Uluslararası Kalite standartlarında sağlık hizmeti veren Dora Hospital, konuklarına üst düzey sağlık hizmeti sunmak için İstanbul Fulya’da 2009 yılından itibaren hizmet vermektedir.
0850 460 32 32
info@dorahospital.com.tr

Bizden Haberler

dorahospital
dorahospital

Blog

liposuction

Liposuction

Liposuction
4.4 (88%) 15 votes

Liposuction

İçinde yaşadığımız dünyada obez ve obeziteye bağlı sağlık sorunları olan milyonlarca insan bulunmaktadır. Bununla birlikte çeşitli metabolizma ve beslenme bozuklukları da vücudun ihtiyacından çok daha fazla olan yağın vücutta birikmesine, hem sağlıkta hem de estetik görüntüde ciddi oranda bozulmalar meydana getirmektedir. Sağlık kuruluşlarının ve tıp dünyasının yaklaşık 20 yıl kadar önce liposuction adını verdiği ve Türkçe adı yağ aldırma olan bir dizi cerrahi işlemler baş gösterdi. 90 yıllarda başlanan bu işlemler teknolojinin ve tıbbın ilerlemesi ile birlikte çok daha modern ve kesin sonuç getiren bir raddeye vardı.

Yağ Aldırma İşlemi Nasıl Gerçekleşmektedir?

1- Kilo sorunu yaşayan erkek ve kadın bireylerin yağ aldırma istediği baş göstermiştir. Bunun için yağ aldırma ihtiyacı güdülen bölgeye küçük kesikler atılır. Oradan dirençli yağ tabakaları lokal anestezi uygulanarak yüzeye çıkarılır ve eritilir.

2- Dirençli yağların yüzeye çıkarılıp eritilmesinden sonra liposuction seviyesinde 2. aşama başlar. Eritilen yağlar güvenli ve sabit bir şekilde tutulup sıklıkla enjektör bazen tercihe ve uzmanın kullanım biçime uygun olarak ince kanüller vasıtası ile çekilir. Buna tıp liposuction tekniğinde vakumla yöntemi denmektedir.

3- Gelişen ve teknolojik buluşlardan faydalanan modern tıpta yağ aldırma hususunda da devrim ölçekli gelişimle yaşanmakta. Bunlardan biri de liposuction işleminin bazı kliniklerde uzmanlar tarafından lazer tekniği ile yapılmasıdır. Bu yöntemde kesici aletler ve enjektör gibi gereçler yoktur. Erimekte güçlük çekilen bölgelerin yağları lazer ışınları sayesinde 5- 10 dakikalık setler halinde eritilir. Diğer yönteme oranla daha hızlı bir gelişim gösterir ve daha pahalıdır.

4- LazerLipo tekniğinde ise yağ aldırma işlemi diğerlerinden çok farklı bir şekilde gerçekleştirilir. Bunda yağlar vakumlanma ya da lazer ışınıyla yakılma gibi daha gerilerde kalmış biçimlerde alınmaz. Buradaki tedavi yöntemi yağların böbrek ve karaciğerler aracılığıyla atılması prensibine dayanır. Yapılan müdahaleler cerrahi değil metaboliktir.

Yağ Aldırmak İçin Nerelere Gidilebilir?

Sıklıkla sorulan sorulardan biri şudur: Her hastanede liposuction işlemi gerçekleştiriliyor mu? Devlete bağlı hastanelerde böyle bir operasyon için ayrılmış özel bir alan bulunmamaktadır.

Tercihlerden biri özel hastanelerin ilgili bölümlerinden randevu alınarak yapılması olmaktadır. Bununla birlikte sadece yağ aldırma işlemleri üzerine kurulmuş özel klinikler mevcuttur. Alanında uzman doktorların, metabolizma üzerine doktoraları bulunan hekimlerin gözetimi altında yağ aldırmak birkaç seans sürebilmektedir.

Yağ Aldırmak İşe Yarıyor Mu?

Bir diğer sıkça sorulan soru da budur. Yağ aldırmak geçici vadede işe yaramaktadır. Ancak rahatsızlığın kaynağını çeken kişilerde daha sonra dikkat etmesi gereken belli başlı tıbbi ayrıntılar mevcuttur. Zira yağ hücreleri kendilerini çok çabuk yenilemektedir. Bununla birlikte vücut hafızası alınan yağların yerine yenilerini katmak için daha fazla depolama yapmaktadır.

Bu nedenle yağ aldırma işleminin tamamlanmasından sonra ilk 6 ay içinde özellikle beslenmeye dikkat edilmelidir. Kimi yağ aldırma işlemlerinden sonra söz konusu kişilerin daha fazla kiloya sahip oldukları gözlemlenmiştir. Birçok uzmanın ifadesine göre lipsuction işlemlerinden sonra da kişilerin kendi belirlediği bir diyeti uygulaması ya da bir diyetisyen ile çalışması çok daha makul sonuçlar doğurmaktadır.

Yağ Aldırmak Riskli Mi?

Alanında uzman hekimlerle çalışıldığı takdirde kişinin sağlığına doğrudan bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. En büyük risk, daha sonra yakılan yağların yerine yenilerinin eklenmesi ve yağlanmanın vücutta çok hızlı bir şekilde tekrar etmesi olmaktadır.

Yağ Aldırmak İçin Hangi Doktora Görünmeliyim?

Yağ aldırma işlemi alanında uzman olan plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. Bunun dışında başka alanda hekimlik yapan doktorlara bu işlemi yaptırmak daha sonra ciddi ve riskli sonuçlar doğurabilir.

Liposuction için sizi arıyalım formunu doldurunuz!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11 Comments
 • Gültekin cigdem

  Iyi Günler
  Almanyadan ariyorum. Göbek bölgesinde yag aldirmak istiyorum. Fiyatini soracakdim

  7 Kasım 2017 13:11
  reply
 • Serap

  İyi Aksamlar,

  Göbekten yağ aldırıp,popo`ya injekte edilebilirmi? Fiyati ne kadar olur acaba?

  17 Ocak 2018 23:01
  reply
 • Bedrettin kilinc

  Basenlerden yag aldirmak istiyorum

  25 Ocak 2018 23:01
  reply
 • Sebahat ceylan

  Merhaba bilgi icin beni arayabilirmisiniz

  9 Nisan 2018 23:04
  reply
 • tugba

  yag aldirmak istiyorum

  20 Nisan 2018 03:04
  reply
Post a Comment
Name
E-mail
Website

WhatsApp