Uluslararası Kalite standartlarında sağlık hizmeti veren Dora Hospital, konuklarına üst düzey sağlık hizmeti sunmak için İstanbul Fulya’da 2009 yılından itibaren hizmet vermektedir.
0850 460 32 32
info@dorahospital.com.tr

Bizden Haberler

dorahospital
dorahospital

Blog

Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling
5 (100%) 7 votes

Kimyasal Peeling

Yüzde oluşan akne, siyah nokta, çizgi ve kırışıklık gibi temel problemlerin seanslar aracılığıyla temizlenme ve ortadan kaldırılma işlemlerine kimyasal peeling denmektedir. Mutlak surette uzman kontrolünde ve denetiminde yaptırılmalı; öncesinde ve sonrasında önerilen her uygulamaya harfi harfine uyulmalıdır.

Kimyasal Peeling Öncesi Ön Hazırlık Gerekli Midir?

Doktor ya da estetisyen ile görüşüldükten sonra onların da size söyleyeceği belli başlı detayları tatbik etmek gerekmektedir. İlk senasın başlamasına günler kala yüz bölgesi besleyici kremlerle temizlenmeli ve kimyasal peeling seanslarının ilk aşamasına hazırlıklı hale getirilmelidir.

Kimyasal Peeling Öncesi Yapılanlar

Seanslarda özel kimyasal maddeler kullanılacağı için hastanın saçlarına özel bir koruyucu bant geçirilir. Bununla birlikte işlemi gerçekleştirecek olan uzmanın ellerinde de mutlaka eldiven bulunur. Cildi kimyasal peeling seansında hazırlamak için yüz ılık suyla yıkanmakta; akabinde de özel solüsyonlar kullanılmaktadır. Böylece kullanılacak kimyasal solüsyonların zararları en aza indirgenip en yararlı şekilde onlardan faydalanması sağlanır.

Daha sonra cildin kuru kalması için özel kurulama bantlarla cilt temizlenir ve kuru hale getirilir. Tercihe göre değişmek ile birlikte genelde vazelin ya da vazelin muadili krem kullanılır. Bu işlemlerden sonra kimyasal peeling seansına başlanabilir.

Kimyasal Peeling Nasıl Uygulanmaktadır?

Tamamen yüz bölgesine uygulanmaktadır. Bununla birlikte yüzde belli başlı hassas bölgeler vardır. Bu hassas bölgelere uygulanamadığı gibi oraları koruyucu ekstra kremler sürülür. Gözlerin kenarları ve burnun çevresi kimyasal peelinge tabi tutulamaz.

           Kimyasal peeling işlemine her zaman için alından başlanır. Bunun yanı sıra dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta yüzün her tarafına eşit solüsyon uygulaması yapılması gerektiğidir. Ancak belli başlı bölgelerde daha fazla sivilce, siyah nokta ve kırışıklık benzeri sorunlar varsa oraya daha fazla kimyasal sürülebilir.

Kimyasal Peeling Dozları Nelerdir?

Seanslara başlamadan önce tespit ve dahil edilen bölgeler mevcuttur. Buna göre nerede daha fazla işlem yapılması gerekiyorsa orası araştırılır ve not alınır. Dozlar da bu şekilde ortaya konmaktadır. Kiminin yüzünde ufak birkaç siyah nokta var ise ona göre yüzeysel peeling işlemi uygulanır.

Orta peeling işlemi en fazla tercih ve talep edilen peeling seçeneğidir. Sivilceler, akneler, siyah noktalar ve yüz bölgesinde oluşmuş siğiller orta peeling işlemi ile temizlenir. Ancak yüz bölgesinde derin oyuklar ve inatçı lekeler varsa derin peeling uygulanmaktadır.

Dozlara göre  seans sayılarında da farklılıklar mevcuttur. Yüzeysel peeling 1 -3, orta peeling 5- 7, derin peeling 10 seans kadar olabilmektedir.

Kimyasal Peeling Yüzden Nasıl Temizlenir?

Solüsyonlar ve antioksidanlar yüksek miktarda kimyasal içerdikleri için işlem sonrası temizlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yüzde yanmalar ve aşırı derecede kızarıklar meydana gelmektedir.

Genelde sprey yollu temizleyiciler ile yüz bölgesi kimyasallardan arındırılır. Bu temizleme işlemi sırasında gözler ve ağız mutlak surette kapalı kalmalıdır. Ciltte kimyasal kalmayıncaya kadar yüz özel spreyler ve bezlerle temizlenir. Yüzde köpürme olmadığı takdirde hiç kimyasal madde kalmamış demektir. Son olarak besleyici kremlerle işlem tamamlanır.

Kimyasal Peeling İşleminden Sonra Evde Yapılacaklar

Yüz ilk 3 gün sadece su ile temizlenmeli ve yıkanmalıdır. Sabun ve şampuan gibi içinde kimyasal maddelerin bulunduğu ev temizleyicileri yüz ile temas ettirilmemelidir.

Doktorun size önerdiği ya da reçete olarak yazdığı A vitamini içerikli kremler aksatılmadan kullanılmalıdır. Yüzeysel ve orta peeling işlemlerinde sadece krem kullanılabilir. Ancak derin peeling işlemlerinden sonra 1 hafta sosyal hayat yoktur. Güneş koruyucu krem kullanılmalıdır ve mümkün mertebe dışarıdaki hava ve güneş ile temas edilmemelidir.

Kimyasal Peeling için sizi arıyalım formunu doldurunuz!

 

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website

hellobar
Sizi arayalım istermisiniz  ?
Beni Ara
SİZİ ARAYALIM
WhatsApp