Kireçlenme ve Tedavisi

Kireçlenme Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Artroz gençlere nazaran yaşlılarda daha fazla görülen eklem hareketlerini zorlaştıran ağrılı bir hastalıktır. Eklem bölgesinde kemik yapıların birleştiği kısımda yapısal hareketi sağlayan eklem sıvılarının çekilmesi, eklem yüzeylerinin hasara uğraması ve düzgünsüzlük kazanması sonucu oluşur. Kıkırdak yapıda gerçeklesen bu hasar yaşlı ve gençlerde aynı boyutlarda ve aynı acılarda seyreden durumdur. Erkeklere göre kadınlarda daha sık görülmektedir.

Kolesterol, yaşlanma, damar hastalıkları,böbrek hastalıkları, metabolizma bozuklukları hastalığın ortaya çıkmasının tetikleyen etmenlerdir. Hastalığın temelini ise,kıkırdakların kalıtsal yapısındaki bozukluklar, kol bacak kaslarına göre orantısız vücut ölçülerine(şişmanlık) sahip olması bu durum neticesinde eklemlere aşırı yük binmesiyle dokunun hasar görmesi, travma durumları ve eklemlere fazla yüklenilerek yapılan sürekli işler kireçlenmeye sebep olmaktadır.

Artroz olan kişi rahatsızlığı hemen fark edebilir, fakat yinede klinik testler ve röntgenlerle hastalığın ve hasarın boyutu incelenmeli bunu göre tedavi yöntemleri seçilmeli, hafif egzersiz, eklemdeki yükü azaltmak için kilo verme, iş hafifletme gibi yöntemler ile acıyı azalatmak içinde ağrı kesiciler kullanılması önerilmektedir.

Kireçlenme Tedavisi Yöntemleri;

  1. İlaç tedavisi
  2. Egzersiz
  3. Eklem sıvı takviyesi
  4. Kıkırdak onarıcı PRP (Kök Hücre)
  5. Artroskopi ile hasarlı dokuların temizliği
  6. Diz protezi

Kireçlenme ileri düzeylere ulaşmışsa ameliyat yapılması gerekmektedir. Ameliyatta belden aşağısı uyuşturularak diz protezi takılır. Ameliyat sonrasında hastaların çoğu operasyondan memnun kalmakta ve bu tedaviyi önermektedirler.

Kireçlenme Tedavisi Hakkında Detaylı Bilgi ve Randevu için Lütfen Bizimle İletişime Geçin!Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>