Mide Küçültme Ameliyatı

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite çağımızın problemi. Özellikle aşırı tüketilen gıdaların mide çapını zaman içerisinde büyütmesi sonucunda doyma hissinin daha zor oluşmasına neden olması sebebiyle, mide küçültme için cerrahi yöntemler geliştirilmiştir. Bazı vakalarda bu işlem zorunludur. Zira hasta zayıflasa dahi, mide kendiliğinden kısa sürede küçülmemekte, hem hastanın zayıflama süreci uzamakta, hem de, hastayı zorlamaktadır. Bu nedenle bazı vakalarda mide küçültme ameliyatı zorunlu hale gelmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Öncelikle bu ameliyatın söz konusu olabilmesi için hastaya Morbid Obezite teşhisi konulmuş olmalıdır. Vücut kitle endeksi hesabına göre konulacak bu teşhis, özellikle diyete uyamayan kişilerin gıda tüketimini zorunlu olarak azaltılmasını sağlayacak bir önlem olarak kullanılır.

Vücut kitle endeksi 35’in altında olan bireylere ameliyat yapmak yerine, öncelikle diyetle ve egzersizle çözüm bulma yolu tercih edilir. Her ne kadar sonuçları oldukça olumlu olsa da, Mide Küçültme Ameliyatı, cerrahi bir müdahaledir ve belli ölçekte risklere sahiptir. Gelişmiş tıbbi koşulların sağlanmış olması öncelikle şarttır.

Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılmaz?

Yukarıda değindiğimiz gibi, mide küçültme ameliyatı 1. Derece obezite problemi olanlara yapılmamaya çalışılır. Her ne kadar belirlenmiş kesin sınırları olmasa da, 20-55 yaş arası bireylere uygulanır. 20 yaşın altında gelişim devam ettiğinden uygulanması doğru değildir. Bunun yanında, ameliyat olmasında risk ihtiva eden sorunları olan hastalara, anestezi alamayacak durumda olan hastalara, Alkol kullananlara, ameliyat sonrası nekahat döneminde bakım konusunda sıkıntıları olanlara ve akut tedavi edilmekte olan psikiyatri hastalarına Mide Küçültme Ameliyatı yapılmamaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mide küçültme ameliyatları birden fazla yönteme sahiptir. Gastrik Plikasyon (Mide katlama) operasyonunda kesiksiz biçimde midenin bir kısmı katlanarak, dikilir veya medikal klipslerle sabitlenir. Herhangi bir kesik olmadığı için mide iyileşme sürecine ihtiyaç duyulmamaktadır. En çok kullanılan tekniklerden birisi budur. Bununla birlikte Mide tüpü ameliyatı, gastrik bypass gibi yöntemler de sıkça başvurulan yöntemlerdir.

Modern tıbbın gelişmesiyle birlikte, cerrahi teknikleri de ilerlemektedir. Laporoskopik cerrahi işlemlerinin daha yoğun kullanılması ile birlikte, kesiksiz ve iyileşme süreci çok daha hızlı olan bir cerrahi süreci ortaya çıkmaktadır.

 • İletişim numaranızı lütfen ülke kodunuz ile birlikte yazın!
  0
 • Adınız Soyadınız :*
  1
 • E- Mail Adresiniz :*
  2
 • Telefon Numaranız :*
  3
 • 4
 • Mesajınız;*something more
  5

Mide Küçültme Ameliyatı Hakkında Merak Ettikleriniz İçin Bizimle İletişime Geçin!