Uluslararası Kalite standartlarında sağlık hizmeti veren Dora Hospital, konuklarına üst düzey sağlık hizmeti sunmak için İstanbul Fulya’da 2009 yılından itibaren hizmet vermektedir.
0850 460 32 32
info@dorahospital.com.tr

Bizden Haberler

dorahospital
dorahospital

Blog

katarakt tedavisi

Katarakt Tedavisi

Katarakt Tedavisi
5 (100%) 8 votes

Katarakt Tedavisi

Göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi sonucu, gözler puslu görmeye başlar. Şekiller belirsizleşmeğe, gözler ışıktan rahatsız olmaya başlar. Ayrıca renkler soluklaşır, gece görüş mesafesi kısalır ve tek gözde çift görme başlar. Bunların sonucunda gözlük numaralarında değişiklikler ortaya çıkması kataraktın belirtileridir. Çeşitli katarakt tipleri olmakla birlikte 50 yaş üzeri görülen katarakt en sık görülenidir. Ayrıca göze alınan darbeler, uyuşturucu kullanımı, diyabet ve sistem hastalıkları sonucu da katarakt oluşabilir. Katarakt tedavisi günümüzde çok kısa sürmektedir ve ağrısızdır. Eskiden hastaya takılan göz içi lenslerle kırma kusuru bir numaraya kadar düzeltilebiliyordu. Ayrıca uzak ve yakın gözlükler ile de düzeltiliyordu.

Günümüzde ise ileri teknolojiler sayesinde göz içi lensler ile bu durumların hepsi düzeltilebilmektedir.

Katarakt Belirtileri

Kataraktın belirtileri arasında, puslu ve bulanık görme, renklerde belirsizlik, gözlük camlarının sık sık değiştirilme ihtiyacı, gözde bir film varmış gibi hissetme ve siyah olan göz bebeğinin beyaz, sarı veya gri olarak görülmesi ve ışığa karşı aşırı duyarlılık görülmektedir. Bazı durumlarda katarakt belirli bir seviyeye ulaştığında geçici bir okuma rahatlığına kavuşulur. Ancak katarakt ilerledikçe görme bozuklukları yine başlar.

Kataraktın Tedavisi

           Katarakt tedavisi için tek bir tedavi yöntemi vardır ve bu da cerrahidir. İlaçla uygulanabilecek bir tedavi yöntemi yoktur. Sadece Hipokalsemi durumunda hasta ilaçlarla tedavi edilerek kataraktın ilerlemesi de durdurulabilir. Kişinin günlük yaşamını etkileyecek kadar ilerleyen kataraktın hemen ameliyat edilmesi gereklidir. Ayrıca, kataraktın daha fazla ilerlemesi durumunda ileride görme kaybına yol açabileceği için acilen müdahale edilmelidir. Bebeklerde doğumdan itibaren oluşan kataraktın hemen ameliyat edilmesi gereklidir.

Katarakt Ameliyatı

           Katarakt tedavisi halk arasında lazer olarak ta bilinen kısaca Fako denilen Fakoemülsifikasyon tekniği denilen teknik ile yapılır. Bu teknikte hasta uyanık olarak, gözüne damlatılan bir damla vasıtasıyla uyuşturularak ameliyat edilir. Bu teknikte lens kendi zarı içerisinde ses dalgalarıyla parçalanarak dışarı alınır. Yerine görüş netliği sağlamak için yapay lensler konulur. Bu ameliyattan 1 gün sonra hastalar günlük yaşamlarına dönebilmektedirler ve çalışmaları da mümkündür.

Eskiden hastalar katarakt tedavisi sonrası çok kalın gözlük camları ya da kontakt lenslerle hayatlarına devam etmekteydiler. Günümüzde ise teknolojinin ilerlemesi ile göz içi lenslerin özellikleri de değişerek daha farklı alternatifler ortaya çıkmıştır. Uzak ve yakın bozuklukları aynı anda tedavi edebilmek için geliştirilmiş yönteme multifokal tedavi yani çok adaklı merceklerle tedavi denilmektedir. Bu tedavi sonrası hasta hem uzak hem de yakın nesneleri çok rahat görebilir. Burada kullanılan mercekler özel olarak yapılmış merceklerdir. Bu ameliyattan başka birde ekstrakapsüler katarakt ameliyatı çeşidi vardır. Bu yöntem çok ileri seviyedeki kataraktlarda merceğin tek parça olarak çıkarılması gerektiğinde kullanılır ve açılacak kesi biraz daha büyük olur ve ameliyat sonrası birkaç dikiş atılır ve göz bandı kullanılır. Bir üçüncü katarakt ameliyatı yöntemi vardır. Bu da intrakapsüler katarakt ameliyatıdır. Bu yöntem genellikle tercih edilmeyen bir yöntemdir. Bu yöntem genellikle göze alınan kuvvetli darbelerden sonra oluşan kataraktın tedavisinde kullanılır. Burada lens ile birlikte onu çevreleyen kapsülde çıkarılır. Burada çıkarılan lensin yerine konulan lens irisin önüne konur.

Katarakt Ameliyatının Riskleri

           Katarakt tedavisi ardından çok sık olmamakla birlikte nadiren bazı komplikasyonlar oluşabilir. Bunlar genellikle kolayca tedavi edilir. Bu komplikasyonları, enfeksiyon, iltihap, şişme, kanama, ağ tabaka ayrılması, glokom ve sekonder katarakt olarak sıralayabiliriz. Başka göz hastalıkları veya vücuttaki başka ciddi hastalıklar bu komplikasyonları tetiklemektedir. Bu yüzden ameliyat olmadan önce bu tip hastalıkların kontrolü yaptırılmalıdır.

Katarakt Tedavisi için sizi arıyalım formunu doldurunuz!

 

 

 

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website

hellobar
Sizi arayalım istermisiniz  ?
Beni Ara
SİZİ ARAYALIM
WhatsApp