Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği

Kulak, işitme organıdır, sesleri algılamamızı sağlar. Çevremiz ile etkileşimimizin ve iletişimimizin bir parçasıdır. Kulak, iç kulak, orta kulak ve dış kulak olmak üzere 3 ana kısımdan oluşur. Kulak kepçesi, dış kulağı oluşturur, gelen sesleri toplayarak orta kulağa geçmesini sağlar. Orta kulak, gelen ses titreşimlerini iç kulağa iletir. İç kulak ise ses titreşimlerini sinirlerin iletebileceği sinyallere dönüştürerek beyine aktarımını sağlar. Bu mekanizma ile sesleri algılarız. Kulak kepçesinin işitme açısından açısından bir önemi yoktur, ancak seslerin geliş yönünü anlamamızı sağlar. Fonksiyonel açıdan hayatımızı değiştirecek kadar önemi olan kulak, kulak estetiği ve bulunduğu konum açısından da insanın dış görünümünü etkileyen, estetik olarak da yüksek değeri olan bir organdır. Kulaklarda hiç kulak gelişmemesinden, çok değişik şekil bozukluklarına kadar geniş bir yelpaze içinde farklı kulak deformiteleri görülebilir. Bunlar içinde en çok görülen ve estetik cerrahide en çok ameliyatı yapılan kulak estetiği problemi, kepçe kulak, diğer bir deyişle yelken kulak deformitesidir

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak deformetesinde sorun, kulağın baş ile yaptığı açının normalden daha geniş olmasıdır. Kepçe kulak probleminde kulaklar normale oranla öne doğru daha açık dururlar. Kepçe kulak problemi, halk arasında, çocuğun anne karnındaki bozuk duruşu ya da uyku esnasındaki yanlış yatışından dolayı olduğu düşünülse de pek gerçeği yansıtmaz. Diğer taraftan kulak kepçesi içindeki kıkırdak kıvrımlarının belirgin olmaması, kulak kepçesinin iç yüzeyinin kıvrımsız, bir bakıma kaşık gibi görünmesine de yol açarak kulak estetiği açısından hoş olmayan bir görünüm oluşturur.

Kepçe Kulak Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

Kulak şekli, bebeklik döneminden itibaren gelişmeye başlar ve 5–6 yaşına kadar gelişimi tamamlanır. Bu yaşlardan itibaren çocuklar okula başlamasıyla birlikte sosyal bir hayatın da içine girmiş olurlar. Yeni bir ortamda, yeni bir arkadaş çevresi edindikleri için ilişki içinde oldukları insanlar da artar. Kepçe kulak problemi olan çocuklar, girdikleri yeni çevrede, arkadaşlarının kepçe kulaklarıyla ilgili eleştirilerinden, kendisiyle alay edilmesinden, kepçe kulaklarını konu alan esprilerin yapılmasından ruhsal olarak etkilenirler. Hatta bu etkilenme sonucunda ilerki yıllarda erkeklerde saçları kısa kestirememe, kadınlarda saçlarını hep açık bırakıp toplamama şeklinde estetik kaygılar ve aşağılık kompleksi gelişebilir.

Benzer şekilde ruhsal problemlerin yaşanmaması için, kepçe kulak estetiği ameliyatı en uygun çözümdür. Kepçe kulak tedavisi için en uygun zaman, hemen okul çağı öncesidir. Ancak bu dönemde yapılacak ameliyatlar, anne baba kararını gerektirir.Pek çok anne baba da çocuklarının kepçe kulak problemini göz ardı eder, hatta bir problem olarak da görmezler, dolayısıyla ameliyat ile kepçe kulak düzeltme konusunu düşünmezler. Bu nedenle kepçe kulak problemi olup da çocukluk döneminde kepçe kulak tedavisi edilmemiş birçok kişi vardır. Kepçe kulak ameliyatı için her ne kadar ruhsal gelişimin etkilenmemesi için en uygun ameliyat zamanı çocukluk dönemidir desek de, bu dönemde tedavi edilmemiş kişiler, daha sonra da her yaşta ameliyat edilebilir

