Obezite ve Tedavisi

Obezite Tedavisi

Şişmanlığın temel nedeni tüketilen kaloriyle harcanan kalori arasındaki enerji dengesizliğidir. Türkiye’de de obezite sıklığı batılı ülkelerden aşağı kalmamakta, özellikle kadınlarda %30 gibi yüksek rakamlara doğru çıkmaktadır.

Fazla Kilolu Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız? Obezite Tedavisi İçin Aday Mısınız?

Şişmanlık sağlığı bozabilecek düzeyde anormal veya aşırı yağ birikimidir. Yetişkinlerde ve gençlerde şişmanlık, genellikle boya uygun ideal vücut ağırlığının %30’unu aşan kilo olarak tanımlanmaktadır. Fazla kilonuz olup olmadığını en kolay beden kitle indeksi ile öğrenebilirsiniz.

Beden kitle indeksi ne demektir?
BKİ, basit bir boy-kilo orantısıdır. Kilogram cinsinden vücut ağırlığının, metre cinsinden boyun karesine bölünmesiyle hesaplanır (kg/m2).

Ör. Boy=170 m; Kilo=80 kg ise BKİ= 80/1.70X1.70=27.6’dır.

BKİ yöntemiyle hesaplandığında:
• 18.5 kg/m² ve altı – Düşük kilolu
• 18.5-24.9 kg/m² – Normal kilolu
• 25-29.9 kg/m² – Fazla kilolu
• 30-39.9 kg/m² – Şişman
• 40 kg/m² ve üstü – Aşırı Şişman

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), “şişmanlığı” 30 ya da üzerindeki BKİ değeri şeklinde tanımlamaktadır.

Bel çevresi ölçümünün önemi nedir? Ne kadar olmalıdır?
Yağ dokusunun göbek bölgesinde birikmesi olan elma biçimli obezite diğer adıyla erkek tipi şişmanlık, yağ dokusunun kalçada birikmesi armut biçimli obezite ya da kadın tipi şişmanlıktan daha fazla kalp-damar hastalıkları riski oluşturmaktadır. Elma tipi obezitenin (Abdominal Obezite) en önemli göstergesi de bel çevresidir.
Risk Yüksek Risk
Erkekte >94 cm >102 cm
Kadında >80 cm >88 cm

Sağlıklı yaşamın bir göstergesi olan bel çevresi erkekte 94 cm’in altında bayanlarda 80 cm’in altında olmalıdır.

Obezite Tedavisi Bel kalça oranı:

Bu oran kadınlarda 0,8 erkeklerde 1 ‘i geçiyorsa abdominal obezite varlığından söz edilir.

Obezite Tedavisi Vucut Yağ Analizi Nasıl Yapılır?
Şişmanlığın tespit edilmesinde vücuttaki yağ oranının bilinmesi gerekir.
Obezite tedavisi öncesi vücudumuzda yağ oranını, kas oranını, su miktarını ölçen cihazlar kullanılarak ölçüm yapılır. Benzer yöntemle iç organ çevresinde yağlanmayıda ölçen cihazlar bulunmaktadır. Genellikle kadınlarda vücut yağ miktarı erkeklerden fazladır.
Bu ölçümlerde ayrıca yaşınıza göre metabolizma hızınızda hesaplanabilir.

Fazla kilolar sağlıkla ilgili ne gibi sorunlar doğurabilir?
• Yüksek tansiyon
• Diyabet (şeker hastalığı)
• İnme ve koroner kalp hastalığı gibi kalp ve kan damarlarıyla ilgili sorunlar
• Uyku apnesi (uyurken nefesinizin kesilmesi)
• Yüksek kan yağı oranları
• Kanser (mide, bağırsak, rahim kanserleri)
• Safra kesesi hastalığı
• Eklem hastalıkları
• Gut
• Kısırlık , cinsel işlev bozuklukları
• Psikososyal değişiklikler

Fazla kiloluların zayıflama programı öncesinde yapması gerekenler nelerdir?
Fazla kilolu kişilerin sık yaptığı hatalardan biridir. Bir doktora danışmadan , muayene olmadan ve tetkik yaptırmadan kendi kendine yapılan diyetler belli bir süre sonra başarısızlıkla sonuçlanabilir. Bunu akıntıya karşı kürek çekmek olarak değerlendirebiliriz.
Farkında olmadığınız bir tiroid hastalığı, gizli şeker yada insülin direnci, böbreküstü bezlerinin fazla çalışması , polikistik over sendromu gibi durumlar kilo verememenizin tıbbi sebeplerinden olabilir.Bu tür hastalıklar her yaşta ortaya çıkabileceği için kilo vermekte zorlandığınızda ya da kilo vermeniz durduğunda bu hastalıkların bir uzman hekim tarafından araştırılması gerekir. Eğer altta yatan sebep bulunursa kilo vermeniz çok daha kolay olacaktır.

