Uluslararası Kalite standartlarında sağlık hizmeti veren Dora Hospital, konuklarına üst düzey sağlık hizmeti sunmak için İstanbul Fulya’da 2009 yılından itibaren hizmet vermektedir.
0850 460 32 32
info@dorahospital.com.tr

Bizden Haberler

dorahospital
dorahospital

Blog

myom tedavisi

Myom tedavisi

Myom tedavisi
5 (100%) 8 votes

Myom Tedavisi

Myom, kadınlarda oluşan rahim içi rahatsızlıklarından bir tanesidir. Halk arasında adına ur denen miyomlar bir çeşit kitledir. Fakat bu kitleler diğerlerinde olduğu gibi kötü huylu değil iyi huylu olmaktadır. Kadınların birçoğunda rastlanan ve genç yaşlı ayırt etmeyen myomlar iyi huylu tümörler olsalar da bazı sorunlara neden olacaktır. Rahim kaslarında ve içerisinde ortaya çıkan myom problemi myom tedavisi ile giderilebilmektedir. Bu tedaviler kadın hastalıkları uzmanları tarafından yapılmaktadır. Birçok rahim hastalığında olduğu gibi bu hastalıkta daha çok yaş almış ve hatta menopoza girmiş olan kadınlarda çok daha sık bir şekilde görülmektedir. 20 ile 30 yaş arası kadınlarda az görülen bu sorun kişi 40 yaşını geçtiğinde daha sık görülecektir. Myom genellikle tek sayıda olan tümörlerden değildir.

Çoğunlukla daha fazla sayıda olan bu kitleler ne kadar çok olursa yarattıkları şikayetlerde o kadar fazla olacaktır. Myom rahim içerisindeki konumu sebebi ile çeşitlere ayrılmaktadır. Bazı myomlar rahimin iç duvarında oluşmaktadır. Bunlarda kadında kanamalara yol açacak ve kendisini bu şekilde belli edecektir. Bu tarz myomlara sahip olan kadınların hamile kalkması mümkün olmayacaktır. Bunun sebebi kitlenin bebeğin durduğu alana etki etmesidir. Bunun yanı sıra rahim duvarında oluşan myomlarda mevcuttur. Bu myomlar daha çok bağırsaklara ve idrar torbasına baskı yapacak ve bu alanlarda problemlere yol açacaktır. Geriye aklan tek myom çeşidi vajinaya yaklaşmış olan myomlardır. Bu myomlar cinsel ilişki sırasında ağrı yapacak ve aynı zamanda adet dönemleri dışında kanamalara yol açacaktır. Sorun bu üç çeşitten hangisi olursa olsun bir jinekoloğa başvurulmalı ve myom tedavisi olunmalıdır.

Myom neden oluşur?

Myom belli başlı sebeplere bağlı olarak oluşan iyi huylu kitlelerdir. Bu tarz rahatsızlıkların oluşumuna en etken olan olay genlerdir. Genetik faktörler kitle oluşumuna doğrudan etki edecektir. Bu sebeple kişi geçmişini araştırmalı ve ailesinde hangi rahatsızlıkların görüldüğünü tespit etmelidir. Bunun dışında hormonlarda myom oluşumunu tetikleyebilmektedir. Kişinin östrojen hormonunda artış mevcut ise bu durum myom oluşumunu tetikleyebilmektedir. Bu tarz problemlerin daha farklı sebepleri de mevcuttur. Bunlardan biride çevresel faktörlerdir. Günümüzde tüketilen her besin ve kullanılan her ürün genellikle kanserojendir. Meyve sebzelerin bile kimyasal ilaçlar ile büyütüldüğü düşünüldüğünde myom oluşumu dahil daha birçok rahatsızlığın yaşanması mümkündür. Bu sebeple beslenmeye dikkat edilmeli ve mümkün olduğunca organik beslenilmelidir. Aynı zamanda düzenli jinekolojik muayeneneler aksatılmamalı ve bir sorun varsa bu şekilde tespit edilmelidir.

 Myom problemi belirtileri nelerdir?

Myom tarzı kitleler çok büyük belirtiler vermediğinden tespiti de son derece zor olabilmektedir. Daha çok belli başı şikayetlere yol açan bu kitlelerin yarattığı en dikkat çekici şikayet adet düzensizlikleridir. Kişinin adet düzeni normalse ve bir anda bozulmaya başlamış ise bu myomun belirtilerinden olabilmektedir. Bunun yanı sıra aniden başlayan kasık ağrısı ve durup dururken karın ağrıları çekilmesi de myom oluşumunu işaret edebilmektedir. Myom iyi huylu yani kanser olmayan kitleler olsalar da tedavi edilmediği müddetçe çok ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Myom tedavisi yapılmaması kısırlık ya da düşük yapma gibi sorunlara yol açabilecektir. Bu sebeple herhangi bir şikayet oluştuğunda göz ardı edilmemeli ve alanında uzman bir jinekoloğa muayene olunmalıdır. Bu sayede çok sayıda olabilen tümörler tespit edilecek ve myom tedavisi için adım atılacaktır.

Myom probleminin tedavisi nedir?

           Myom tedavisi genellikle cerrahidir. İlaçla yapılan tedavilerde mevcuttur. Fakat bu tedavide myomların yeniden büyüme ihtimali olduğunda genellikle cerrahi olan yöntemler tercih edilmekte ve myomlar rahim içerisinden çıkartılmaktadır.

Myom Tedavisi için sizi arıyalım formunu doldurunuz!

 

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website

hellobar
Sizi arayalım istermisiniz  ?
Beni Ara
SİZİ ARAYALIM
WhatsApp