Uluslararası Kalite standartlarında sağlık hizmeti veren Dora Hospital, konuklarına üst düzey sağlık hizmeti sunmak için İstanbul Fulya’da 2009 yılından itibaren hizmet vermektedir.
0850 460 32 32
info@dorahospital.com.tr

Bizden Haberler

dorahospital
dorahospital

Blog

kornea hastalıkları

Kornea Hastalıkları

Kornea Hastalıkları
5 (100%) 7 votes

Kornea Hastalıkları

Görme işlevinde büyük bir role sahip olan kornea, gözün en ön bölgesinde yer alır. Gözü dış etkenlerden korumakla birlikte, ışığı odaklama görevine sahiptir. Eğimli ve saydam bir tabakadır. Saydamlık, parlaklık, duyarlılık ve yaralanma gibi nedenler, kornanın hasar almasına sebep olabilmektedir. Bunun neticesinde de çeşitli kornea hastalıkları ortaya çıkar. Keratit, keratokonus, kuru göz sendromu, konjonktiva, kimyasal yanıklar, kornea enjeksiyonları, kornea opasiteleri ve kornea ödemi en sık görülen kornea hastalıkları arasında yer alırlar.

 Keratit ve Keratokonus Kornea Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

Keratit, korneanın iltihaplanmasına verilen isimdir. Bu problem meydana geldiğinde hemen bir doktora gidilip tedaviye başlanmamalıdır. Çünkü erken teşhis çok önemlidir. Tedavi gecikirse görme kayıpları meydana gelmeye başlar. Tedavi yöntemi olarak antibiyotik tedavisi uygulanır. Keratokonus ise astigmat ve ilerleyici miyop sonucu korneanın incelmesi ve sivrileşmesi ile ortaya çıkmaktadır. 20 ila 40 yaşlarında ilerleme meydana gelir. 40 yaşından sonra ilerleme durur. Işığa karşı hassasiyet, sürekli göz alerjisi ve kaşıntıları gibi sorunlar en büyük belirtileri arasındadır. Mutlaka tedavi edilmesi gereken kornea hastalıkları arasında yer alır. Kontakt lensler, kornea içi halkalar, korneal cross-linking ve kornea nakli keratokonus kornea hastalığı için uygulanan tedavi yöntemleridir.

Korneada Konjonktive ve Tedavisi

Tedavisi geciktirilmemesi gereken kornea hastalıkları arasında konjonktive de yer alır. Gözlerin beyaz kısımlarına ve göz kapaklarının iç kısmında yer alan ince ve şeffaf zara konjonktiva adı verilir. Bu zarın iltihaplanması sonucu konjonktivit hastalığı ortaya çıkar. Sulanma, aşırı çapaklanma, sabahları kirpiklerde kabuklaşma, göz ağrı ve kaşıntıları şeklinde kendini belli eder. Tedavi yöntemi olarak doktorun verdiği reçeteli göz damlaları kullanılır.

 Diğer Kornea Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

Kuru Göz Sendromu; Göz doktorlarına en çok danışılan kornea hastalıkları arasında kuru göz sendromu yer alır. Bulanık görme, gözde rahatsızlık hissi, gözyaşı yetersizliği ve dengesizliği olarak kendini gösterir. Gözyaşı bezlerinin olmaması, bez kanallarının tıkanması, kapak kenarında iltihaplanma, kontakt lens ya da A vitamini eksikliği sebebi ile oluşmaktadır. Doktorun yaptığı testler sonucunda ulaşılan kuru göz sendromunun nedenine bağlı olarak tedavi yöntemi uygulanır.

Kornea Enfeksiyonları; Korneada meydana gelen enfeksiyonların en sık nedeni olarak kontakt lens kullanımı görülmektedir. Uçuk virüsü bulunan kişilerde meydana gelen herpes keratit ve bitkisel yaralanmalar da başlıca sebepler arasındadır. Tüm bu sebepler mantar ketaritlerini oluşturur. Kırmızı göz ilk belirtileri arasındadır. Doktor kontrolüne kadar kontakt lens kullanımına ara verilmesi gerekir. Aksi durumda görme ve göz kaybı gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Görme kayıpları yaşamamak için erken tedavi çok önemlidir.

Kornea Opasiteleri; Kornea enfeksiyonları sonrasında oluşan skarlar, kornea opasitelerine sebep olabilmektedir. Bir başka nedeni de kalıtsal olmasıdır. Genellikle akraba evlilikleri sonucu meydana gelir. Kalıcı görme kaybı durumunda kornea nakli ile tedavi edilmektedir.

Korneada Ödem; Kornea dokusunun şeffaflığını sağlayan endotel hücreleri sayısının belirli bir değerin altına düşmesi sonucu bulanık görme ve korneada ödem meydana gelir. En büyük nedeni katarakt ameliyatıdır. Tecrübesiz ve yeteri kadar cerrahi kalite olmayan ortamlarda gerçekleştirilen katarakt ameliyatları bu duruma zemin hazırlar. Nadir olarak kalıtsal da olabilmektedir. Bu durum sonucu kalıcı korneal ödem oluşabilmektedir. Tedavi yöntemi olarak sadece kornea nakli uygulanmaktadır.

Kimyasal Yanıklar; Pek çok yüzey temizleyicileri ve kimyasallar gözün korneasında çok ciddi hasarlara sebep olurlar. Bu tür durumlarda göz bol su ile yıkanmalı ve bir göz kliniğine gidilmelidir. İlaç ve kök hücre nakli ile tedavisi yapılmaktadır. İleri derecelerde ise, kornea nakli uygulanmaktadır.

Kornea Hastalıkları için sizi arıyalım formunu doldurunuz!

 

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website

hellobar
Sizi arayalım istermisiniz  ?
Beni Ara
SİZİ ARAYALIM
WhatsApp