Kist Nedir?

Kadında hayatının bir döneminde yumurtalıklarında kist saptanabilir. Çoğu  zaman herhangi bir tedavi dahi gerektirmeyen bu lezyonlar büyük olasılıkla hiçbir belirti de vermezler.

Yumurtalık kistlerine üreme (doğurganlık) çağındaki kadınlarda sık rastlanır  ve bu kistlerin çoğu selim tabiatlı (iyi huylu), herhangi bir tedavi gerektirmeden kendiliğinden kaybolan oluşumlardır.Yumurtalık kisti oluştuğunda kadınlar hemen kist nedir, ve kist çeşitleri nelerdir gibi sorular ile zihinlerini kurcalamaya başlarlar

 

Yumurtalıkta Kist nasıl oluşur? Kist nedir? Yumurtalık Kist çeşitleri nelerdir?
Yumurtalıklar ergenlik öncesi dönemde herhangi bir hormonal salgı işlevi göstermezken, ergenlik döneminden itibaren çeşitli hormonlar üreterek kadının düzenli olarak adet kanaması görmesini sağlarlar. Yumurtalıkların temel görevi her ay, yapılarında yer alan bir yumurta hücresini olgunlaştırmak ve olgunlaşma gerçekleştikten sonra bu hücreyi yumurtlama adı verilen işlevle muhtemel bir döllenmenin gerçekleşeceği fallop tüpü içine vermektir.

 

Bu olgunlaşma sürecinde salgılanan östrojen hormonu rahim iç tabakasına geçerek buranın muhtemel bir gebeliğe hazır hale getirilmesini sağlar, yumurtlama sonrasında salgılanmaya başlanan progesteron hormonu ise bu bölgeyi gebeliğin oluşumu için en elverişli duruma getirir. Gebelik gerçekleşmediğinde yumurta hücresi  yok olur ve belli bir süre sonunda progesteron hormonu salgısının da durmasıyla rahim iç tabakası adet kanamasıyla dökülür. Adet kanamasının ilk
günü yukarıda anlatılan süreç tekrar başlar.

Her ay yumurtalıklardan birinde oluşan yumurta hücresi folikül adı verilen sıvı  dolu bir kesecik içindedir. Folükül adı verilen yapı yumurtlamaya kadar geçen süreçte yaklaşık 18-20 milimetre çapına ulaşır ve yükselen hormonların etkisiyle en zayıf noktasından genellikle adetin 14.günü çatlayarak yumurta hücresini serbest bırakır. Kesecik daha sonra corpus luteum (sarı cisim) adı  verilen yapıya dönüşerek progesteron hormonu salgılar.

Bazı durumlarda  foliküller çatlamadan gereğinden fazla büyüyerek bir kist izlenimi verirler.Yumurtalık kisti etrafı kist duvarı adı verilen ve etrafındaki dokulardan  farklı bir doku ile çevrili sıvı içeren kitlelerdir. Genellikle bir sonraki  adet kanamasının bitiminden sonra bakıldığında kist sanılan bu yapıların çoğunun kaybolduğu gözlenir.Yumurtalık kistlerinin bir kısmı fonksiyon bozukluğu yaratarak belirti verirken çok büyük bir bölümü ne fonksiyonlarda bir kayba neden olur ne de uzunca bir süre belirti verir.

Yumurtalık kistlerinin belirtileri nelerdir? Yumurtalık kistleri sıklıkla iyi huyludur.Yumurtalık kisti büyük çoğunluğu kadında hiçbir belirti vermez ve başka bir nedenle yapılan jinekolojik muayene esnasında tesadüfen saptanır.

Belirti verdiklerinde ise en sık görülenler şikayetler nelerdir?

  • Kasıklarda veya kasıklardan birinde ağrı
  • Karnın alt kısmında dolgunluk ve basınç hissi
  • İlişki esnasında ağrı , disparoni
  • Adet düzensizliği veya adetlerin olağandan daha ağrılı olması, adet görememe,adet gecikmesi
  • Çok büyük boyutlu kistlerde karında şişme veya ele kitle gelmesi,karın ağrısı
  • Göğüslerde dolgunluk, mastodini
  • Mesaneye baskı ile sık idrara çıkma,bağırsaklara baskı ile kabızlık,dışkılama esnası ağrı
  • Bazen iştahsızlık,bulantı, kilo kaybı gibi sindirim yakınmaları
  • Kist torsiyonu (boğulması) belirtileri
  • Kist yırtılması (patlaması) belirtileridir.

Kist torsiyonu nedir?
Torsiyon ya da boğulma, bir kitlenin yerçekimi ve maruz kaldığı hareket ortamının etkisiyle kendi etrafında dönerek kendi damar dolaşımını tıkamasına
verilen isimdir.

Damar dolaşımı tıkandığında kitlenin beslenmesi bozulacağından kitlede dejenerasyon yani bozulma başlar. Bu bozulma şiddetli ağrı nedeni olabileceğinden karın ağrısı yaratabilecek diğer nedenlerin (apandisit gibi) araştırılması amacıyla ameliyat gerektirebilen bir durumdur. Boğulma sonucunda yumurtalık dokusunun da dolaşımı bozulduğundan yumurtalık dokusu işlevlerini kalıcı olarak kaybedebilir.
 

Kistin patlaması veya kistin yırtılması ne demektir? Bu şekilde yumurtalık kisti yayılır mı?
Yumurtalık kistleri büyüdükçe içlerindeki sıvının basıncı da artar. Her ne kadar basınç artmasına paralel olarak kistin duvar kalınlığı da artsa büyük kistler cinsel ilişki, egzersiz ve diğer bedeni zorlayan durumlarda yırtılabilirler. Bu yırtılma genellikle  kısa süren batıcı bir ağrı şeklinde belirti verir ve başka bir soruna yol açmaz. Ancak yırtılma esnasında kisti  besleyen büyük bir kan damarı da yırtıldığında iç kanama olabileceğinden, böyle durumlarda da ameliyat gerekebilir.Kist varlığında hemen bir jinekoloğa başvurmak gerekir, kist nedir ve kist çeşitleri sorgulanmalı kistin incelenmesi ve tedavisi yapılmalıdır.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>