Kendinizi Test Edin!

BESLENME DURUMU FARKINDALIĞI TESTİ- Sağlıklı Beslenip beslenmediğinizi mi merak ediyorsunuz? O halde aşağıdaki soruları yanıtlayın ve kendinizi test edin.

Aşağıda sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmada dikkat edilecek noktaları sizler için sıraladım.

1Aşırı besin tüketiminden uzak durulmalıdır.

EVET; UYGULUYORUM. HAYIR; UYGULAMIYORUM

Öneri: Tabağınıza yeterli miktarda yiyecek koyarak tüketeceğiniz porsiyon miktarınıza dikkat edin. Tabağınızdaki yemeği bitirmeye çalışmayın; eğer doyduysanız kalan miktarı tabağınızda bırakın.

2Öğün atlamamaya dikkat edilmelidir.

EVET; UYGULUYORUM. HAYIR; UYGULAMIYORUM

Öneri: Sağlıklı Beslenme için; günde 3 ana öğün (kahvaltı, öğle ve akşam) ve 2–3-4 ara öğün tüketilmelidir.Atlanan öğün, kişinin kan şekeri regülâsyonunda düzensizliğe ve çabuk acıkmasına neden olur ve kişi, bir sonraki öğünde daha çok besin tüketir. Bunun sonucunda ise vücuda fazladan enerji alınmış olur; kilo alımları meydana gelebilir. Bu yüzden öğünler atlanmamalıdır.

3Tüketilen yağın miktarına ve cinsine dikkat edilmelidir!

 EVET; UYGULUYORUM. HAYIR; UYGULAMIYORUM

Günlük enerjiye yağın katkısı %25–30 arasında olmalıdır. Tüketilen yağın ortalama üçte biri doymuş, üçte biri tekli doymamış, kalan üçte biri de çoklu doymamış yağ asitlerinden oluşmalıdır.

4Günlük beslenmede besinlerle posa alımı arttırılmalıdır.

EVET; UYGULUYORUM. HAYIR; UYGULAMIYORUM

Öneri: Posanın sağlık üzerindeki olumlu etkilerinden mümkün olduğunca faydalanın (Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olması, kansere karşı koruyucu olması, tokluk süresinin uzatmasını sağlaması gibi)

5İdeal kilo yaşam boyu korunmalıdır.

EVET; UYGULUYORUM. HAYIR; UYGULAMIYORUM

Öneri: Boy, yaş, fiziksel aktivite durumu gibi kriterler göz önüne alınarak belirlenen beden ağırlığını korunmak çok önemlidir. Zayıflamak için uygulanan dönemsel diyetlerden uzak durun. Diyetisyen görüşmeleriniz sonrasında zaten kazanılmış olan sağlıklı beslenme alışkanlığı, kilo kontrolünüzde yeterli olacaktır.

6Besinler yavaş ve iyi çiğneyerek tüketilmelidir.

EVET; UYGULUYORUM.HAYIR; UYGULAMIYORUM

Öneri: Tokluk, yemek yendikten 20 dakika sonra hissedilmeye başlanır. Bu yüzden yavaş yemek yemeye özen gösterin. Yemekte lokmalar arasında çatalı, kaşığı masaya bırakmak duraksamak bakımından faydalı olacaktır. Besinleri iyi çiğnediğiniz takdirde sindirim sistemi açısından da olumlu bir yaklaşımda bulunmuş olacaksınız.

7Tüketilen yiyecek ve içeceklerin güvenilirliğinden emin olunmalıdır.

EVET; UYGULUYORUM. HAYIR; UYGULAMIYORUM

Öneri: Besinleri güvendiğiniz yerlerden temin edin. Güvenle aldığınız besinlerin saklama, hazırlama, pişirme aşamalarında hijyene (temizliğe) önem verin. Diyetisyeniniz ayrıntılı önerilerde bulunacaktır. .

8Tek yönlü beslenmeden sakınılmalıdır, çeşit sağlanmalıdır.

EVET; UYGULUYORUM. HAYIR; UYGULAMIYORUM

Öneri: Tükettiğiniz her bir öğünde 4 ana besin grubunu da bulundurmaya çalışın. Bunlar: 1- Ekmek-tahıl grubu, 2- Süt ve ürünleri grubu, 3- Meyve-sebze grubu, 4- Et-kuru baklagiller-yumurta grubu ‘dur.

Şimdi sonuçları değerlendirme zamanı!

‘Evet’ ve ‘Hayır’ cevaplarınızı lütfen sayın ve aşağıdaki 4 gruptan hangisinde yer aldığınızı tespit edin.

1Cevaplarınızın hepsi ‘Evet’ ise; Tebrikler.

Genel olarak ‘Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı kazanmışsınız’ diyebiliriz. Bu alışkanlığı yaşam boyu sürdürmeye devam edin.

2Evet’ler çoğunlukta ise;

Beslenme durumunuz genel olarak iyi; ama daha iyi olabilir. Sağlıklı beslenme davranışını uygulamaya yaklaşmışsınız fakat birkaç yanlış uygulama halen mevcut. ‘Hayır’ cevaplarınızdan yola çıkarak eksiklerinizi görün ve sağlığınız için tamamlamaya çalışın. Bu aşamada bir Diyetisyene danışmak faydalı olacaktır.

3Hayır’lar çoğunlukta ise;

Beslenme durumunuz kötü; ama bunu düzeltmek sizin elinizde. Sağlıklı beslendiğiniz söylenemez. Şişmanlık, kalp damar hastalıkları, diyabet gibi beslenmeyle direkt ilintili hastalıklara yakalanma riskiniz fazla. Şu noktada yapmanız gereken şey; ‘Hayır’ cevaplarınızdan yola çıkarak eksiklerinizi görmek ve sağlığınız için bu eksikleri tamamlamaya çalışmak olmalıdır. Bunun için bir Diyetisyenden yardım almalısınız.

4Cevaplarınızın hepsi ‘Hayır’ ise;

Dikkat! Durum kötü.Sağlıksız besleniyorsunuz. Her an bir sağlık sorunu yaşayabilirsiniz; hemen önleminizi alın! Sağlıklı Beslenme bilincini kazanmak için Doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin. En yakın zamanda bir Diyetisyenle görüşmenizi ve beslenme konusunda bilinç sahibi olmanızı öneririm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>