Kepçe Kulak Operasyonu

Kepçe kulak ameliyatı diğer bir deyişle otoplasti ameliyatı, çocukluk çağındaki kişilerde genel anestezi altında yapılır. Daha ilerki yaşlarda genel anestezi verilmeden, sadece kulak uyuşturularak lokal anestezi yöntemiyle de yapılabilir. Kepçe kulak estetiği ameliyatı için çocuklarda genel anestezinin tercih edilmesinin nedeni, ameliyat sırasında çocuğun huzursuz olabileceği ve sakin durmayabileceği nedeniyle cerrahın rahat çalışabilmesinin zorluğudur. Estetik kulak ameliyatı, kulak kepçesinin arka yüzünden yapılır. Bu yüzden, iz kalma ve izin görünme olasılığı en düşük olan ameliyatlardandır. Kepçe kulak ameliyatı, her bir kulak için yaklaşık yarım saat sürer. Kepçe kulak estetiği ameliyatında, kulak kıkırdaklarının olması gereken kıvrım hatları inceltilerek ya da zayıflatılarak kıvrılması kolay hale getirilir, kıkırdaklara uygulanan kalıcı iç dikişler ile kıkırdak kıvrımları oluşturularak yeniden şekillendirilir ve yine iç dikişler ile kulak kepçesi arkaya doğru yatırılır.

Ben, kepçe kulak ameliyatı sırasında kalıcı iç dikişler ile kıkırdağı şekillendirdikten sonra derideki kesi yerini kapatmak için kendi kendine eriyen dikişler kullanıyorum, böylece dikiş alma zahmeti ve stresinden kurtulmuş oluyorsunuz. Kepçe kulak estetiği ameliyatını erişkin bir kişiye lokal anestezi altında uyguladığımda, kulağınıza vermiş olduğum yeni şekli aynadan bakarak kontrol etmenizi sağlıyorum, bu sayede sizin yönlendirmenize göre istediğiniz şekli elde etmenin de bir bakıma garantisi oluyor. Kepçe kulak operasyonu lokal anestezi ile yapılmış ise operasyonun bitiminden hemen sonra evinize dönebilirsiniz. Uyuşturucu ilacın etkisi yaklaşık 3–4 saat sürer, etkisi geçmeye başladığında hafif bir ağrı hissedilir. Bu ağrı günlük hayatı etkileyecek düzeyde olmaz ve uygun ağrı kesici ilaçlar ile rahatlığınız sağlanır. Kepçe kulak estetiği ameliyatı bittiğinde kulaklar bandaj ile sarılır. Bu bandaj, 3 gün sarılı kalır. 3 gün sonraki kontrol sırasında bandajlar açılır. Bandajlar açıldıktan sonra aynı gün banyo yapabilirsiniz. Her ameliyatta olduğu gibi kepçe kulak estetiği ameliyatı sonrasında da kulaklarda morarma ve şişme olacaktır ve bunlar da yaklaşık bir hafta içinde azalarak kaybolur.

Kepçe kulak estetiği sonrası 3 ay boyunca kulağı çekme, öne doğru kıvırma ve katlama gibi hareketlerden korumak gerekir. Bu hareketler, kepçe kulak ameliyatı sırasında kulak kıkırdağına konan iç dikişlerin yırtılmasına yol açabilir. İç dikişler açılır ya da yırtılırsa, kulak eski haline tekrar döner. Bu durum, sağlığınıza bir zarar vermez, ancak düzeltmek için yeniden ameliyat etmek gerekir. Estetik kepçe kulak ameliyatı sırasında kulak kıkırdaklarına konan kalıcı iç dikişler kıkırdaklara verilen şeklin o şekilde kalmasını sağlar ve 3 ay içinde o şekilde kaynamış hale gelir. 3 aydan sonra kulağa uygulanacak ters hareketlerin de artık bir zararı olmaz. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatı sonrası 3 ay boyunca kulağın korunmasına dikkat etmeniz gerekir. Kepçe kulak ameliyatı sonrası kulakların alacağı şekil açısından uygulanan cerrahi tekniğin etkisi kadar kulakların korunmasının da önemi vardır. Tekniği doğru bir şekilde uygulanarak yapılan bir ameliyatın arkasından kulakların dikkatlice korunmasıyla alınacak sonuçlar son derece memnuniyet vericidir.

