Miyopi Tedavisi

Miyopi Tedavisi

Yaygın görme kusuru olan miyobun tamamen tedavisi “Lasik” yöntemiyle mümkün olabiliyor.Lasik dışındaki tedavilere tashih (düzeltme)demenin daha doğru olacaktır. Miyoplar gözlük veya kontakt lens gibi araçları kullandıklarından net görürler.

Çıkarınca bulanık görürler.Gözlük camları veya kontakt lensler, görüntünün sinir tabakası üzerine düşmesini sağlıyor. Böylelikle görüntü netleşmiş oluyor.

Hangi tedavi uygun olur? Miyop tedavisinde, gözlük kullanma veya operasyon tercihlerinin neye göre yapılmalıdır?

Düzeltilmemiş miyoplarda görme bozukluğu ileridir. Kişinin TV seyretmek, araçların plakalarını, işaret levhalarını okumak gibi günlük işlevlerini etkiler.

Basit (hafif) miyoplarda gözlükle mükemmel bir görme keskinliği elde edilir. Ancak gözlük kullananlardaki gözlük görme, kullanmayanlara oranla daha düşüktür. Bu nedenle hafif miyoplara ancak gerektiği anlarda gözlük kullanmaları, baş ağrısı yoksa yakın çalışmalarda kullanmamaları önerilir.

Orta derecede miyoplarda gözlüğü kullanmak, özellikle gençlerin okul başarıları ve sosyal hayatlarının gelişmesi yönünden önemlidir.

İleri miyoplarda sinir tabakasının yerinden ayrılma riski fazladır. Bunlarda körlüğe varacak değişiklikler olabileceğin den ağır yük taşımamaları, yüksekten hoplamamaları ve gözlerini darbeden korumaları gereklidir.

14 yaşlarına kadar gözlükle, 14-18 yaş arası gözlükle veya isterse kontakt
lensle düzeltme en uygun olanıdır. 18-20 yaşlarından sonra son 1 yılda miyobunda herhangi bir ilerleme olmayan hastalara,gözün ön saydam tabakası (kornea) uygun vakalara lazer yöntemleri uygulanabilir.


3 Comments

  • Rana nur **** says:

    gözümün biri digerinden küçük dr dedi gözünde bişey yok bazen agrı da oluyor ne yapabilirim

  • Lazer tedavisi yapılabilmesi için hastaların sağlaması gereken bazı koşullar varmış bunlar nelerdir acaba?

    • admin says:

      Lazerle miyopi tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için lütfen web sitemizde bulunan iletişim formu aracılığıyla bizimle iletişime geçiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>