Uluslararası Kalite standartlarında sağlık hizmeti veren Dora Hospital, konuklarına üst düzey sağlık hizmeti sunmak için İstanbul Fulya’da 2009 yılından itibaren hizmet vermektedir.
0850 460 32 32
info@dorahospital.com.tr

Bizden Haberler

dorahospital
dorahospital

Blog

mide balonu

Mide Balonu

Mide Balonu
4.4 (87.37%) 19 votes

Mide Balonu

            Mide balonu, obezite tedavisinde kullanılan ve mide içine endoskopik yöntemle yerleştirilen ve içine bir sıvı doldurularak şişirilen bir balon sayesinde mide hacminin küçültülerek, gıda alımını azaltması esasına dayanan bir yöntemdir. Mide balonu yerleştirmek için kesinlikle cerrahi bir müdahale yapılmamaktadır.

Mide Balonu Nasıl Yapılır?

Anestezi altında uyutulan hastaya, endoskopik yöntemle, ağrısız ve acısız bir şekilde yerleştirilen ve daha sonra bir sıvı ile yaklaşık 700 cc doldurularak uygulanan bir yöntemdir. Mide balonu yöntemi uygulanmadan önce, endoskopi yöntemiyle hastanın yemek borusu, midesi ve on iki bağırsağı kontrol edilir. Herhangi bir sorun yoksa balon yerleştirilir.

Kimlere Uygulanır?

Obezitede geçici bir tedavi yöntemi olarak uygulanır. 6 aylık bir dönem için uygulanır ve hastanın kilo ile birlikte baş gösteren hastalıklarının tedavisinde etkilidir. Çok aşırı şişman hastalarda, ameliyat risklerini en aza indirmek için, ameliyat öncesi zayıflama tedavisi olarak uygulanır. Genellikle fazla kilosu olan ve hastalarda uygulanır. Mide balonu çıkarıldıktan sonra sıkı bir diyet ile tekrar kilo alınması önlenir.

Mide Balonu Takıldıktan Sonraki Beslenme

           Mide balonu uygulaması ile obezite hastalarının cerrahiye gerek duyulmadan diyet ile birlikte kilo vermesi için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Mide balonu çıkarıldıktan sonra sıkı bir diyet ile verilen kiloların tekrar alınması önlenmelidir. Mide balonu takıldıktan sonra ilk günlerde sıvı gıdaların tüketilmesine özen gösterilmelidir. İlk hafta besinler genellikle rondodan geçirilerek püre haline getirilmeli ve bu şekilde beslenmelidir. İlk haftadan sonra katı gıdaların tüketimine geçilebilir. Eğer kusma meydana gelirse, ilk günlerdeki gibi sıvı gıdalar tüketilmelidir. Mide balonu takılıyken hastaların dikkatli beslenmesi gereklidir. Yemekleri yavaş yemek ve porsiyonları küçültmek gerekir. Yavaş yemek yeme alışkanlığı kazanmak için yemek aralarında sıvı tüketilmeli ve yavaş yavaş yenmelidir. Ana öğünlerden en az iki saat sonra atıştırmalık ara öğünler tüketilebilir. Ayrıca tüketilen sıvılarda şeker olmamasına dikkat edilmelidir.

Yan Etkileri Nelerdir?

Mide balonu midedeki hacmi arttırdığı için, mide yanması gibi şikayetler oluşabilir. Bulantı, kusma görülebilir. Genelde bu tarz şikayetler bir iki haftada geçer ancak kusma geçmezse bir doktora başvurulmalıdır. Bazı hastalarda balonun sönmesi durumunda mide çıkışı tıkanabilir. Bu durum kusma ve bulantı yapabilir. Ayrıca sönmüş olan balon nadiren de olsa bağırsaklara doğru ilerleyerek burayı tıkayabilir. Bu durumlar oluştuğu zaman acilen hasta ameliyat edilmelidir. Nadiren mide ülserine sebebiyet vermektedir. Mide balonu mide içerisinde patlayabilir. Bu genellikle hayati bir durum değildir. Yalnızca patlayan balonun bağırsaklara doğru gidip orayı tıkaması hasta açısından risk oluşturur. Balon patladığı zaman içindeki mavi renkli sıvıdan dolayı, mavi idrar yapma durumu oluşur. Eğer hasta mavi idrar yapıyorsa acilen doktora danışmalıdır. Doktor patlamış olan balonu endoskopik yöntemle mideden çıkarır. Mide balonunun en çok görülen yan etkisi bulantı ve kusmadır. Bunun için ilaç tedavisi uygulanır. Ayrıca bazı durumlarda vücut balonu kabul etmez ve yan etkiler dayanılmayacak duruma gelebilir. Bu durumda mide balonu hastadan hemen çıkarılmalıdır.

Riski düşük olan, ameliyat gerektirmeyen bir yöntemdir. Uygulama yapıldıktan sonra hasta evine gönderilebilir. Balon çıkarıldıktan sonra tekrar kilo alma durumunda uygulama tekrar yapılabilir. Ameliyat yapılmadığından herhangi bir iz bırakmamaktadır.

6 aylık bir süreç için uygulanan mide balonu tedavisi ile hastalar 20-25 kilo arası kilo verebilirler. Ancak hastaların bu uygulamayla beraber egzersiz, düzenli beslenme ve diyet programlarıyla bu tedaviyi desteklemeleri gereklidir. Aksi takdirde balonun tek başına yaptığı kilo kaybı balon çıkarıldıktan sonra geri alınabilir.

Mide Balonu için sizi arıyalım formunu doldurunuz!

 

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website

hellobar
Sizi arayalım istermisiniz  ?
Beni Ara
SİZİ ARAYALIM
WhatsApp