Obezite ve Hipertansiyon

 

Obezite (Şişmanlık) ve Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) İlişkisi:Son yıllarda giderek artan obezite birçok hastalığın oluşmasında önemli bir role sahiptir.

Hipertansiyon,zayıf erkek ve kadınlara oranla obezlerde altı kat sık görülmektedir.Obezite ile parelel seyreden hipertansiyon,özellikle abdominal obezite(bel çevresinin kadınlarda 80 cm erkeklerde 94 cm ‘in üzerinde olması)varlığında çok yüksek değerlere ulaşmakta, her 10 kg’lık artış sistolik kan basıncında 3mmHg,diastolik kan basıncında 2.3 mmHg lık artışa sebep olmaktadır.

Kilo kaybı ile kişi kullandığı tansiyon ilaçlarına uyumu ve tansiyonunun kontrol altında tutulması kolaylaşacak,ileride ilave bir ilaca gereksinimi azalacaktır.Obezite;kalp hastalıkları,şeker hastalığı,kolesterol yüksekliği riskinide arttırarak hipertansiyon gelişimine katkıda bulunur.Obezite bir hastalıktır!!Kendisi ve sebep olduğu hastalıklar yüzünden yaşamdan çalmaktadır.
DORA HOSPİTAL
Obezite ve Beslenme Polikliniği

1 Comment

  • tatar **** says:

    Mrb ben ve kizim migde kuculte ameliyati olmak istiyoruz almanyada yasiyoruz yardimci okurmusunuz saygilarimla

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>