Uluslararası Kalite standartlarında sağlık hizmeti veren Dora Hospital, konuklarına üst düzey sağlık hizmeti sunmak için İstanbul Fulya’da 2009 yılından itibaren hizmet vermektedir.
0850 460 32 32
info@dorahospital.com.tr

Bizden Haberler

dorahospital
dorahospital

Blog

horlama nedir

Horlama Nedir?

Horlama Nedir?
5 (100%) 8 votes

Horlama Nedir?

            Horlama birçok insan için hem sosyal hem de psikolojik olarak insanı kötü yönde etkileyen bir durumdur. Horlama kişinin günlük performansını oldukça etkilemektedir. Horlayan birey gece boyunca dinlenemediği için gün boyunca yorgun, dikkat bozukluğu, uyuklamalar ve halsiz olmaktadır. Her 100 kişi arasından 5 kişide şiddetli horlama görülmektedir. Horlama sadece bireyi değil, bireyin eşini ve çevredeki insanları da kötü etkilemektedir. Horlama genel olarak gece uyuma esnasında nefes alımında havanın burundan geçtikten sonra yumuşak dokuya teması ve sonucunda titreşimin oluşması durumudur. Horlamanın yumuşak dokuda titreşim oluşturmasının sebebi burun ya da üst solunum yollarında bulunan darlıklardır. Darlıkların ne boyutta olduğu horlamanın şiddetini doğrudan etkilidir. Erkeklerde horlama kadınlara oranla çok daha fazla görülmektedir. Bunun en büyük nedeni erkeklerde oluşan yağlanmanın boyun bölgesinde olması dolayısı ile hava yolunun daralmasıdır. Kadınlarda ise yağlanma durumu daha çok kalça bölgelerinde olmaktadır. Kadınlarda menopoz dönemi sonrasında yağlanma erkeklerinki gibi boyun kısımlarında olur. Menopoz döneminden sonra kadınlar ve erkeklerde oluşan horlama oranları eşittir.

 HORLAMA HASTALIK OLARAK KABUL EDİLİR Mİ?

           Horlama uykuda bölünmelere yol açmıyor ise hastalık olarak kabul edilmez. Bu tür horlamalar basit horlama olarak adlandırılır. Basit horlama yanlış pozisyonda uyumadan dolayı başlar. Kilo alımı gibi sebeplerde daha da ilerler. Ancak horlamanın ileriki durumları da vardır. Solunum yolunu direkt tıkayacak bir durumda birçok rahatsızlığın en kötüsü de ani ölümün oluşabileceğinden dolayı zaman kaybetmeden bir hekime başvurulmalıdır.

HORLAMAYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER VE HORLAMA SEBEPLERİ NELERDİR?

Horlama sebepleri;

– Bireyin kilosunda artış

– Boyun bölgesinin kısa ve kalın bir biçimde olması

– Alkol ve sigara kullanımı

– Geniz etinin olması

– Bademciklerin şişip solunum yolunu daraltması

– Yanlış uyku pozisyonunda uyuma

– Sinüzit

– Alerjik hastalıklar

– Burundaki şekil bozuklukları

– Uyku apnesi

           Horlama tedavi edilmediği takdirde kalp yetmezliği, kalpte oluşan ritim bozuklukları, beyin kanaması, yüksek tansiyon, aniden oluşan felçler ve daha birçok hastalığa sebebiyet verir. Ayrıca solunum yolunu direkt olarak tıkayacak bir durumda uykuda ani ölümlere bile yol açabilir.

 HORLAMANIN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Basit horlamalar, doğru pozisyonda uyuma, alkol ve sigara alışkanlığını bırakma, kilo alımlarında kilo vermeye çalışarak, burun bantları kullanarak ya da yastıklarını değiştirerek çözüme kavuşturulabilir. Fakat başka bir sağlık probleminden dolayı oluşan horlama bu şekilde yöntemlerle ancak bastırılır, tamamen ortadan kalkmaz. Horlamanın tedavisi için öncelikle horlama sebepleri araştırılmalıdır. Horlama sebepleri göze alınarak bir tedavi uygulanmalıdır. Horlama sebepleri sağlık problemleri olan kişilerde daha farklı yöntemler kullanılır. Bu yöntemlerden biri diş hekimleri tarafından üretilen dil tutucu bir aparattır. Bu alet sayesinde dil bastırılır ve çeneyi öne alarak ağız içindeki boşluğu arttırır. Diş hekimleri bu aparatı horlayan kişinin ağız ölçülerini alıp o şekilde üretirler. Horlayan kişi uyumadan önce aparatı takarak horlamasından kurtulur. Diğer bir yöntem horlamayı giderici ameliyatlardır. Horlama giderici ameliyatlar uyku Laboratuarlarında kişileri uyutularak basit ya da basit olmayan olduğuna karar vererek yapılmalıdır.

Horlama ameliyatları lokal anestezi kullanılarak yapılmaktadır. Özellikle son yıllarda horlama ameliyatları lazer kullanılarak dahi çok rahat bir şekilde halledilebilir. Horlama ameliyatları basit ve başarı oranları yüksek ameliyatlardır. Kısa sürede etkili sonuca ulaştırırlar. Horlama ameliyatı sonrasında yaklaşık olarak 10 gün içerisinde ağrı tamamen ortadan kalkar. Horlama ameliyatı ücretleri hastaneye, hastanenin ameliyatta kullandığı ekipmanlara ve ameliyatı gerçekleştiren cerraha göre değişiklik göstermektedir. Hasta horlama ameliyatı sonrasında bol sıvı gıdalar tüketmelidir.

Horlama için sizi arıyalım formunu doldurunuz!

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website

hellobar
Sizi arayalım istermisiniz  ?
Beni Ara
SİZİ ARAYALIM
WhatsApp