Klostrofobi

Klostrofobi, kişilerin küçük veya kapalı mekanlarda büyük korku yaşanan durumsal fobilerdir.

Spesifik fobiler grubunda yer alan bu fobi, halk içinde en çok toplu taşıma araçlarındaki sıkışıklıkta panikleyen veya asansöre binmeyen kişilerle tanınırlar. Çoğu klostrofobik kişiler aynı zamanda tünellerden, mağaralardan, madenlerden veya uçaklardan da korkabilirler. Bu tip yerlere girmek zorunda kaldıklarında buralarda sıkışıp kalacaklarını düşünürler veya kaçamayacaklarını gözlerinde canlandırıp buralardan uzak durmaya büyük çaba gösterirler. Araştırmacılar dünya üzerinde toplam nüfusun %4’ünün bu fobiye sahip olduklarını belirtmişlerdir.

Klastrofobi Belirtileri Nelerdir?

Psikolojik belirtiler:

  • Bir yerde sıkışıp kalmak veya canlı canlı gömülmek ile ilgili düşünceler veya zihinsel görüntüler
  • Ölüm düşünceleri
  • Bulunan ortamdan kaçma isteği
  • Gerçek ve gerçekdışı olanı ayırt edememe

Fiziksel/bedensel belirtiler:

  • Boğulma veya nefes alamama
  • Nefes nefese kalmak veya tıkanmak
  • Terleme, titreme veya bayılma
  • Mide bulantısı veya ağrıları

Klostrofobiye Neler Neden Olur?

Bilim adamlarına göre klastorfobik olan kişiler belirli özelliklere sahip olurlar. Örneğin kaygı bozukluklarına daha yatkın olan kişiler, veya daha kolay kaygılanan kişilerin klostrofobik olma ihtimalleri daha fazladır. Bunun yanı sıra panik atak yaşayan veya panik bozukluğa sahip kişilerin kapalı ve dar alanlardan korkma ihtimalleri daha fazladır. Klostrofobi bazen de çocuklukta oldukça kötü olaylar yaşamış insanlarda ortaya çıkabiliyor. Örneğin yanlışlıkla bir dolapta veya dar bir odada kapalı kalmış çocukların ilerleyen yaşta klostrofobiye sahip olmaları daha olasıdır.

Klostrofobim Varsa Ne Yapmalıyım?

Klostrofobisi olan kişiler için özellikle terapiye gitmek ürkütücü olabilir. Klostrofobinin ortadan kalkması için psikolojik olarak verilen çoğu desteklerin bu korkuyla yüzleşmesini içerir. Bu da, korkularıyla yüzleşmek istemeyen insanlar için daha korkunç olabilir. Fakat aile ve yakın arkadaşların desteği ve bir klinik psikolog yardımıyla bu korkuyu yenmek mümkün. Gerekli olduğu durumlarda klostrofobisi olan kişiler terapi seanslarına eşleri veya aile bireyleriyle de katılabilirler. Eğer klostrofobi hayatınızı olumsuz şekillerde etkiliyorsa lütfen bir uzmana başvurarak bu konuda destek alın.

Klostrofobi Hakkında Detaylı Bilgi ve Randevu için Bizimle İletişime Geçin!Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>