Sağlıklı kilo vermek ne demektir?
Obezite tedavisi sağlıklı kilo vermede ayda 2-4 kg vermek ideal olanıdır, ayda maksimum 6 kg verilmelidir. 6 ayda % 10 kilo kaybı hedefini tutturan % 100 başarılı kabul edilmelidir.

Hızlı kilo vermenin sakıncaları nelerdir?
Çok düşük kalorili, hızlı kilo verdiren şok diyetler, bitkisel olduğu söylenen kapsüller vücudumuzdan yağ dokusu ile beraber fazla miktarda kas dokusu kaybına yol açarlar. Bizim gün içerisinde enerjiyi en fazla harcayan kaslarımızdır. Kas kaybı ile beraber metabolizma hızınız yavaşlar ve kilo kaybına karşı bir direnç oluşur. Hatta eskisinden fazla kilo almanızın da sebebi olabilir.

Obezite  tedavisi nasıl yapılır?
Obezite tedavisi dahiliye uzmanı, diyetisyen, gerektiğinde psikolog/psikiyatristin eşlik ettiği bir ekip tarafından yapılmalıdır. Bireylerin öncelikle bazal metabolizma hızı hesaplanır. Günlük ihtiyacı olan kalori bulunur. Bu kaloriden 300-400 kalori eksilterek kişinin mevcut hastalığı varsa bu hastalığıda göz önünde bulunduralarak dengeli bir beslenme tablosu çıkarılır. Günde 6 kez yemek yemesi sağlanır. Bu üç ana üç ara öğün şeklinde planlanır. Az ve sık yenerek vücuda besinleri ve yağları yakması öğretilir. Bazal metabolizma hızı artırılmaya çalışılır. Bu dönen bir çarka arada sırada bir dokunarak hızlanmasına yardımcı olmaya benzer.

Psikolog gereğinde psikiyatrist hastanın ruhsal tablosunu izlerken yaşam tarzında değişiklik yapmaya çalışırlar. Normalden sapmış yeme bozukluklarını (gece yeme, atıştırma, bilinçsiz şekilde yeme, anoreksi veya blumia problemlerini) düzeltmeye çalışırlar.

Obezite tedavisi için egzersizin önemi nedir?
Kilo kaybı kişinin günlük aldığı kaloriden daha fazla kalori yakmasıyla olur. Bunuda uygun bir beslenme programına ilave edilen egzersizlerle daha kolay sağlarız. Aynı zamanda yapılan egzersizler kas kitlenizin korunmasına yol açar ve metabolizma hızınızın azalması engellenmiş olur. En kolay yapılabilen egzersiz haftada 3-5 kez 45-60 dk hızlı tempolu bir yürüyüştür.

Kilo kontrolünde uzman ekip tarafından yapılan takibin önemi nedir?
Belirli periyotlarla hastalar obezite tedavisi ekibi tarafından sıkı takibe alınırlar ve belirli periyotlarla kilo ve yağ takibine alınırlar. Sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşamın devam ettirilmesi, kilo kaybı hedefleri konusunda doğru bilgilendirme yapılır. Bireylerin bu sayede motivasyonlarını kaybetmemeleri ve sağlıklı kilo vermeleri sağlanır.

Yanda bulunan formu doldurarak obezite tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bize numaranızı bırakabilirsiniz.

Ya da

0212 337 3232 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

 • İletişim numaranızı lütfen ülke kodunuz ile birlikte yazın!
  0
 • Adınız Soyadınız :*
  1
 • E- Mail Adresiniz :*
  2
 • Telefon Numaranız :*
  3
 • 4
 • Mesajınız;*something more
  5

5 Comments

Comments are now closed.