İnmemiş Testis

İnmemiş Testis Nedir? Etkileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Testis, anne karnında ilerlemesi gereken yolda geride veya normal olmayan bir pozisyonda kalırsa buna inmemiş testis denir. Bu durumda inmemiş taraftaki yumurta kesesininde gelişmediği görülür ve testis kese içerisinde hissedilemez. Normal doğmuş bebeklerde %3-5 oranında gözlenir ve bu bebeklerin yaklaşık %77’sinin testisleri ilk üç ayda normal yerlerine iner ve bebekler ortalama 1 yaşına geldiklerinde bu oran %1 düzeyine düşer.

Tanısı Anamnez, fizik muayane ve görüntüleme yöntemleri genelde USG ile konulur. Retraktil testis ile karıştırılmamalıdı . Bu durum; testislerin elle çekme ile yumurta kesesinin tabanına kadar indirilmesini, ancak diğer zamanlardaki kasık bölgesinde olan testisleri ifade eder.

İnmemiş testis olgularında kısırlık, testis kanseri ve testisin işlevlerinin kaybı gibi riskler artmaktadır.

İnmemiş Testis Tedavisi

Günümüzde inmemiş testis ameliyatının 6 ay ile 1 yaş arasında yapılması önerilmektedir . Oldukça yüz güldürücü ameliyatlardır . 1 yılı aşmamaya dikkat edilmelidir. Ameliyat testisin yerleşim yerine göre laparoskopik veya açık cerrahi olarak yapılmaktadır.

İnmemiş Testis Tedavisi Hakkında Detaylı Bilgi ve Muayene Randevusu için Bizimle İletişime Geçin!Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>