Uluslararası Kalite standartlarında sağlık hizmeti veren Dora Hospital, konuklarına üst düzey sağlık hizmeti sunmak için İstanbul Fulya’da 2009 yılından itibaren hizmet vermektedir.
0850 460 32 32
info@dorahospital.com.tr

Bizden Haberler

dorahospital
dorahospital

Blog

obezite

Obezite

Obezite
5 (100%) 8 votes

Obezite

            Obezite sorunu, artık sadece Türkiye’nin değil tüm Dünya’nın uğraştığı bir sorun haline gelmiştir. İnsanların sağlıksız ve dengesiz beslenmesinin yanında, hareketsiz bir yaşam sürmeleri aşırı kilo alma ile sonuçlanmaktadır. Bir de bunun üstüne hazır gıdalar tüketilmesi kilo alımını artırmaktadır.

Hızla kilo almaya başlayan kişi, bunun için herhangi bir önlem almazsa, şişmanlamaya devam eder ve ileride aşırı şişman yani Obezite hastalığına yakalanır. Pek önemsenmese de Obezite sorunu birçok hastalıktan daha önemlidir.

           Obezite, beraberinde birçok hastalığı da getirmektedir. Bu nedenle her yıl ortalama 300 bin kişi obezite yüzünden hayatını kaybetmektedir. Dünya’da en hızlı yayılan hastalıklardan biri olan Obezite, sigaranın neden olduğu ölümlerin ardından en çok öldüren ikinci hastalık olarak sıralamada yer almaktadır.

           Obezite kronik bir hastalık olarak bilinmektedir. Genetik ve çevresel olan etkileşimleri vardır. Vücutta yağ dokusunun artmasına bağlı olarak gelişen Obezite, şişmanlığın dışında birçok farklı hastalığında temel nedeni olmaktadır. Obezite sorununun temel nedenleri şunlardır:

Uykusuz kalmak

Stres

Kullanılan ilaçlar

Hastalık

Menopoz dönemi

Aşırı yemek yeme

Hazır gıdalar tüketme

Dengesiz beslenme

Sağlıksız beslenme

Egzersiz ve spor yapmama

Yukarıda sayılmış olan nedenler, obezite sorununun temel nedenleridir. Başlarda bu sorunu önemsemeyen kişiler önlem de almadıkları için ileride çok pişman olmaktadır. Çünkü bu sorun kişide hem fiziksel hem de ruhsal yaralar açmaktadır.

Çok şişman olduğu için ayıplanan, gülünen, aşağılanan ve farklı bakışlara maruz kalan kişide psikolojik sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu da kişiyi sosyal yaşamdan uzaklaştırarak içine kapanmasına neden olmaktadır.

Fiziksel olarak da beden yapısı bozulan kişiye istediği hiçbir kıyafet olmamaktadır. Bu da kişide değişik travmalar yaratabilmektedir. Obezite sorunu, yalnızca büyüklerde değil küçüklerde de sık sık görülmektedir. Sağlıksız hazır gıdalar ile en fazla çocuklar beslendiği için obezite hastalığını da onlar yakalanmaktadır. Bizim amacımız, küçük büyük herkesin bu sorunun farkına varması ve bununla ilgili bir destek ve önlem almasının sağlanmasıdır. Bu bilinçle hareket eden kliniğimiz, obezite sorunu yaşayan ya da obezite sorunu ile karşılaşmaya müsait bünye ve kiloda olan kişileri bu konuda bilinçlendirerek bir an önce Obezite tedavisini uygulamaya teşvik etmektedir.

OBEZİTE TEDAVİLERİMİZ

Obezite kendi başına tek bir hastalık değildir. Obezite nedeni ile meydana gelen diğer hastalıklardan bazıları obeziteden daha tehlikelidir. Bu nedenle bu sorunun bir an önce çözümlenmesi ve gereken tedavilerin uygulanması gerekmektedir.Obezite tedavisi için birçok yöntem uygulanabilmektedir. Hastanın yapısına ve kilosuna göre en uygun tedavi yöntemi seçilmektedir. Öncelikle bir hedef kilo belirlenir ve ağırlığın ortalama % 5 – % 10’unun gitmesi hedeflenir.

Uygulanan tedaviler Obezite için çok önemlidir. Ancak tedavi sonrasında hastanın göstereceği tutum da önem arz etmektedir. Tedavi sonrasında beslenmesine dikkat etmeyen kişiler aynı kiloyu yeniden almaktadır. Obezite için uyguladığımız tedavi yöntemleri şunlardır:

Beslenme Tedavisi

Obezite tedavilerinde tıbbi beslenme çok önemlidir. Bu yöntem ile vücut ağırlığı boy ile aynı orantıya gelene kadar beslenmeye dikkat edilir. Bu aşamadan sonra da kiloyu korumak için hastaya diyet ve beslenme tedavisi uygulanır.

 Cerrahi Müdahale

Cerrahi müdahalelerimiz korkulacak bir yöntem değildir. En etkili obezite tedavilerinden biridir. Bu yöntem ile hastanın fazla yağları alınır ve bu yağlardan kurtulan hastanın zamanla zayıflaması sağlanır. Bu aşamada hastaya en uygun diyet programı hazırlanır ve bu programa kesinlikle uyması beklenir. Cerrahi müdahale anestezi sonrası yapıldığı için ağrı hissedilmez. Bu müdahaleden sonra hastaya ek vitamin ilaçları da verilir.

Obezite için sizi arıyalım formunu doldurunuz!

 

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website

hellobar
Sizi arayalım istermisiniz  ?
Beni Ara
SİZİ ARAYALIM
WhatsApp