Kızlık Zarı Nedir?

 

Kızlık Zarı Nedir? Anatomik ve fizyolojik açıdan kızlık zarının bilinen bir işlevi yoktur. Genital sistem enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmesine karşın

ortada delik olan bir yapının nasıl olup da enfeksiyonlara karşı koruyucu olacağı tartışma konusu olduğundan bu görüş tam olarak geçerli değildir. Aslında enfeksiyonların bakire olanlarda daha ender oluşmasının nedeni bu kızların cinsel yolla bulaşan hastalıklara maruz kalmamış olmalarıdır. PID (pelvik enfeksiyon) ve vajinit gibi enfeksiyon hastalıkları aktif cinsel yaşam başladığında, önemli bir kısmı cinsel yolla bulaşan bakterilerle başlatılan enfeksiyonlardır.
 

Anatomik olarak kızlık zarı vajinanın hemen giriş kısmında yerleşmiş, en sık görülen şekliyle ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan ufak bir delik bulunan yarı esnek, ince bir yapıdır. Bazı kadınlarda bu yapı çok sert veya çok esnek olabilir. Bazı kadınlarda ortada bir yerine iki veya daha fazla sayıda delik bulunabilir. Ender durumlarda zarın ortasındaki delik o kadar büyüktür ki, muayenede neredeyse zar hiç yok sanılabilir. Bazı çok ender durumlarda ise zarda hiç delik yoktur (imperfore himen). Bu durumda adet kanaması genç kızlıkta görülen ilk kanamadan itibaren sürekli genital kanal içinde birikir ve her adet döneminde kız “adet olamamaktan, ancak aşırı ağrı duymaktan” yakınır. Kanama öyle ileri boyutlarda birikebilir ki, tüm rahim ve tüm vajina kanla dolmuş ve genç kızda halen ilk adet kanaması gerçekleşmemiş olabilir. Bu ciddi bir durumdur ve kadının genital sisteminin zarar görmemesi için ameliyatla kızlık zarına delik açılarak içerideki kanın boşalması sağlanmalıdır.

Kızlık zarının tamiri mümkündür ve tüm dünyada bunu uygulayan doktorlar ve uygulamayı talep eden kadınlar vardır. Bu tamirinKızlık Zarının Tamiri Defekt Yani YırtılmaOluşumunu İzleyen İlk 1 Hafta Çok Kolay Olurbaşarılı olup olmayacağının en önemli belirleyicisi yırtılmanın ne zaman olduğudur. Kısa zaman önce (günler önce) olan bir yırtılma kolaylıkla tamir edilebilir. Çok sayıda cinsel ilişkide bulunmuş, doğum yapmış kadınlarda ise kızlık zarının parçaları azalmış olduğundan tamiri çok zor olabilir.

 

Bu tip Hymenoplasty de Genellikle Fleb Yöntemi Kullanılır Bu Yöntemde Vagina Dokusundan Bir Parça Kesilir Ve Karşı Duvara Dikilir Suni Bir Zar Yaratılmış Olur Yapılacak işlem 30-45 dakika kadar sürer ve işlem yapılacak bölge uyuşturulur Hasta Hiçbir Ağrı Hissetmez Zarın yapısına göre dikim ilişkiden 3 gün önce yapılabileceği gibi yıllar önceden de dikilebilir, İki Aşamalı Bir İşlem Yapmak Gerekebilir.

 

Kızlık zarı defalarca dikilebilir. İşlem sırasında doktor sadece dikim yapacğı bölgeyi uyuşturmak için bir iğne yapacaktır . İşlem bittikten sonra evinize gidebilir işinize devam edebilirsiniz birkaç gün için doktorunuzun önerilerini dinlemeniz önemlidir , bunun dışında normal hayatınızı etkilemez dışarıdan anlaşılması mümkün değildir Kızlık zarının dikildiğini uzman doktorlar hariç kimse anlayamaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>