Uluslararası Kalite standartlarında sağlık hizmeti veren Dora Hospital, konuklarına üst düzey sağlık hizmeti sunmak için İstanbul Fulya’da 2009 yılından itibaren hizmet vermektedir.
0850 460 32 32
info@dorahospital.com.tr

Bizden Haberler

dorahospital
dorahospital

Blog

mide küçültme ameliyatı

Mİde Küçültme Ameliyatı

Mİde Küçültme Ameliyatı
4 (80%) 15 votes

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezitenin yoğunluklu olarak görülmeye başlandığı dünyada, bunun önüne geçmek için çeşitli yöntemler geliştirilmeye başlanmıştır. Diyet, spor, yağ aldırma gibi genel geçer unsurların yanı sıra mide küçültme ameliyatı da son yılların sıklıkla talep edilen ve uygulanılan bir operasyon biçimi olarak yerini almıştır.

Temel ilkesi iştahın önüne geçmek olan mide küçültme ameliyatı belli başlı farklılıklar gözetmektedir. Uzmanlar, hastanın gerekli incelemesini ve muayenesini yaptıktan sonra hangi biçimin daha sağlıklı, güvenli ve işe yarar olacağına kanaat getirir. Konsültasyondan sonra hastaya randevu verilir ve belirlenen günde işlem gerçekleşir.

Mide Küçültme Ameliyatı Biçimleri Nelerdir?

           1- Mide bypass ameliyatı: Başta Avrupa ve Amerika olmak üzere dünya genelinde yaygın bir şekilde kullanılan mide küçültme ameliyatı biçimidir. Bu ameliyat biçiminde bilinmesi gereken ilk unsur, mideden ya da vücudun herhangi bir yerinden bir parça çıkarılmamasıdır. Midenin ağzının büzülmesi ile birlikte gıda alımının başka bir noktada, ince bağırsağın üzerindeki boşluğa aktarılmasıdır. Sonuç olarak bu ameliyat biçimindeki temel prensip, midenin tat alım yerini değiştirmektir. Daha geniş bir havzadan daha dar bir alana geçirilen bölge sonucunda, hasta daha az yemek yemeye ve iştah duymaya başlamaktadır.

           2- Mide kelepçesi ameliyatı: Sayılan mide küçültme ameliyatı biçimlerinden en çok tercih edilenidir. Bu noktada en garanti olarak görülen, buna oranla en fazla maddi işlem gerektiren mide kelepçesi neredeyse yüzde seksen, yüzde doksan hasta memnuniyeti sağlar. Burada midenin üst bölgesine silikon içerikli bir kelepçe geçirilir. Daha sonra müdahale talebi doğarsa bu kelepçe açılıp genişletilebilir ya da kapatılıp daraltılabilir. Mide kelepçesi 20 yıldır düzenli olarak kullanılmaktadır ve herhangi bir tıbbi yan etkisi bulunmamaktadır.

           3- Mide katlama ameliyatı: Gündeme gelen ve kliniklerde uzman doktorlar tarafından uygulanan tüm mide küçültme ameliyatı türleri arasında en ucuzu ve en az tercih edilenidir. Yüzdeye vurulduğu takdirde kesin sonuç alınmaktan uzaktır. Ancak yine de düşük maliyeti nedeniyle hala birçok hasta tarafından tercih edilmektedir. Burada midenin ön yüzü katlanır ve daha az besin alma kapasitesi oluşturulur.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Bu tür ameliyatla direkt iç organlarla ilgili olduğu için ciddi cerrahi müdahaleler gerektirir. Bu nedenle bıçak altına yatan hastalar ameliyat nihayete erdikten sonra birkaç gün boyunca hastanede gözetim altında tutulurlar. Burada hastanın tek yapması gereken şey dinlemek ve doktor tavsiyelerine uymak olacaktır. Ameliyatın maksimum etkilerinden çıkmak için hasta hareket ettirilir ve diğer her türden ameliyattan sonra yapılan her şey, standart biçimde bu ameliyattan çıkan hastalara da uygulanır.

Birkaç günlük gözetimden sonra hasta evinde de dikkat etmelidir. Birçok uzmanın belirttiğine göre hastanın 5 gün ile 7 gün arasında sıvı ağırlıklı olarak beslenmesi gelecek sağlığı açısından önemlidir. Bununla birlikte artık ameliyattan sonra mide küçüldüğü için hasta eskisi gibi iştahlı olmayacaktır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta hastanın ilk hafta çok fazla ev işine ve harekete tabi tutulmamasıdır. Vücut yeni küçük midesine alışana kadar fazla yorulmak, tansiyon ve genel sağlık ünitelerini olumsuz etkileyebilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Ameliyatın ön kabul safhasında, çeşitli muayeneler yapılır. Kan değerlerine bakılır. Bununla birlikte boy ve kitle endeksi dengesinin oranı son derece önemlidir. Boy ve kitle indeksi hesaplamalarında kilosu fazla ya da az çıkanlar herhangi bir tıbbi risk altına sokulmamak için bu ameliyattan muaf tutulabilir.

Mide küçültme ameliyatları son 20 yılda dünyanın her yerinde başarıyla uygulanmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı için sizi arıyalım formunu doldurunuz!

 

 

 

 

 

 

2 Comments
  • Meltem

    Mide kucultmedeki ameliyatta riskler nelerdir ve fiyat nedir ogrenebilirmiyim lutfen

    19 Ocak 2018 15:01
    reply
Post a Comment
Name
E-mail
Website

hellobar
Sizi arayalım istermisiniz  ?
Beni Ara
SİZİ ARAYALIM
WhatsApp