Uluslararası Kalite standartlarında sağlık hizmeti veren Dora Hospital, konuklarına üst düzey sağlık hizmeti sunmak için İstanbul Fulya’da 2009 yılından itibaren hizmet vermektedir.
0850 460 32 32
info@dorahospital.com.tr

Bizden Haberler

dorahospital
dorahospital

Blog

mammografi

Mammografi

Mammografi
5 (100%) 7 votes

Mammografi

Düşük doz X ışınları kullanılarak gerçekleştirilen görüntüleme işlemleri meme kontrollerinde faydalanılan en temel yöntemdir. Mammografi adı verilen uygulama özellikle 40+ kadınlar için her yıl yenilenmelidir. Memenin detaylı görüntüsü alabilen cihazlar eşliğinde yapılan uygulama biraz zahmetli olarak değerlendirilebilir.

Mammografi çekilmesinden asıl amaç, meme kanseri bulgusunun en erken aşamada teşhis edilebilmesidir. Meme kanserinin erken teşhisi hayat kurtaran bir şekilde tedavi edilebilir. Standart ve dijital mammografi uygulaması kullanılarak kadın sağlığı koruma altına alınabilir.

Çekim Öncesinden Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

           Mammografi çekimine giderken; göğüs bölgesine ve koltuk altına herhangi bir kozmetik ürünü sürülmemesi gerekir. Bu maddeler çekilen görüntülerde riskli sayılabilecek bulgular ortaya çıkarabilir. Kadınlarda en sık görülen kanser türü olarak dikkat çeken meme kanseri, 35 yaşın üzerindeki her kadının bu konuda duyarlı olmasını zorunlu hale getirmektedir. Elle yapılan muayenede hissedilemeyecek en ufak bir değişim  çekimlerde  hemen fark edilebilir olması 40 yaşına gelmiş her kadının herhangi bir şikayeti olmaması halinde bile çekim yaptırmasını zorunlu hale sokmaktadır.

Tarama ve Tanı Amaçlı Mammografi Nedir?

           Tarama amaçlı mammografi; herhangi bir şikâyeti olmayan kadınlar için uygulanan yöntem temel olarak erken tanı ve teşhis için kullanılır. Kontrol amaçlı çekimlerin düzenli olarak yapılması halinde erken tanı olasılığı da kolaylaşır. Her kadının 40 yaşından itibaren düzenli olarak mammografi çektirmesi ve kişisel risk faktörü taşıyanların işlemlere daha erken yaşlarda başlaması tavsiye edilir.

           Tanı amaçlı mammografi; memede şikâyeti bulunan kadınlarda yapılan çekimlere bu ad verilir. Uygulamada hedef, problemli olduğu düşünülen oluşum hakkında yeterli bilginin edinilmesidir.

Mammografi Nasıl Çekiliyor?

Mammografi görüntüsü elde etmek için her bir memenin ayrı ayrı görüntü dedektörüyle kompresyon plakası arasında hafifçe sıkıştırılması gerekir. Rutin  uygulamalarında memelerin önden ve yandan iki farklı poz görüntüsü çekilir. Çıkan sonuçları değerlendiren hekimin gerekli görmesi halinde farklı tetkiklerin yapılması da söz konusu olabilir.

Tam donanımlı bir meme muayenesinin ardından geçilen çekimler öncesinde hastanın geçmiş hikayesi ve ailedeki kanser vakaları da göz önünde bulundurulur. Çekim esnasında memeleri ilgili plakaların arasında sıkıştırmanın anlam ve önemi; memenin hareketini engelleyerek görüntü kalitesini artırmak olarak açıklanabilir. Memenin hacminin daraltıldığı sıkıştırma işlemi neticesinde kullanılan X ışınlarının da vücuda olan etkileri azaltılmış olur. Ağrıdan ziyade bir basınç hissinin yaşandığı  işlemlerinin ağrılı ve memeye zararlı olduğu iddiaları kesinlikle doğru değildir.

Her yıl rutin kontrollerini yaptıran kadınların evde de elle muayene konusunda yeterli donanıma sahip olması gereklidir. Kadınların elle yaptıkları meme muayenesinde cilt üzerinde yara, meme ucunda içeri kaçma, renk değişikliği, damarlarda belirginleşme ve kızarıklık olması halinde muayene zamanı beklenmeden bir hekime danışılması olası zaman kayıplarının önüne geçecektir.

Dijital Mammografinin Özellikleri Nelerdir?

Radyasyon oranını düşüren dijital çekim işlemleri meme kanserinin tanısında da en ufak detayları bile gözden kaçırmayarak kadın sağlığı konusunda bir devrin niteliği taşır. Bu yöntemle elde edilen görüntüler ekran üstüne de kaydedildiği için farklı tetkiklerin yapılmasına gerek duyulmaz. Çekimlerde aynı kalitenin elde edildiği gelişmiş dijital teknolojiler sayesinde kişiye özel arşiv de düzenlenebilir. Online ortamda farklı merkezlere gönderilebilen görüntüler teşhis konusunda değişik hekimlerin yorum yapmasına imkan tanır.

50 yaşından daha genç, menopoza girmemiş ya da yeni girmiş kadınlara önerilen dijital mammografi, değerlendirmeleri daha kolay ve garantili bir şekilde yapabildiği için tanı konusunda da avantajlar taşır. Meme protezi kullanan kadınlar için önerilen dijital sistemler sayesinde gereksiz işlemlerin de engellenmesi sağlanır.

Mammografi için sizi arıyalım formunu doldurunuz!

 

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website

hellobar
Sizi arayalım istermisiniz  ?
Beni Ara
SİZİ ARAYALIM
WhatsApp