Uluslararası Kalite standartlarında sağlık hizmeti veren Dora Hospital, konuklarına üst düzey sağlık hizmeti sunmak için İstanbul Fulya’da 2009 yılından itibaren hizmet vermektedir.
0850 460 32 32
info@dorahospital.com.tr

Bizden Haberler

dorahospital
dorahospital

Blog

meme kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri
5 (100%) 8 votes

Meme Kanseri

Göğüs Kanseri Nedir?

Her kanser, çoğalma yeteneğini kazanmış hücrelerin hızla ve düzensiz büyümesiyle karakterizedir. Bu hücreler, vücudun diğer bölgelerine yayılabilir habis tümörlerin (kanser) oluşumunu belirleyerek, çok agresif ve kontrol edilemez olma eğilimindedir. Kansere genelde neoplazma denir. Adından da anlaşılacağı üzere meme kanseri, loblardan oluşan göğüsleri etkilemektedir. Kadınlarda en yaygın görülen hastalıklardan biridir.

35 yaşından önce, meme kanseri nispeten nadir görülür ancak bu yaşın üstünde insidansı hızla ve aşamalı olarak artar. Göğüste bulunan tümörlerin tümünün malign olmadığını ve erkeklerde de görülebileceğini fakat çok daha küçük bir miktarda olduğunu hatırlamak önemlidir. Göğüste tespit edilen çoğu nodül iyi huyludur ancak bu sadece tıbbi muayene ile doğrulanabilir.

Erken teşhis ve tedavi edildiklerinde, yani göğüste bulunan kist, 1 santimetreden daha az olduğunda meme kanserini tedavi etme şansı % 95’e kadar ulaşır. Bu boyuttaki tümörler palpasyon ile tespit edilemeyecek kadar küçüktür, ancak mamografide görülürler. Bu nedenle, her kadının 40 yaşından itibaren her yıl mamografi çektirmesi doğru olandır.

Her kanser türünde olduğu gibi meme kanseri rahatsızlığının da genel olarak tek bir nedeni yoktur. Gelişimi, her kadın için değişiklik gösterebilir. Aile öyküsü meme kanseri için değiştirilemeyen önemli bir risk faktörüdür. 50 yaşından önce hastalığı bulunan birinci derece akrabaları olan kadınlar (anne ya da kız kardeşi) hastalığa karşı daha savunmasız olabilir.

Günümüze değin değiştirilebilen risk faktörleri, fazla kilolu ve sık sık ya da seyrek alkol alımı gibi yaşam tarzıyla ilgilidir. Bu nedenle bunları değiştirirseniz hastalığa yakalanma riski azalır. Bununla birlikte, sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, 40 yaşından itibaren yıllık mamografi içeren jinekoloğa düzenli ziyaretler, hiçbir zaman ekarte edilmemelidir.

Semptomlar

Göğüs kanserinin en yaygın semptomu yumru oluşumudur. Ağrısız, sert ve düzensiz olan nodüllerin habis olma riski daha yüksektir ancak yumuşak ve yuvarlak tümörler de vardır. Bu nedenle, doktora gitmek önemlidir.

Erken Teşhis

Meme kanseri ciddi bir hastalıktır, ancak tedavi edilebilir. Ne kadar erken algılanırsa, onu tedavi etmek o kadar kolay olur. Teşhis esnasında tümör 1 santimetreden daha az (erken aşamada) ise, iyileşme şansı % 95’e ulaşır.

Tümör ne kadar büyük olursa, hastalığı yenmek o kadar düşük olur. Bu nedenle, erken teşhis meme kanseri ile mücadelede önemli bir stratejidir. Erken tespit en iyi strateji ise, bu mücadeleden galip çıkan ana silah, 40 yaş ve üstü her kadın üzerinde yılda bir kez yapılan mamografidir. Bu dönemden itibaren hastalık riski önemli ölçüde artmaya başlar. Mamografi, göğüs kanserinin hala 1 santimetreden daha az olduğu durumlarda tanısı konabilen tek tanı testidir.

Göğüs kanserinin erken belirtileri, örneğin şeklin farklılığı veya memenin duyarlılığı gibi görünür değişikliklerle ilgilidir. Bu bulgular hem kadın hem de erkekte ortaya çıkabilir ve erkenden keşfedildiğinde iyileşme şansını artırabilir. Bu nedenle, meme kanseri belirtileri göz ardı edilmemesi gereken 12 unsur içerir:

– Göğüs boyutunda veya şeklindeki değişiklikler

– Göğüs derisinde kızarıklık, şişme, sıcaklık veya ağrı

– Göğüsteki nodül veya topak, her zaman mevcuttur ve boyutları küçülmez

– Koltuk altı ve kollarda şişme-

– İki göğüs arasındaki asimetri, birinin diğerinden daha büyük olması

– Göğsün bir bölümünün batması gibi bir oluk hissedilmesi

– Göğüs sertleşmesi (portakal kabuğuna benzer)

– Göğüs veya meme ucunun sıkça kaşınması

– Göğüs başlarının yakınında, kabuk veya yaralar oluşması

– Meme başlarında kanlaşma oluşması

– Kolayca gözlemlenen ve büyüyen damarlar

Göğüs Kanseriyle Mücadele

Meme kanseri farkındalık kampanyaları, erken teşhis için en iyi yol olduğu fikrini uzun zamandır sürdürüyor. Ancak zaman geçtikçe gelişen tıbbı metotlar bu hastalığa karşı ciddi bir engel oluşturabiliyor. Tümör palpe edilemeyecek kadar büyük olduğunda, artık erken evrede değildir ve iyileşme şansı daha düşüktür.

Göğüs kanseri vakaları dünya çapında artmaktadır ancak hastalığın neden olduğu ölüm sayıları söz konusu olduğunda eğilimler farklılık göstermektedir. Gelişmiş ülkelerde mortalite yavaş yavaş azalırken, gelişmekte olan ülkelerde kademeli bir artış söz konusudur.

Meme Kanseri için sizi arıyalım formunu doldurunuz!

 

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website

hellobar
Sizi arayalım istermisiniz  ?
Beni Ara
SİZİ ARAYALIM
WhatsApp