Uluslararası Kalite standartlarında sağlık hizmeti veren Dora Hospital, konuklarına üst düzey sağlık hizmeti sunmak için İstanbul Fulya’da 2009 yılından itibaren hizmet vermektedir.
0850 460 32 32
info@dorahospital.com.tr

Bizden Haberler

dorahospital
dorahospital

Blog

katarakt nedir

Katarakt Nedir?

Katarakt Nedir?
5 (100%) 7 votes

Katarakt Nedir?

Gözdeki görme eylemini azaltan ve neredeyse körlük seviyesine gelmesine neden olan en yaygın göz hastalığı katarakttır. Katarakt göz üzerinde var olan lenste ortaya çıkan sorunlardan kaynaklanan bir sorundur. Lensin işlevini kaybetmesi ve buzlu cam gibi bulanıklaşması kişinin görme eylemine doğrudan etki edecek ve sorun ilerledikçe kişi hiç görememeye başlayacaktır. Görmeye yardımcı olan göz lensinde yaşanan matlaşmalar kişinin bulanık görmesine sebep olacaktır. Bu sorun daha çok yaşlılıktan kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır.

Kişinin yaşı ilerledikçe lens işlevini yitirecek ve matlaşacaktır. Bu da katarakt oluşmasına sebep olacak ve sorun tedavi edilmediği müddetçe sürekli olacak ilerleyecektir. Tedavisi mümkün olan körlük olarak adlandırılan bu yaygın hastalık dünya çapında yaygın olan yaşlılık problemlerindendir. Fakat katarakt yalnızca yaş almış kişiler de değil gençlerde de görülebilmektedir. Bu durum yaşlılığa bağlı olarak görülen katarakt rahatsızlığından bir daha farklı ve istisnai bir durumdur. Katarakt her ne şekilde oluşursa oluşsun mutlaka tedavi edilmeli ve matlaşmış olan lens göz içerisinden uzaklaştırılmalıdır. Bu sayede katarakt tedavisi yapılmış olacak ve görme eylemi net bir şekilde sorunsuzca devam edecektir.

 Katarakt neden oluşur?

           Katarakt denince akla direk olarak yaşlılık gelmektedir. Bu yaygın rahatsızlığın oluşmasının başlıca sebebi kişinin yaşının ilerlemesidir. Ülkemizde ve dünyada yaşanan katarakt vakalarına bakıldığında birçoğunun yaşlılıktan kaynaklandığı görülecektir. Fakat bunun yanı sıra istisna olan durumlarda mevcuttur. Çocuklarda hatta bebeklerde görülen katarakt vakaları da bulunmaktadır. Bunların başlıca sebebi kişinin yaşı değil genetik faktörleridir.

Anne adayı hamile iken kızamık tarzı rahatsızlıklar geçirdiğinde bebeğin katarakt problemi ile doğması mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra yetişkinlerde görülen versiyonları da mevcuttur. Kişi yeterince C vitamini almıyor ve sürekli olarak uv ışınlarına maruz kalıyor ise katarakt gelişimi hız kazanacak ve kişi yaşlanmadan görme kaybı yaşamaya başlayacaktır. Bu ve bunun gibi daha birçok neden bağlı olarak oluşan ve diğer göz hastalıklarından kaynaklı olarak tetiklenebilen katarakt tedavisi son derece basit olan göz rahatsızlıklarındandır. Cerrahi olarak çözümlenebilen bu rahatsızlık için bir göz uzmanına danışılması yeterli olacaktır.

 Katarakt belirtileri

           Katarakt tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Bu tedavinin uygulanabilmesi için kişinin kendi üzerindeki belirtileri bilmesi gerekecektir. Katarakt her rahatsızlıkta olduğu gibi çeşitli belirtilerle kendisini belli edecektir. Bu belirtilerden ilki görme kaybıdır. Kişi uzağa ya da yakına bakarken bulanık görme gibi sorunlar ile karşılaşıyorsa ve sürekli olarak bulanık görmeye başlamışsa bunun katarakt rahatsızlığından kaynaklanma ihtimali son derece yüksektir. Bunun yanı sıra gece karanlığında bile ışık yansımaları görülmesi ve sürekli olarak parlamalar ile karşılaşılması katarakt oluşumunu işaret eden belirtilerdendir. Rahatsızlığın beraberinde getirdiği belirtiler bunlarla sınırlı değildir. Bunun yanı sıra gece görüşünde yaşanan bozulmalar ve çift görme gibi sorunlarda katarakt oluşumunu işaret etmektedir. Kişi kendisinde bu tarz problemler ile karşılaşıyor ise mutlaka bir uzmana başvurmalı ve tedavi için adım atmalıdır.

 Katarakt nasıl tedavi edilir?

           Katarakt diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi ilaçla ya da damlayla giderilebilen bir göz hastalığı değildir. Bu hastalığın giderilmesi için cerrahi müdahale şarttır. Bu cerrahi müdahale korkulacak bir müdahale değildir. Bunun için lokal anestezi tarzı damlalar kullanılmakta ve gözün için bu damlalar aracılığıyla uyuşturulmaktadır. Katarakt tedavisi için uygulanan damlalar ile göz içi uyuşturulduktan sonra matlaşan ve bulanık görme problemine yol açan mercek alınacak ve yerine yenisi koyulacaktır. Bu mantıkla yapılan ve kısa sürede tamamlanan katarakt tedavisi hastanın yeniden görmesini sağlayacak ve eskisinden çok daha net bir görüş elde edilecektir.

Katarakt için sizi arıyalım formunu doldurunuz!

 

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website

hellobar
Sizi arayalım istermisiniz  ?
Beni Ara
SİZİ ARAYALIM
WhatsApp