Kepçe kulak estetiği operasyonu sadece dış kulak kısmını ilgilendirdiğinden işitme ile ilgili bir problem yaratmaz. Kepçe kulak estetiği operasyonu kolay uygulanabilirliği, görünen bir iz bırakmayışı ve operasyon sonrasında hemen ve dikkat çekici şekilde sonuç vermesinden dolayı hızlı bir psikolojik düzelme sağlayan, sonuçları da son derece yüz güldürücü operasyonlardır.


18 Comments

 • Ramazan **** says:

  Kulaklarim kepce ve rahatsiz edici ameliyat sonrasi iz kaliyormu ve ne kadar zamanda iyilesiyor

 • eren **** says:

  iple kepçe kulak ameliyatları her kulak için geçerlimi. fiyatı nedir

 • Gönül **** says:

  Merhaba adım Gönül Düzgün 25 yaşındayım Almanyada yaşıyorum. Kepce kulağım var ve kulak kenarları kıtırağım dışa dogru. Size resım de gönderebilirim isterseniz. Ben kulak estetiğinin bana ne kadara malum olacağını ögrenmek istiyorum eğer mümkünse? Auğustos ayında Istanbulda bulunacağım ve o sırada ameliyat olmayı düşünüyorum.
  Teşekkürler.
  Saygılarımla
  Gönül ****

 • ahmet **** says:

  Ne kadara mal oluyo?

 • Koray **** says:

  Merhaba iki kulağım kepçe ve sağ kulağım bir kaç sene önce güreşçi kulağı gibi sismeye başladı hiç güreş yapmadığım halde soru o şişme problemi aynı anda kepçe pr8blemiyle birlikte operativ olarak çözülür . Ve fiyatı kaç euro tutarında ve Almanya subeniz varmi

 • Anais **** says:

  Merhaba Ben Fransada yasiyorum 24 yasindayim Kulak Estetiginin fiyatini ögrenmek istiyorum kendim için, bide kuçuk erkek kardesim var 10 yasinda çoçuklar içinde fiyat aynimidir ?

 • neses **** says:

  19 Yaşındayım kulagım 7 cm falan ve öne dogru kepçe Burnumda büyük :( Amaliyat fiyatı ne kadar şimdiden teşekürler :s

 • Melis **** says:

  Almanyada yasiyorum . Kulaklarim kepce ameliyat ettirmek istiyorum . Eylül de istanbul dayim . Fiyatini ögrenebilirmiyim ?

 • deniz **** says:

  burunumu ve sol kulagim bir tanesi kepce kulak ameliyat ettirmek istiyorum fiyatlarinizi ögrene bilirmiyim ben yurtdisinda yasiyorum ve randevü almam( Termin )ne kadar sürüyor konusma ve ameliyat arasindaki gün kac gün süre bilir ben calisan bir bayan oldugum icin bu benim icin cok önemli simdiden tsk ederim

 • betul **** says:

  Merhaba,
  Ben kulak estetigi hakkinda bilgilendirilmek istiyorum. Fiyat olarak nekadar tutar benim icin?

  Simdiden teşekkürler

 • Nazende **** says:

  merhaba iyi günler,
  kullaklarimin ikiside dis kikirdaklari kivrilmamis. o yüzden acik ve kepce gibi duruyorlar. Bu yüzden kullak estetigini yaptirmak istiyorum. Bana fiyat ve prosedur bilgilerini iletirmisiniz? (Randevu, konklama, amiliyat süresi, gereken ön bilgileri, …)

 • Yaşar says:

  Merhaba kulak kepçelik estetiginin fiyatı nekadar öğrenebilirmiyim ?

 • sab says:

  Merhaba
  Ben Fransa’dan yazıyorum
  Her kulağa geçerli mi? Fotoğrafa ileteceğim bilirim.
  Fiyat veya fiyatlarınızı öğrenebilirmiyim ?
  İyi günler dilerim

 • sab says:

  merhaba iyi gunler,
  ben fransa’dan yaziyorum ve kulak ameliyati olmak istiyorum.
  fiyatlariniz ne civarda acaba?
  tesekkurler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>