.

Orta Kulak İltihabı için sizi arıyalım formunu doldurunuz!

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website

hellobar
Sizi arayalım istermisiniz  ?
Beni Ara
SİZİ ARAYALIM
WhatsApp