İdrar Kaçırma Problemleri

İdrar Kaçırma Problemleri ve Tedavileri

İdrar kaçırma, yaşlılarda daha sık karşılaşılan bir problem gibi görünse de her yaşta görülebilir. Yaşlanma ile birlikte üriner sitemde ortaya çıkan anatomik ve fizyolojik değişikliklerle birlikte çok doğum yapma, şeker hastalığı vs idrar kaçırmayı kolaylaştırmaktadır. Depresyon, sosyal izolasyon, kendine güven ve saygı kaybı. Yaşam kalitesinin düşmesi vs neden olması açısından önemli bir sorundur.

En sık görülen idrar kaçırma çeşitleri;

Stres İnkontinans: Öksürme, gülme ve hapşırma gibi aktivitelerden sonra küçük hacimli idrar kaçışı olmasıdır. Şişmanlık ve çok doğum yapmış olmak vs risk faktörüdür.

Sıkışma Tipi İnkontinans: Kontrol edilemeyen ani sıkışma hissi ile idrar kaçırılmasıdır.

Miks İnkontinans: Stres tipi ve sıkışma tipi inkontinansın bir arada olduğu inkontinans tipidir. Kadınların yarısından fazlasında miks tip inkontinans görülür.

İdrar Kaçırma Problemi Tedavisi

  1. Yaşam Tarzı Değişiklikleri; şişmanlarda kilo kontrolü sağlanması ,aşırı sıvı Tüketiminden kaçınılması, sigaranın bırakılması, alkol ve kafeinli içecek tüketiminin sınırlandırılması önerilir.
  2. Sıkışma tipi idrar kaçırmada; antimuskarinik ajanlar oldukça etkin ve güvenilir olarak kullanılmaktadır. ilaçların etkinliğe ulaşabilmesi için 4-6 hafta kadar beklenmelidir. Hastalar İlaç tedavisinden fayda görülmezse idrar kesesine botox uygulamaları yapılabilmektedir.
  3. Stres inkontinansında Duloksetin ilaç olarak kullanılmaya başlanmıştır ve etkili bir tedavidir. Ayrıca kegel egzersizleri ;alt bel dik hale getirilip anüs kaslarının eşit kasılıp gevşeme aralıklarıyla 5-10 sn kontraksiyonu şeklinde yapılmaktadır.Egzersizler her gün düzenli olarak tekrarlanmalıdır. Eğer ilaç tedavisi ve egzersizden fayda göremeyecek olursa ameliyat seçenekleri gündeme gelmektedir. Bunun için vajinal yoldan (TVT,TOT) ve MİNİ-SLİNG ameliyatları yapılmaktadır.

    Hasta yaklaşık yarım saatlik bir ameliyattan sonra idrar kaçırma probleminden kurtulmakta ve ertesi gün taburcu olarak normal yaşantısına devam etmektedir.

İdrar Kaçırma Problemleri ve Tedavisi Hakkında Detaylı Bilgi ve Randevu için Bizimle İletişime Geçin!Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>